• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Gamedev vs. Front-end, studia

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,181 wizyt
pytanie zadane 27 grudnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez DaniQ Nowicjusz (140 p.)

Witam. Jestem obecnie w 3 klasie LO, w klasie lingwistycznej (angielski-geografia-wos) i stoję przed wyborem kierunku studiów. Z matematyki ogarniam podstawę, może nie jakoś 'ledwo', ale matematycznym orłem też nie jestem. Z rysowania jestem bardzo słaby. Myślę, że moimi największymi atutami są język angielski oraz bardzo łatwe nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi, towarzyskość i komunikatywność, co wykorzystywałem podczas wakacyjnych dorywczych prac. 

Obecnie mam 5 typów:

1. Turystyka i rekreacja, sport i wellness  + kierunki pokrewne  - brzmi łatwo i przyjemnie, ale z robotą potem to raczej słabo xd

2. Kierunki ekonomiczne, np. Bankowość, Finanse i Rachunkowość - brzmi trudno, a z tego co wiem perspektywa zatrudnienia też nie jest zbyt ciekawa.

3. Kierunki społeczne: Administracja, Socjologia, Zarządzanie, Marketing - to samo co wyżej - dużo absolwentów, mało pracy

4. I tu dochodzimy do chyba największego problemu. Zastanawiam się nad pracą w gamedevie lub tworzeniu stron internetowych jako front-endowiecW której z tych dziedzin jest lepsza perspektywa zatrudnienia/zarobku? 

Jeśli chodzi o gamedev jak już wcześniej napisałem - matematyka bardzo przeciętnie, rysowanie słabiutko. Istnieje jednak na UŚ kierunek o nazwie 'Projektowanie rozrywki interaktywnej oraz lokalizacja gier i oprogramowania (SPRINT-WRITE)', który jest specjalizacją Filologii Angielskiej. Studia trwają 3 lata, po czym otrzymuje się normalny licencjat filologii angielskiej (czyli jakbym jednak nie chciał iść w tym kierunku, to przynajmniej angielski będę miał opanowany perfekcyjnie) + dopisek o przedmiotach gamedevowych. Na studiach oprócz wszystkich przedmiotów związanych z samą filologią, jest nauka Unreal Engine 4 oraz Maya Autodesk, chociaż według osób będących na tym kierunku - nie tak bardzo jak użyty program, dla wykładowców liczy się osiągnięty efekt, niektórzy używają Blendera zamiast Mayi. Jest to jakieś rozwiązanie, bo do UE4 nie muszę umieć programować ani zaawansowanej matematyki, a do projektowania grafiki 3D - rysowania. Duża część nauki tych programów polega na samokształceniu się w domu i ew konsultacjach, ale lepsze coś takiego niż nic. Z tego co wiem to branża gamedevowa bardziej niż na studia patrzy na własne portfolio, ale licencjat filologii + dopisek o przedmiotach gamedevowych na pewno nie zaszkodzi. 

Tworzenie stron internetowych jako Front-endowiec no właśnie. Front-endowych kierunków żadnych nie ma, pozostaje uczenie się w domu. Na informatykę się nie wybiorę, ze względu na dużą ilość przedmiotów niezwiązanych z tym zagadnieniem + przede wszystkim wszechobecną matematykę ;/ Mimo wszystko chciałbym coś studiować, m.in przez rodziców oraz chęć posiadania papierka z wykształceniem wyższym.

 

Co byście wybrali na moim miejscu? W której z tych dziedzin jest lepsza perspektywa zatrudnienia/zarobku (pytam o wszystkie cztery punkty, + dylemat w punkcie 4). Jeśli gdzieś się pomyliłem/walnąłem jakąś głupotę, to proszę o poprawienie mnie. Z góry dziękuję za poświęcony czas i wszystkie odpowiedzi :) 

 

komentarz 27 grudnia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Jeszcze budowlanki nie dopisałeś... Ale anestezjolog to też dobry zawód.

Co byście wybrali na moim miejscu?

Nikt cie nie zna, więc można tylko strzelać. Użyj jakiejś kostki albo monety.

komentarz 27 grudnia 2017 przez DaniQ Nowicjusz (140 p.)
A pomiedzy gamedevem a frontem?

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 27 grudnia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 27 grudnia 2017 przez jpacanowski

2. Kierunki ekonomiczne, np. Bankowość, Finanse i Rachunkowość - brzmi trudno, a z tego co wiem perspektywa zatrudnienia też nie jest zbyt ciekawa.

Jeżeli w taki sposób decydujesz o swojej przyszłości to daj sobie spokój... Brzmi trudno? Więc po co ci to? Na siłę szukasz sobie zawodu?

4. I tu dochodzimy do chyba największego problemu. Zastanawiam się nad pracą w gamedevie lub tworzeniu stron internetowych jako front-endowiec. W której z tych dziedzin jest lepsza perspektywa zatrudnienia/zarobku?

W końcu... Rób to co ciebie interesuje i pasjonuje a nie gdzie jest więcej pieniędzy bo szybko się wypalisz zawodowo i będziesz musiał się przebranżowić. Nie ma na twoje pytanie odpowiedzi. W zależności od miasta i firmy można zarabiać na frontendzie od 2.5k do 18k itp. Albo to cie interesuje i chcesz być coraz lepszy i zarabiać coraz więcej albo nie.

Tworzenie stron internetowych jako Front-endowiec - no właśnie. Front-endowych kierunków żadnych nie ma, pozostaje uczenie się w domu.

Tak, właśnie w domu. Ale może też być w innym ustronnym cichym miejscu. Polecam.

Na informatykę się nie wybiorę, ze względu na dużą ilość przedmiotów niezwiązanych z tym zagadnieniem + przede wszystkim wszechobecną matematykę ;/

No tak, bo to kierunek informatyczny. Trochę to tak jakby iść na studia żeby potrafić potem włączyć komputer i posługiwać się myszką i klawiaturą i potrafić narysować coś w Paincie.

Mimo wszystko chciałbym coś studiować, m.in przez rodziców

Twój wybór. Mówisz im, że nie i tyle w temacie.

oraz chęć posiadania papierka z wykształceniem wyższym.

Ja akurat jestem przeciwnikiem papierków. Mam na tyle poukładaną swoją hierarchię wartości, że liczy się dla mnie wiedza, moje portfolio i ew. certyfikaty.

Nie traktuj tego jako atak. A w razie pytań chętnie odpowiem. Mam tylko wykształcenie średnie i jestem programistą oraz frontendowcem, który powoli przechodzi całkowicie na Full-stack webdev.

Nie jestem przeciwnikiem studiów, ale nie od razu żeby zostać świetnym kierowcą. Chyba, że chcesz zostać prawnikiem czy chirurgiem.

+1 głos
odpowiedź 27 grudnia 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Widzę, że sam nie wiesz, co chcesz robić w życiu i kierujesz się jedynie ewentualnym zatrudnieniem, bez większego przywiązania do pasji, która musi to wszystko napędzać.

Trudno jest więc cokolwiek ci doradzić. Najpierw znajdź swoją działkę, a później do niej dąż, czy to przez studia, czy to przez własnoręczną naukę itp. Nie ma jednego przepisu na sukces.
2
komentarz 27 grudnia 2017 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

pasji, która musi to wszystko napędzać

Ostrożnie z tą pasją

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,182 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 185 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 142 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...