• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Eclipse czy NetBeans

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,599 wizyt
pytanie zadane 6 grudnia 2017 w PHP przez Bartess Gaduła (3,630 p.)
edycja 6 grudnia 2017 przez Bartess
(edit: pierwotnie temat był Symfony czy NetBeans - przejęzyczenie ;-) )

Do tej pory piszę swoje wypociny PHPowe w Notepad++. Co by oczu nie wypalić ustawione mam ciemne tło. No ale tak czytam, nie za  wiele rozumiem, a na filmikach wygląda fajnie (podpowiadanie itd.). Co wg Was warto zainstalować z 2 wymienionych w temacie? PHP Storm - podobno wypas, ale na razie nie chcę iść  w koszty.

Który z 2 w temacie jest bardziej przyjazny użytkownikowi? Zwłaszcza z niewielkim doświadczeniem?
Z przydatnych rzeczy z Notepad++ fajnie by było, gdyby była wtyczka FTP i możliwość pracy z plikami na serwerze. Mój system to windoz, nie mam zainstalowanego np. XAMPPa (jest on w ogóle wymagany?). Z tą wtyczką praca jest bardzo wygodna.

Przepraszam za takie pierduły, ale liczę na rady i uwagi bardziej doświadczonych kolegów :-). (O Symfony będę d. truł kiedy indziej ;-) ).

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 6 grudnia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Symfony czy NetBeans

Dlaczego porównujesz framework z IDE?

Jeśli jesteś uczniem lub studentem, to możesz za darmo otrzymać licencję na IDE firmy JetBrains (w tym PhpStorm), jeśli nie i nie chcesz wydawać pieniędzy - to spróbuj z tym NetBeans.

W ogóle nie wyobrażam sobie jak można pracować wysyłając za każdym razem kod na serwer. laugh

Polecam Ci zainstalować jednak tego XAMPPa lokalnie (albo też przy okazji od razu zainstalować Linuksa - jak dla mnie praca na tym systemie jest zdecydowanie wygodniejsza - możesz to uznać za reklamę devil).

komentarz 6 grudnia 2017 przez Bartess Gaduła (3,630 p.)
W temacie rąbnąłem się... Studentem już nie jestem ze 20 lat... Nie wysyłam za każdym razem plików  na serwer. w Notepad++ wtyczka FTP pozwala otwierać pliki bezpośrednio na  serwerze. Zmienię coś wpliku,ctrl+s i plik „sam” zapisuje się od razu na serwerze. Tak robię z domu. W pracy (okazjonalnie coś w PHP piszę) mam postawionego Debiana (bez Xów) na jakimś trupie a którym edytuję pliki po sieci lokalnej.
komentarz 7 grudnia 2017 przez niezalogowany
Ale używasz ftp, czy sftp? Ten pierwszy może podsłuchać każdy, drugi leci szyfrowany
+1 głos
odpowiedź 6 grudnia 2017 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Symfony czy NetBeans

Obiad czy patelnia? laugh

A tak serio, to zainstaluj sobie PHPStorma i zobacz jak się z niego korzysta. Jeśli się uczysz możesz mieć go za free. Pod kątem PHP jest niezastąpiony:

  • Podpowiadanie składni (wtyczka do Symfony heart​​​​​​) 
  • Obsługa gita, Composera
  • Możliwość pracy na serwerze, Vagrant, Docker
  • Klient bazy danych, konsola SQLa
  • Xdebug
komentarz 6 grudnia 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Korzystam z NetBeans ale chyba bardziej z przyzwyczajenia i lenistwa do zmiany niż z racji tego, że mi się podoba.

Mam mu wiele do zarzucenia, szczególnie w zakresie pracy w JavaScript/node/React/jsx. Te tematy + eslint nie są rozwiązane najlepiej, a wszelkie pluginy wspomagające pracę lub chociażby znające składnie ES6+ wychodzą bardzo wolno.

Słyszałem wiele dobrego o WebStorm/PHPStorm i sam przymierzam się do przejścia na WS jak trochę się ogarnę z paroma tematami.
komentarz 6 grudnia 2017 przez Bartess Gaduła (3,630 p.)

Jak  już wspomniałem walnąłem się w temacie frown.

Widzę, że jednak wszyscy pchają mnie w kierunku PHPStorma... Czyli tam,gdzie nie chcę w tym momencie iść... Ale  chyba trzeba  będzie...(?)

