• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

[CR] PHP (#5): Poznajemy bibliotekę PDO

VPS Starter Arubacloud
+6 głosów
2,247 wizyt
pytanie zadane 29 grudnia 2017 w Nasze poradniki przez Mirosław Zelent Nałogowiec (34,750 p.)

CR = Code Review. O co chodzi? Zajrzyj tutaj
Pełna lista wszystkich Code Review? Zajrzyj tutaj

https://www.youtube.com/watch?v=6fn55yrdwkk

Paczka z plikami z odcinka do pobrania: TUTAJ

komentarz 29 grudnia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Ja się tam na PHP nie znam, więc czekam na recenzję jakiegoś eksperta, ale moim zdaniem wygląda to całkiem ok (ale jakiś system szablonów typu Twig by się przydał jeszcze). wink

komentarz 29 grudnia 2017 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
@Eryk Andrzejewski zanim Twig to jeszcze Composer, OOP, Namespacey i jakieś uogólnione podejść architektoniczne. Myślę, że taki odcinek nie musiałby być długi a wniósłby bardzo wartościowy content. Mimo wszystko fajnie widzieć PDO i rozwój serii w pozytywną stronę.
komentarz 29 grudnia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

A to nie było tam jeszcze OOP? surprise

Nie no, w takim razie lepiej wcześniej takie podstawowe rzeczy pokazać, póki co też w kodzie żadnego podziału na funkcje nie widziałem, a może by się taki przydał. wink

komentarz 3 stycznia 2018 przez PaulGilbert Gaduła (3,280 p.)
OOP było wyjaśnione w osobnym kursie do którego było odesłanie.
komentarz 3 stycznia 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
No tak. Było odesłanie. W sumie starczy.

1 odpowiedź

+7 głosów
odpowiedź 29 grudnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Wiem że to temat typowo pod code review, ale chciałbym powiedzieć kilka słów. Jestem mocno zaskoczony i to... pozytywnie. Poprawki, które zaproponowaliśmy do przekazanego nam przed nagraniem kodu, faktycznie zostały w większości wprowadzone. Mamy w miarę przestrzegane PSR-2, jest PDO z ładnym bindowaniem. Jest i filter_input(), wstawianie zmiennych w ciągi z { }, czy kodowanie bazy danych jako utf8mb4. Chyba nawet udało się lekko oddzielić widok (HTML) od logiki (kodu PHP) - i to i to jest co prawda w jednym pliku, ale najpierw jest cały kod PHP, a dopiero później jest np. wyświetlane w kodzie HTML to co wcześniej było pobrane z bazy.

Z pewnością nie jest to kod idealny, ale nikt tego podczas nauki nie oczekuje - to niemożliwe i nie chcę, aby ktokolwiek tak to odebrał. Chcieliśmy tylko jako społeczność forum (albo jej część), aby kod mógł być lepszy, długo zwracaliśmy na to uwagę i nie jeden temat o tym powstał. I to się właśnie udało, przynajmniej w jakiejś części. Ja, jako recenzujący, jestem zadowolony z tego odcinka. W mojej ocenie poszło to w dobrą stronę. Mam nadzieję, że Mirosław jako autor jest z tego odcinka i otrzymanej od nas oceny również zadowolony. Chętnie możemy pomóc przy kolejnych odcinkach, jeśli tylko będziesz Mirosławie chętny to dawaj znać. Liczę na to, że uda się zachować kurs w formie jakiej będziesz chciał, ale jednocześnie wpleść w niego nieco lepszy kod, jak to się udało w tym filmie :)
2
komentarz 29 grudnia 2017 przez Mirosław Zelent Nałogowiec (34,750 p.)
To ja dziękuję wszystkim, którzy poświęcili swój prywatny czas na zajrzenie do źródła, a szczególnie Tobie Arku za ogarnięcie tego procesu i zredagowanie w całość! Realna pomoc to rzeczywiście była miła odmiana, zbyt często w internecie twórca spotyka się z negatywną postawą, wyśmiewaniem, listami zarzutów, deprecjonowaniem, agresją. Chapeau bas dla ludzi, którzy wolą tworzyć wartość, zamiast karmić swój perfekcjonizm. Myślę, że wspólnymi siłami udało nam się stworzyć fajny, wartościowy odcinek dla adeptów PHP i to jest realna wartość dla wszystkich, która powstała z niczego dzięki pasji i inicjatywie. Dziękuję za poświęcony czas i oczywiście w miarę możliwości postaram się uruchomić kolejne tego typu pozytywne kolaboracje w przyszłości. Pozdrawiam!

Podobne pytania

+11 głosów
16 odpowiedzi 15,265 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 2,396 wizyt
pytanie zadane 17 maja 2017 w Nasze poradniki przez Mirosław Zelent Nałogowiec (34,750 p.)
+5 głosów
0 odpowiedzi 4,290 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2017 w Nasze poradniki przez Mirosław Zelent Nałogowiec (34,750 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...