• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak używać poprawnie Aria i AJAX

Object Storage Arubacloud
0 głosów
330 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2017 w JavaScript przez kevin Mądrala (5,010 p.)

Witam!

    Dręczy mnie pytanie w jaki sposób poprawnie napisać wyświetlanie błędów formularza z użyciem aria nigdy nie miałem z tym zagadnieniem większej styczności ale jak poinformować czytnik że w pojemniku pojawiły się nowe błędy ? Mam taki pojemnik <div class="modal-errors-container" role="alert" aria-atomic="true"> Po wysłaniu skryptu używając AJAX i otrzymaniu informacji o pewnym błędzie nie związanym z żadnym formularzem muszę wkleić błąd poprzez .append (jQuery) czy wystarczy mi zmodyfikować znacznik <a> który jest już w tym pojemniku na błędy ? Jak czytnik zareaguje jeżeli w tym pojemniku jest znacznik <a> który jest ustawiony na display: none ale w pewnej sytuacji wykonam instrukcję dla tego znacznika .show() (jQuery) ?

Wyświetlenie informacji o niepoprawnych danych w inpucie:

Do tego celu przy każdym inpucie muszę wstawić element <a aria-required="true" aria-describedby="id-inputa" aria-invalid="true"> ale nigdzie nie znalezłem informacji o tym czy ten element już musi być a ja dynamicznie mam go uzupełnić błędem czy on musi być już dodany do modelu DOM razem z wpisanym błędem ? Czy wystarczy mi zmodyfikować poprzez .text("Wpisz dane !"); (jQuery) czy .append() (jQuery) czy .text().show() (jQuery) ?

Jakie na dzień dzisiejszy jest podejście w stosunku do aria ? Czy to jest takie "must have" ?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2017 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/Accessibility/ARIA/ARIA_Live_Regions

 

Proponuję po prostu pobrać czytnik (np. NVDA) i się z nim pobawić. Obsługa tego to czysty koszmar bez wprawy, ale innego sposobu nie ma, żeby wszystko ładnie sprawdzić. Ewentualnie możesz poszukać - raczej lepszego - JAWS w wersji demo, testowej czy pi-ekhm-rat.
komentarz 28 grudnia 2017 przez kevin Mądrala (5,010 p.)
Ale cały ten mechanizm aria jest przeznaczony dla niewidomych czy jest tego jeszcze inny sens ? Czy w pracy programisty/juniora trzeba być dobrze obeznanym z tym mechanizmem ?
1
komentarz 28 grudnia 2017 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
To jest mechanizm przeznaczony nie tyle dla niewidomych, ile dla narzędzi wspomagających dla osób niepełnosprawnych - czy to ruchowo, czy to wzrokowo.

Powiem Ci tak, możesz do tego podejść jako do mechanizmu "dokładnego opisania ważnych elementów na stronie", bo to do tego się sprowadza prawdę mówiąc.

W pracy juniora nie będą od Ciebie tego wymagali, ale to jest świetny rynek zbytu. Bycie ekspertem w kwestii dostępności może być dobrym interesem, ponieważ mało kto się na tym zna. Niemniej wydaje mi się osobiście, że nie da się być w tym ekspertem nie współpracując jednocześnie z osobami niepełnosprawnymi.
komentarz 28 grudnia 2017 przez kevin Mądrala (5,010 p.)

Czyli aria nie tyczy się tylko wyświetlania błędów ale i strony... Tylko ważne pytanie, czy stronę się pisze pod aria czy do napisanej gotowej strony można podpiąć aria w większości przypadków ?

1
komentarz 28 grudnia 2017 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/Accessibility/ARIA

Przeczytaj całość, jak Cię to interesuje. Znajdziesz tam między innymi:

provides a way to add the missing semantics needed by assistive technologies such as screen readers.

Innymi słowy - aria dodaje się do gotowej strony, jednak zazwyczaj można to robić już na etapie jej tworzenia. Natomiast pisanie strony "pod aria" brzmi dziwnie. HTML powinno się pisać "pod semantykę", mając z tyłu głowy, że jeśli witryna ma być używana przez osoby niepełnosprawne, to trzeba będzie zadbać o większą liczbę rzeczy: takie jak możliwa obsługa klawiaturą (w tym focusy) no i aria.

Spokojnie można założyć, że większość witryn może być używana przez osoby niepełnosprawne w jakiś sposób.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 81 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca 2018 w JavaScript przez Piotr Szramowski Użytkownik (860 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 158 wizyt
pytanie zadane 19 lipca 2020 w HTML i CSS przez Davidelo18 Użytkownik (660 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 116 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...