+1 głos
odpowiedź 6 grudnia 2017 przez Tomek Wilnowski Użytkownik (610 p.)
Ja korzystałem z NetBeans pracując z PHP. W tedy nie narzekałem. Swoje pliki trzymałem w htdos, a zielona strzałka odpalała mi podlinkowaną przeglądarkę. W momencie kiedy zacząłem uczyć się C i chciałem zacząć używać zewnętrznych bibliotek miałem z nim problem. Teraz wolę używać już zwykły edytor vim z konsolą linuksa na pokładzie z tego powodu, że wiem jak mogę skompilować swój program krok po kroku a potem go odpalić, a kompilator wywali mi nawet te błędy których nie pokazywał mi kompilator w NetBeans. Konsola jest bardziej czuła na błędy a NetBeans nie pokazywał mi wszystkiego.
+1 głos
odpowiedź 7 grudnia 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Hmm... jeśli chodzi o implementację tracenia czasu na myślenie że "drugie IDE było by lepsze", obydwa wspierają te mechanizmy w równym stopniu. Wybierz któreś i napisz większy projekt a będziesz wiedział co jest lepsze. Jeśli będziesz widział że nad czymś spędzasz więcej czasu i chcesz to zrobić lepiej i szybciej, dopiero wtedy zadasz sensowne pytanie. Teraz jest to dyskusja "ja lubię kajak w lecie ale samochód jest lepszy w zimie".
0 głosów
odpowiedź 6 grudnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Notepad++ to najprostszy możliwy edytor, nie nadaje się dla programisty do stałej pracy. W temacie wymieniłeś Symfony i NetBeans, a nie da się porównać IDE do frameworka.

Jeśli pytanie było o narzędzie do pisania kodu to na początek możesz wybrać sobie jakiś lepszy edytor: Atom, Sublime Text, Brackets. Na dłuższą metę i bardziej zaawansowane programowanie polecam IDE - dużo pomaga, usprawnia pracę. Z NetBeansa korzystałem chwilę, jakoś mi nie podszedł. Polecam PhpStorma, normalnie jest płatny (choć moim zdaniem wart jest swojej ceny), ale jeśli jesteś uczniem możesz mieć go za darmo do celów edukacyjnych. Może też on wystraszyć z początku swoimi możliwościami, jak z resztą każde IDE - ale po czasie to się naprawdę docenia.

Praca z plikami na serwerze to raczej powinna być ostateczność, jest to właśnie bardzo niewygodne. Lepiej działać lokalnie, a na serwer wysyłać gotowy kod. I jeśli tak chcesz zrobić to raczej przyda Ci się XAMPP, chyba że ręcznie zainstalujesz PHP i dla ułatwienia może jakiś serwer www (zawsze można korzystać z wbudowanego w PHP).
komentarz 6 grudnia 2017 przez Bartess Gaduła (3,630 p.)
Używam Notepad++, bo to miało być  „na chwilę”, „przydałby się nam taki jeden programik”... No i jak  to z prowizorkami bywa....pierdzielę się już  tak 3 lata. Fakt, że to nie są skomplikowane rzeczy, ale zaczynają się schody i trzeba sobie ułatwić.

Z tego, co wyczytałem, to student dostaje licencję tylko na rok? To musi być student?
1
komentarz 6 grudnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Nie, po prostu uczeń. Licencja jest na rok, ale możesz ją odnawiać ciągle dopóki się uczysz. Dodatkowo po zakończeniu darmowej licencji dostaniesz zniżkę na zakup normalnej personalnej licencji.
komentarz 6 grudnia 2017 przez Bartess Gaduła (3,630 p.)
To super. Bo mam w domu 1-klasistkę. Czy to oznacza, że licencję będzie można odnawiać z 15 lat? ;-).

Żarty żartami, ale do roboty tego nie wezmę, a  nie piszę na tyle dużo, by na to kasę dostać.
komentarz 6 grudnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
No nie, licencja ma ograniczenie do zastosowań edukacyjnych (co prawda nie wiem na jakiej zasadzie ktoś mógłby to sprawdzać, ale też nie mam zamiaru tego łamać).

Jeśli nie to faktycznie pozostają Ci darmowe alternatywy. NetBeans mi osobiście nie podszedł, z Eclipse nie korzystałem. Jakiś edytor możesz sobie wziąć, choć to zawsze będzie tylko edytor a nie IDE. Ale moim zdaniem i tak z Notepada++ do edytora typu Sublime Text czy Atom będzie bardzo duży skok na plus. A jeszcze jakaś koncepcja rozwoju Atoma w kierunku IDE, coś się tu dzieje: https://ide.atom.io/ ale nim to osiągnie sensowny poziom to pewnie trochę potrwa.
komentarz 7 grudnia 2017 przez Marchiew Dyskutant (7,690 p.)
Nikt na forum nie wymienia Visual Studio Code. Nie jest lubiany lub polecany?
Mnie osobiście się bardzo podoba i szanuję.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 306 wizyt
pytanie zadane 7 lutego 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 720 wizyt
pytanie zadane 27 lutego 2018 w PHP przez Mebya Użytkownik (700 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 242 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...