• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wylutowanie uszkodzonych kondensatorów z płyty głównej komputera

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,480 wizyt
pytanie zadane 27 grudnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)

Witam

Ostatnio postanowiłem  nauczyć się lutować.W tym celu zakupiłem sobie stacje lutowniczą Zd-99 o mocy bodajże 48 W.Znalazłem starą płytę główną , w której są uszkodzone(Wybrzuszone)kondensatory , które chce wymienić.Problem polega na tym że cyna , którą przylutowane są kondensatory nie chce się zabardzo topić(moja świeża cyna topi się bez problemu).Poczytałem trochę na ten temat i zgodnie z poradami spróbowałem dodać trochę świeżej cyny aby lepiej się to wszystko rozgrzewało ale nic to nie pomogło.Czy może mi ktoś podpowiedzieć jak poradzić sobie z tym problemem i jaką temperaturę najlepiej użyć do rozlutowania kondensatorów i jaką temperaturą potem lutować kondensatory bo wyczytałem że rozlutować mogę większą temperaturą a lutować mniejszą ale nie wiem jaką dokładnie.Z góry dziękuję za pomoc

pozdrawiam

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 27 grudnia 2017 przez mi-20 Stary wyjadacz (13,190 p.)
Jeśli płyta jest stara to możliwe że będziesz się musiał trochę pomęczyć z ich usunięciem. Możesz nałożyć trochę kalafonii na starą cynę i wtedy próbować,
komentarz 27 grudnia 2017 przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)
dziękuję za pomoc jeszcze takie pytanie co do kalafoni.Mam kalafonie w pudełeczku(takim jak pasta do butów) tylko ona jest twarda to muszę rozgrzać lutownicę wsadzić do kalafoni i potem dodknąć grotem z kalafonią do miejsca gdzie będe wylutowywać czy osobno(jakimś pędzelkiem ) posmarować luty?
0 głosów
odpowiedź 27 grudnia 2017 przez PsychoButter Gaduła (3,630 p.)
Witaj,

Ja kiedyś wlutowywałem przy użyciu lutownicy nastawionej na 400 stopni z dużym grotem i jakiejś lepszej plecionki. Aktualnie do tego używam hot air na 360 stopni i plecionki. Co do temperatury nie da się jej jakoś dokładnie wskazać ja lutuje w temperaturze od 250 do 320 a wlutowuje od 350 do 420 stopni.

P.S Używam cyny z kalafonią

P.S 2 Jestem raczej amatorem w lutowanie więc jeśli wprowadziłem jakoś w błąd to przepraszam.
komentarz 27 grudnia 2017 przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)
dzięki za pomoc

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 3,572 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2017 w Sprzęt komputerowy przez KPJ Użytkownik (950 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 495 wizyt
pytanie zadane 29 kwietnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Helmik Użytkownik (680 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 13,559 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2019 w Mikrokontrolery przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...