• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czyszczenie serwera vps

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,097 wizyt
pytanie zadane 2 grudnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Filip31411 Dyskutant (8,820 p.)

Cześć. Kupiłem niedawno vps'a i inspirując się tym filmem postanowiłem go najpierw wyczyścić z niepotrzebnych aplikacji. Docelowo chcę na nim zainstalować: Apache/Nginx + Php7 + MariaDB + jakiegoś firewall'a najprawdopodobniej Iptables.

Tak wygląda wywołanie komendy top:

Chciałem googlować każdą z aplikacji, ale jest tego strasznie dużo i boję się, że coś zepsuję - jestem początkujący :)

Mógłby mi ktoś powiedzieć co mogę spokojnie wywalić, albo ogólnie dać jakieś linki do kursów/poradników zajmujących się tą tematyką (praktyczną konfiguracją serwerów)?

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 2 grudnia 2017 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
wybrane 3 grudnia 2017 przez Filip31411
 
Najlepsza
Nie rozumiem po co chcesz go czyścić to raz.

Dwa, że VPSy w profesjonalnej, dobrej firmie zazwyczaj stawiane są z minimalnym oprogramowaniem, więc prawdopodobnie nic nie musisz czyścić.
komentarz 2 grudnia 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Dokładnie.

PS: Odcinek z 2013, NA PEWNO nic się nie zmieniło :D
komentarz 3 grudnia 2017 przez Filip31411 Dyskutant (8,820 p.)
Mam 1GB ramu, a już na starcie jest zajęte ponad 100MB. I to aplikacjami których najprawdopodobniej nie będę używał. Więc po co mi one? Na prawdę się tego nie rusza?
komentarz 3 grudnia 2017 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Ale przecież system musi na czymś pracować. To nie jest tak, że system zużywa 0MB. Te 100MB to różne usługi wymagane, abyś w ogóle mógł z VPSa korzystać. I 100MB to niedużo. Jak już mówiłem - to jest minimum.

Jak postawisz serwer (pod stronkę lub prostą apkę, zakładam) to zobaczysz, że potrzebujesz max 500MB. A dodaj sobie do tego, że możesz stworzyć plik wymiany na dysku, w razie jakby zabrakło pamięci. Ja tam mam na swoim VPS (dysk SSD) - 512MB RAM, ale 2GB pliku wymiany.
komentarz 3 grudnia 2017 przez Filip31411 Dyskutant (8,820 p.)
Dobrze, już wszystko rozumiem :)
komentarz 6 grudnia 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Każdy worker nginx i request też zajmuje ramu, jak masz tylko jeden rdzen to ustaw worker_connections na 1.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 344 wizyt
pytanie zadane 6 sierpnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Dobik Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 44 wizyt
pytanie zadane 2 lutego w Hostingi, domeny, usługi przez whiteman808 Obywatel (1,820 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 577 wizyt
pytanie zadane 27 sierpnia 2019 w Sieci komputerowe, internet przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,555 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...