• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Trudny wybór, trudne chwile

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
527 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez QAFEQ Nowicjusz (120 p.)
Witam.  Jestem studentem 2 roku informatyki i pasjonatem programowania.  Jednak teraz nadszedł czas by zacząć realizować się zawodowo.  Znam język c++ w stopniu średnio zaawansowanym,  był to mój pierwszy język i lubiłem w nim programować.  Po pewnym czasie z powodu różnych przyczyn  przeszedłem na c#.  Uczyłem się  go około 3 miesięcy.  Wiem już dość dużo o tym języku i conieco o platformie net.  O ile sam język przypadł mi do gustu o tyle nie dokonca jestem pewny czy chce dalej w niego iść gdyż przeglądajac oferty pracy zauważyłem ze c# to głównie ASP. NET i aplikacje webowe.  A szczerze mówiąc nie dokonca jestem pewny czy jest to dla mnie,  gdyż rozważam tez drogę programisty aplikacji mobilnych.   Niestety c# nie jest najlepszym rozwiązaniem w tej branży (wiem ze jest xamarin,  ale nie spotkałem się z przychylnymi opiniami i raczej ofert pracy w tej technologii maleje).  Lepszym wyborem była by Java.  Jednak porównując c# i jave bardziej podoba mi się c#.  Znaczy nie chce się zamykać na żadną z tych branży.  I chciałbym zarówno mieć umiejętność tworzenia aplikacji internetowych jak i programowania na androida,  zwłaszcza ze w ofertach pracy na stanowisko programista Android wymagana jest znajomość Javy a nieraz także Swinga.   Wiec zatem moje pytanie.  Co według was było by lepszym wyborem.  Uczenie się Javy i np.  Swinga do aplikacji internetowych,  i później znając jave łatwo przejść na aplikacje mobilne.  Czy nauka c# i spróbowanie sił w aplikacjach webowych a gdy to okaże się nie dla mnie przejść na jave?   Czy ma to sens?  Najgorsze w tym wszystkim jest to ze sam nie jestem w stu procentach pewny w którą dziedzinę informatyki chce iść gdyż praktycznie każda z nich w pewien sposób mnie zaciakawia.  

Na koniec przydlugawej wypowiedzi chciałbym przeprosić za jej chaotycznosc. I prosić o wasze opinie na ten temat gdyż wierze ze pomogą mi one uzyskać świeże spojrzenie na problem wyboru jezyka jak i ścieżki dalszej kariery.  Pozdrawiam.  I proszę o rady.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 27 listopada 2017 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,330 p.)
Mirosław Zelent nagrał na ten temat film - najczęstsze błędy w nauce programowania. Zamiast tracić czas na rozterki, naucz się jednego lub drugiego języka i tyle. Java i C# są wykorzystywane w dużych firmach i pracy w nich nie brakuje.
+1 głos
odpowiedź 27 listopada 2017 przez Crash182 Gaduła (3,600 p.)

Myślę ze nie ma lepszego czasu na eksperymentowanie niż studia. Ja przespałem ten czas i zająłem się programowanie na poważnie dopiero w wieku 28 lat dzięki panu Mirosławowi. Pozdrawiam serdecznie :) Jeśli nie jesteś pewien, spróbuj tego i tego. Naprawdę nic nie zaszkodzi jeśli odstawisz na chwile C# i pobawisz się w Javie. Ważna, według mnie, jest ciągła i systematyczna praca z kodem, to czyni Cie coraz to lepszym programista, bo problemy jakie przyjdzie Ci kiedyś rozwiązywać bardzo często się powtarzają i rozwiązywane są podobnie w rożnych językach. Też kiedyś miałem takie zajawki że umiem C# ale praca mnie zmusza żebym się nauczył także front end i podszkolić w SQL bo ORMy są często zbyt wolne. Wtedy tak sobie myślałem: kurcze tyle nauki na raz, że ja zapomnę jak się koduje w C#  - hahaha - teraz pozostaje mi się tylko z tego śmiać :) Każdy nowy język czy technologia w jakiś sposób mnie rozwinęła.

Tylko żeby było jasne, nie doradzam Ci żebyś skakał po językach, uczył się składni i bum do następnego. Zanim się wypniesz na programowanie webowe, zrób może jakiś projekt w .Net od początku do końca, dopiero wtedy zobaczysz tak naprawdę z czym to się je i czy sprawia Ci to w ogóle jakąś frajdę. Następnie weź ta Javę - sporo będziesz już umiał na starcie bo te języki są dość do siebie podobne i zbuduj coś na androida - od początku do końca.

Zawsze staraj się kończyć swoje projekty.

Robiąc to, będziesz miał w swoim portfolio dwa ukończone projekty w dwóch technologiach. Znalezienie pracy z czymś takim jest o wiele łatwiejsze. Osoba rekrutująca zobaczy ze potrafisz dowieść project do końca. Biedzie mógł cie ocenić i zapytać dlaczego to zrobiłeś tak a to tak. Jakie miałeś trudności i jaka technologia Ci bardziej odpowiada, a Ty będziesz znal już na te pytania odpowiedzi.

Pozdrawiam i powodzenia!

PS. Nie wiem z czego się uczysz .Net ale polecam kanał YouTube - Kudvenkat oraz  na Udemy i Pluralsight ziomka o imieniu Mosh Hamedani.

komentarz 27 listopada 2017 przez gunaterek Bywalec (2,760 p.)

Popieram przedmówce. Moim zdaniem najlepszym sposobem o przekonaniu się co jest wybrać sa projekty. Sam niedawno zacząłem przygode z programowaniem, i sam zastanawiałem się co wybrać, c++ a moze aplikacje na android. Zaplanowałem kilka projektów (nie wiedziac nic o jezyku) i zacząłem robić mimo ze wiedzialem ze cel jest nie osiagalny ale nie w tym rzecz.Chodzilo o to co sprawia mi przyjemnosc i łatwosc przyswajania wiedzy. Okazało się ze front -ending sprawia mi radość więc zacząłem sie go uczyc i pchac to dalej 

0 głosów
odpowiedź 27 listopada 2017 przez kap Stary wyjadacz (11,620 p.)
Zerknij sobie na https://kotlinlang.org/ - to zdaniem wielu przyszłość androida. I nie dramatyzuj - z językiem programowania się nie żenisz.

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 473 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 151 wizyt
pytanie zadane 2 grudnia 2018 w PHP przez Cholewka Początkujący (420 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 707 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...