• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

SQlite oraz Json w aplikacji mobilnej

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
464 wizyt
pytanie zadane 20 grudnia 2017 w Android, Swift, Symbian przez Kubs Mądrala (5,190 p.)
Witajcie,

chcę pobierać dane w aplikacji z jednego miejsca. Nie biorę pod uwagę łączenia się z siecią.

Jaka jest różnica między SQlite i Json?

A może coś innego powinienem użyć do przechowywania i pobierania danych?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 20 grudnia 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
json to format w którym są przesyłane dane, np między klientem a serwerem

sqlite to lokalna baza danych

To troche tak jakbyś zapytał jaka jest różnica między c++ a http
komentarz 20 grudnia 2017 przez Kubs Mądrala (5,190 p.)
Dziękuje za odpowiedź. Możesz proszę doradzić jaką bazę danych użyć?
komentarz 20 grudnia 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
sqlite jest prosty
prosta obsługa i wystarczająca do wielu czynności

postgresql jest bardziej zaawansowany
więcej możliwości, więcej nauki

Według mnie nie ma większej róznicy w tym co wybierzesz, bo raczej na początku nie będziesz tworzył zaawansowanych rzeczy, więc nie będzie tutaj większych różnic.
Jak ogarniesz jedną to przejście na drugą będzie proste.

Mamy jeszcze bazy nosql, gdzie dane są w postaci dokumentu, jednak zanim ich spróbujesz polecam ogarnąć jak działają klasyczne - bazy używające sql
komentarz 21 grudnia 2017 przez Kubs Mądrala (5,190 p.)
Fajnie, dziękuję. Ja mam głównie dane do przechowania typu TextView, ImageView, RadioButtons więc chyba SQlite będzie odpowiedni. Czy tak?
komentarz 22 grudnia 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
W obu typach bazy możesz przechowywać to samo
Różnica to abstrakcja (postać, w jakiej jest to przedstawione), w sql masz tabele, które mają między sobą relacje, a w nosql masz dokumenty

sql to taka klasyka, której każdy według mnie powinien się nauczyć, bo jest bardzo często używana
nosql to stara nowość (ma już troche lat, ale w porównaniu do sql to nowość), warto spróbować żeby mieć większe rozeznanie jak działają różne typy baz danych, ale nie jest to coś, co każdy musi znać i z czego każdy musi korzystać
komentarz 23 grudnia 2017 przez Kubs Mądrala (5,190 p.)

Rozumiem, bardzo obrazowo przedstawiasz sprawę. Dziękuje.

Zerknij proszę na przykład json, który skopiowałem i używam. W tym kodzie 'url' chcę przerobić na pobieranie image z folderu 'res'.

Ogólnie ten kod działa chociaż nie wiem czy to nie jest zła praktyka bowiem wspomniałeś, że json to format używanym między klientem a serwerem. A ja nie chce się łączyć  z internetem w tej aplikacji.

 

[
  {
    "question": "Who is the strongest Pokemon Trainer?",
    "img":"http://satoshipedia.altervista.org/wp-content/uploads/2015/12/ash_ketchum-467.png",
    "ans": "0",
    "selection": [
      "Satoshi",
      "Garry",
      "Oak",
      "Misty"
    ]
  },

 

komentarz 24 grudnia 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

wspomniałeś, że json to format używanym między klientem a serwerem. A ja nie chce się łączyć  z internetem w tej aplikacji

To format, w którym są trzymane dane na zasadzie klucz - wartość, tak samo jak w np xml 
wspomniałem o komunikacji klient - serwer, bo to jeden z przykładów jego użycia, który często jest wykorzystywany

Możesz w nim trzymać co tylko chcesz, jeśli ma to sens i jakieś wytłumaczenie "dlaczego tak a nie inaczej?"
Najczęstsze sytuacje w których przynajmniej ja mam kontakt z tym formatem, to wymiana danych klient - serwer i operacje na plikach, w których są trzymane dane w tym formacie, przykładowo mogą to być ustawienia aplikacji

Ogólnie to służy do zapisu danych w taki sposób, jaki jest zrozumiały dla wszystkich. Żeby wartości zmiennych które zostały zapisane w języku X, mogły być odczytane bez zbędnego kombinowania i tracenia czasu, przez dowolny inny język.

komentarz 25 grudnia 2017 przez Kubs Mądrala (5,190 p.)
Serdeczne dzięki. Zapoznam się zatem z SQlite i spróbuje na początek tą bazę zastosować.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 151 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 654 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 92 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...