• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kontrowersje wokół wątków

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
251 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2017 w C i C++ przez Bondrusiek Maniak (61,370 p.)
Witam
moja przygoda z wątkami nie jest za bardzo bogata. Wiem plus minus o co w nich chodzi lecz bardzo rzadko z nich korzystałem.
Bardziej w celu przećwiczenia zagadnienia niż z potrzeby.
     Z tego co wiem to Java(tego języka nie używałem) posiada wbudowaną obsługę wątków plus pojawienie się ery procesorów wielordzeniowych.Te dwa wydarzenia znacznie spopularyzowały pisanie programów wielowątkowych.
      Z moich przemyśleń i doświadczeń wynika, że wielowątkowość powoduje wzrost złożoności programów oraz utrudnia utrzymanie aplikacji. Ponadto nie zawsze jest możliwe rozdzielenie przetwarzania tak by opłacało się korzystać z wątków. Inny problem polega na tym, że na poziomie sprzętowym istnieje wiele różnych rozwiązań przetwarzania równoległego. Każde z nich wymaga od programistów, kompilatorów użycia różnych technik, a techniki te, po wprowadzeniu nowych rozwiązań w miarę postępu w rozwoju sprzętu, mogą okazać się przestarzałe.
        Znalazłem takie dwie opinie programistów. Tim Bray(Sun): "Teraz, po tym, jak najlepsi i najzdolniejsi poświęcili dekadę na twożenie i debugowanie frameworków obsługi wielowątkowości w Javie i .NET, coraz bardziej wiadomo że wielowątkowość to zły pomysł. Nie radzę iść w tym kierunku".
Donald Knuth("Sztuka programowania"):"Nie będę zaskoczony jeśli cała idea wielowątkowości okaże się klapą"
Stąd moje pytania. Co sądzicie o wątkach, czy jest to przyszłościowa technika, czy dość szybko zostanie wyprta przez inne rozwiązania?

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 28 listopada 2017 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

Donald Knuth("Sztuka programowania"):"Nie będę zaskoczony jeśli cała idea wielowątkowości okaże się klapą"

Dla perspektywy - to cytat z 2008.

Nie mogę znaleźć źródła drugiego cytatu.

plus pojawienie się ery procesorów wielordzeniowych

A to było w 2006.

czy dość szybko zostanie wyprta przez inne rozwiązania?

Ogólnie to brzmi jak pytanie, które ktoś by mógł zadać 10-15 lat temu, ale nie w 2017. Chyba czytasz jakieś mocno stare materiały.

komentarz 28 listopada 2017 przez Bondrusiek Maniak (61,370 p.)
Dzięki za odpowiedź ,

W tej książce, właśnie autor miał wątpliwości co do zalet wątków

https://helion.pl/ksiazki/biblioteki-qt-zaawansowane-programowanie-przy-uzyciu-c-mark-summerfield,bibqtc.htm#format/d

Ja tylko jego wątpliwość przytoczyłem i byłem ciekaw opinii użytkowników forum na ten temat.
+1 głos
odpowiedź 28 listopada 2017 przez Sheida Użytkownik (950 p.)
Ogolnie moim zdaniem mamy kilka dróg rozwoju procesorów.

Pierwsza to zmiana krzemu na inny węgiel, który wytwarza mniej ciepła a wykonuje więcej obliczeń na sekundę,

Druga to rozwinięcie wielowątkowości, ale tak jak mówisz to wydaje sie dość uciążliwa droga. Musielibyśmy rozwiązać wiele problemów na poziomie tworzenia aplikacji aby to było prostrze.

Komputery kwantowe :). Dzisiaj można kupić już komputer kwantowy do domu i programować nim w Pythonie (C i C++ też, ale nie pamiętam dokladnie. Pythona zapamietalem) Co daje nam mniej więcej 3600 razy większą wydajność.
komentarz 28 listopada 2017 przez Bondrusiek Maniak (61,370 p.)
Dzięki za odpowiedź,

właśnie zapomniałem o możliwościach komputerów kwantowy. Na pewno w dużym stopniu zwiększą możliwości obliczeniowe i być może osłabią potrzebę wykorzystywania wątków.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 237 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2018 w C i C++ przez Łukasz Michalski Użytkownik (560 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 119 wizyt
pytanie zadane 11 grudnia 2023 w C i C++ przez Gtisu Nowicjusz (240 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 509 wizyt
pytanie zadane 6 grudnia 2020 w Java przez hicodyn Początkujący (420 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...