• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór studiów

Object Storage Arubacloud
0 głosów
732 wizyt
pytanie zadane 1 grudnia 2017 w C i C++ przez take03 Nowicjusz (150 p.)
Witam. Jestem na 3 roku technikum mechatronicznego, mimo że kierunek mi się podoba stwierdziłem, że gdbym wybierał go jeszcze raz to zdecydowałbym się na informatykę. Teraz przejdzmy do sedna.. Czy jeżeli zdecyduję sie na studia informatyczne a chciałbym iść w kierunku programowania to czy nie będę miał problemów oraz braków związanych z wczesniejszym wyborem mechatronika? I czy jestem w stanie je nadrobić samodzielnie? Jeżeli tak to za co powinienem się wziąć w pierwszej kolejności? Czy poradzę sobie na studiach informatycznych po technikum mechatronicznym?

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 2 grudnia 2017 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
wybrane 13 grudnia 2017 przez take03
 
Najlepsza
Generalnie na studiach informatycznych zakłada się że człowiek który tam przychodzi nie wie nic o informatyce i umie tylko trochę matematyki, zatem na 1 semestrze na pewno będziesz miał dużo matmy, która częściowo będzie powtarzała wiadomości z technikum oraz jakieś przedmioty informatyczne, w tym najprawdopodobniej programowanie w C++, gdzie język - jego składnia będą tłumaczone od początku. Jest to wygodne założenie, bo ludzie przychodzą z różnych szkół, od różnych nauczycieli i jedni w technikum informatycznym mogli wymiatać a inni w liceum poznać excela, accessa, gimpa i w sumie tyle. Dlatego nawet jak nic nie umiesz to powinieneś spróbować, kluczem jest systematyczna praca.

Jednak moja rada jest taka żebyś sobie ogarnął przez wakacje C++ (kurs podstaw na Pasja Informatyki wystarczy, jak ci się będzie chciało to możesz przeczytać jakoś książkę typu Szkoła programowania) dlatego że na 1 roku ludzie dzielą się w większości na dwie grupy - tych co umieją już podstawy C++ i programowali (chociaż troszkę) i ci w sumie z danym przedmiotem z programowania nie mają żadnych problemów, po prostu przyjść na ćwiczonka, na wykład jak się będzie chciało i już, ale są też ludzie którzy pierwszy raz się dowiedzieli co to jest C++ na pierwszym wykładzie i ci już muszą się przyłożyć do przedmiotu żeby to zdać.

Co do tego za co się powinieneś wziąć to moim zdaniem najpierw należy wybrać uczelnię i się na nią dostać, bo na informatykę progi są spore. Po tym jak się dostaniesz (albo w sumie jak będziesz wybierał to warto) popatrz sobie na syllabys - tam są wszystkie przedmioty w skrócie omówione, z tematami. Nie ma się co forsować, ale im więcej ogarniesz na wakacjach, tym więcej czasu wolnego będziesz miał na studiach. Z tego co wiem to najwięcej osób odpada na matematyce, której trochę jest na 1 roku, więc zajrzeć możesz co będzie i te kluczowe rzeczy zrobić wcześniej, poza tym C++ - jak wybierasz się na informatykę i interesuje cię programowanie to nie mów sobie że zaczniesz od października, zacznij wcześniej a to zaprocentuje jednym przedmiotem który zdasz łatwo (bo będziesz to umiał).
+2 głosów
odpowiedź 1 grudnia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Pomyśl - są sobie ludzie, którzy ukończyli gimnazjum i myślą o studiach. Co robią? Zazwyczaj są dwie możliwości:

  • idą do liceum,
  • idą do technikum.

Ty poszedłeś do technikum mechatronicznego. Technikum ma to do siebie, że realizuje ten sam program co liceum i dodatkowo posiada przedmioty zawodowe. A więc ty (bo jeszcze ważne jest to, jakie przedmioty realizowałeś w zakresie rozszerzonym, ale to zazwyczaj dla informatyki i mechatroniki jest podobne), można założyć, masz podobną wiedzę z informatyki co licealista i dodatkowo wiedzę na temat mechatroniki.

+2 głosów
odpowiedź 1 grudnia 2017 przez amb00 Bywalec (2,000 p.)
Na studiach naukę programowania z czego to wiem to zaczyna się od absolutnych podstaw. Możesz się teraz poduczyć języka C/C++, będziesz miał potem łatwiej na studiach, bo często uczą tych języków. Co do nadrabiania braków, itp. to ja C++ nauczyłem się sam na tyle dobrze, że od właśnie 3 klasy technikum robiłem projekty zaliczeniowe dla studentów informatyki i dobrze mi to wychodziło, choć nauka programowania w moim technikum to była beznadzieja. Tak więc kierunek technikum w jakim jesteś nie jest żadną przeszkodą. A to czy sobie poradzisz, to już zależy od Ciebie i od tego ile włożysz pracy w te studia i w programowanie.
+1 głos
odpowiedź 1 grudnia 2017 przez PaulGilbert Gaduła (3,280 p.)
To zależy jaką uczelnię wybierzesz. Jak wybierzesz jakąś ambitną, to czasami niektórzy nawiedzeni wykładowcy mogą wymagać jakichś durnych rzeczy, bo taką będą mieli ochotę, i co im zrobić. Ale jak wybierzesz jakąś sensowną i wyważoną, a zarazem będziesz poważnie podchodził do nauki, a nie tylko imprezował, to nie powinieneś mieć problemów.
+1 głos
odpowiedź 2 grudnia 2017 przez rayman22 Użytkownik (710 p.)
Ja skończyłem mechanikę i obecnie na infie daję radę. Powodzenia! : )

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 889 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 346 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez abuk821 Nowicjusz (120 p.)

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...