• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Motywacja - chęć do programowania

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
919 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez kuber023 Użytkownik (650 p.)
Witam, mam takie pytanie które pewnie nurtuje większość ludzi,  chodzi generalnie oto że każdy człowiek ma lepsze czy gorsze dni, chodzi mi dokładnie o programowanie w HTML JAVASCRIPT PHP...  Otóż kiedyś miałem taką chęć do programowania dziś jednak tej chęci brakuje dokładnie można tutaj powiedziec o motywacji. Mam bardzo dużo książek czasu w sumie też mam ale oczywiście problem to lenistwo. Miał to może kiedys taki okres i da może jakas poradę jak tego lenia z siebie wyciągnąć aby ruszyć 4 litery i coś robić?
1
komentarz 28 listopada 2017 przez lapacz.kornel Mądrala (6,930 p.)
Staraj się wyznaczać sobie cele. Zmuś się do zaczęcia jakiegoś projektu, a może Cię wciągnie.

3 odpowiedzi

+8 głosów
odpowiedź 29 listopada 2017 przez Zubru22 Bywalec (2,670 p.)

Oczywiście, że miałem taki okres. Akurat moje lenistwo wynikało z "chwilowego" zniechęcenia do programowania. W ostatniej pracy klepałem tylko statyczne strony HTML/CSS i nie miałem w ogóle czasu na rozwój, a do tego atmosfera w pracy była nie przyjemna. W rezultacie od czerwca aż do listopada nie robiłem w sumie nic większego z programowaniem.

Zadaj sobie jedno bardzo ważne pytanie, dlaczego chcesz programować? Dlatego, że to lubisz? Dlatego, że chcesz zarabiać niebotyczne sumy? Dlatego, że namówił Cię do tego znajomy lub reklama w internecie? Jeżeli lubisz programować to nie podchodź do nauki jak do czegoś co musisz zrobić. Mózg działa tak, że niechętnie podchodzi do obowiązków gdyż zwykle są to rzeczy mało przyjemne. Podejdź do nauki jak do czegoś interesującego, jak do rozrywki. Wyznacz sobie prosty cel, łatwy do wykonania. Niech to będzie jeden rozdział z książki, którą sobie wybierzesz. Niech to będzie książka, którą CHCESZ przeczytać, a nie MUSISZ. Mirosław Zelent w jednym ze swoich filmów polecał książkę The Slight Edge. Przeczytałem ją trzykrotnie i za każdym razem wyciągałem coś nowego z tej lektury. Jeff Olson, autor The Slight Edge, pisze o prostych czynnościach wykonywanych każdego dnia. "Easy to do, easy not to do". Tak samo jest w Twoim przypadku, czy łatwo jest poczytać przez 15-30 minut każdego dnia, tak samo łatwo jest nie czytać przez 15-30 minut każdego dnia.

Sam posiadam cały stos książek, które nakupiłem przez ostatnie lata. Bardzo lubię czytać, ale wielu z tych pozycji jeszcze nie ruszyłem, a niektóre z nich kosztowały niemałe pieniądze. Załączam zdjęcie aby nikt mi nie zarzucił, że nie wiem o czym mówię ;)

Im więcej książek tym mniej się człowiekowi chce zabierać za czytanie. Ale zastosujmy tutaj podejście Slight Edge. Nie rozpatrujmy tego jako całości, wybierz sobie jedną ze swoich książek i zacznij naukę od niej. Codziennie po trochu, jeśli masz krótki czas skupienia rób sobie kilka serii nawet po 10 minut czytania. Kiedy czujesz, że "masz dość" zajmij się czymś innym. Przejdź się na spacer, poćwicz, zagraj w gierkę. Ale później wróć do czytania jeżeli nie osiągnąłeś wyznaczonego celu. Przede wszystkim stawiaj sobie realne cele. Mało kto przeczyta całą książke za jednym podejściem, zwłaszcza programistyczną gdzie często trzeba przepisać kod, przeanalizować, wykonać zadania.

Ponownie nawiązując od książki Jeffa Olsona, jedna z czytelniczek miała problem z uprzątnięciem piwnicy. Powtarzała sobie, że "kiedyś" to zrobi. Nie ma czegoś takiego jak "kiedyś" czy "jutro", jest tylko "dzisiaj". Jak ta kobieta poradziła sobie ze swoim problemem? Krok po kroku, za każdym razem zaglądając do tej piwnicy zabierała jedną torbę czy karton z rzeczami. Czy na początku zrobiło to jakąkolwiek różnicę? Nie, piwnica dalej była zagracona. Ale po upływie miesiąca ubyło gratów.

Czy jeżeli zaczniesz od dzisiaj naukę, nawet po 30 minut, czy Twoje umiejętności się zmienią? Oczywiście, że nie. Ale po tygodniu? Po miesiącu? Im dłużej będziesz wykonywał tą czynność tym łatwiej będzie Ci to przychodziło. Stanie się to Twoim nawykiem i będziesz mógł to robić dłużej nie nudząc się przy tym.

Oczywiście będą dni kiedy nie będzie Ci się chciało, zwłaszcza wtedy nie odpuszczaj! Jeżeli pokonasz lenistwo tego dnia zdziwisz się ile chęci przybędzie Ci w następnych dniach. Cytując mojego trenera "najlepszy trening jest wtedy kiedy najmniej Ci się chce". Początkowo w to nie wierzyłem, ale były dni kiedy pokonując lenistwo czasem osiągałem więcej niż będąc zmotywowanym.

Postaraj się wrócić do tych dni kiedy "chciało Ci się programować", co sprawiało, że chciało Ci się programować? Co czułeś w "tamtych dniach"? Poczuj znowu to samo, odkryj w sobie pasję na nowo, nie daj zabić w sobie ciekawości. Bądź jak dziecko, które ciągle pyta "dlaczego?" i szuka odpowiedzi.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź trochę Ci pomogła :)

komentarz 17 grudnia 2017 przez kuber023 Użytkownik (650 p.)
Bardzo dziękuje za komentarz :D
+2 głosów
odpowiedź 28 listopada 2017 przez Vorex444 Dyskutant (9,610 p.)
Ja w sumie miałem tak na początku i czym dużej w tym siedziałem tym bardziej chciało mi się to robić, teraz dziennie tak min. 4h siedzę w tym, robiąc jakieś projekty i nie czuje wgl ze mi się nie chce, może ten post nic nie wniesie ale ja tak miałem :D czym dłużej siedziałem tym bardziej mi się chciało
+2 głosów
odpowiedź 28 listopada 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)
Generalnie to osobiście nigdy nie traciłem motywacji do programowania. Może dlatego, że zawsze zajmowałem się projektami, które w jakiś sposób mnie "jarały".

Co do Ciebie to możesz próbować ustalić sobie jakąś godzinę na programowanie i usiąść chociaż na chwilę. Po jakimś czasie wyrobisz sobie nawyk i nie powinno być problemów z motywacją.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 185 wizyt
pytanie zadane 7 lipca 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Knapek Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 942 wizyt
0 głosów
11 odpowiedzi 1,799 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...