• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

W czym napisać aplikację webową?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
5,447 wizyt
pytanie zadane 26 listopada 2017 w SQL, bazy danych przez niezalogowany
Planuje napisać aplikację webową pomagającą ewidencjonować "stany magazynowe" różnych towarów.

Nie mam doświadczenia w programowaniu, natomiast przy tym projekcie chciałbym się programowania nauczyć. Aplikacja ma być webowa, ponieważ będzie z niej korzystało kilka osób w tym samym czasie. Pytanie też czy to powinna być aplikacja webowa czy też strona (nie do końca wiem gdzie jest granica) bądź też może być aplikacja na smartphona. Ma spełniać nastepujące warunki: 1) ewidencjonować stany magazynowe - częste zmiany i aktualizacje, 2) analizować dane - wykresy, statystyki, historia, listy z poszczególnych kategorii, 3) możliwość korzystania przez kilku użytkowników w różnych miejscach. Cały pomysł mam w głowie, wiem jak ma działać i jakie dawać efekty. Służyć będzie całkowicie do celów prywatnych, na czasie mi nie zależy - celem jest i aplikacja i nauka programowania. Myślę, że mając jasno określony cel łatwiej będzie mi się uczyć.

Pytanie tylko w jakim języku polecacie pisanie? Poczytałem o większości języków i wszędzie konkluzja jest taka, że w każdym języku da się zrobić podobne rzeczy. Natomiast na pewno, w którymś da się zrealizować mój projekt łatwiej niż w innym. Pytanie w jakim?

PS. Znam podstawy SQL i HTML.

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 26 listopada 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
wybrane 27 listopada 2017
 
Najlepsza
Polecam zatem HTML/CSS do części "wizualnej", do tego JavaScript (np. logika kliencka, wykresy itp.) i w back-endzie node albo PHP. Do PHP znajdziesz chyba więcej gotowych przykładów i tutoriali, ale jeśli wybrałbyś node.js to w sumie zostałbyś w jednym języku (JavaScript).

Myślę, że Twoje potrzeby załatwi apka webowa z odpowiednim RWD, czyli dostosowaniem jej do różnych urządzeń, m.in. smarftonów, tabletów itp.

Kwestia magazynowania samych informacji to już baza danych. Ja polecam MySQL ponieważ sam z niego korzystam i jestem zadowolony, a po drugie jest bazą dość dobrze opisaną w necie i książkach. Nie pracowałem natomiast z bazami NoSQL więc nie wypowiem się co do ich zastosowania w takiej apce (ale wg mnie w tego typu systemach chyba lepsze będą jednak bazy relacyjne).

 

Jednakże generalnie to porywasz się na bardzo rozbudowaną aplikację... :) Proponuję najpierw napisać chociaż z 2-3 prostsze stronki np. z jakąś opcją logowania, jakimś formularzem (w tym ajax), jakąś prostą bazą (np. dodawanie i usuwanie jakiś wpisów usera itp.).

Nie porywaj się od razu na pełny system zarządzania, ponieważ możesz szybko się zniechęcić, a ponad to pewnie porobisz dużo błędów. Jeśli myślisz o poważnej nauce programowania to do takiej apki przydałby się też jakiś framework w back-endzie i coś na froncie, np. React.

A może lepiej pomyśleć nad czymś gotowym, jakimś systemem, który tylko musiałbyś odpowiednio skonfigurować pod swoje potrzeby? Na przykład stawiając bloga nie ma dziś sensu pisać jego core od zera, lepiej użyć gotowca np. wordpress, jekyll itp. i skupić się na layoucie + modyfikacjach tam gdzie to potrzebne.
1
komentarz 26 listopada 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)

Nie mam doświadczenia w programowaniu, natomiast przy tym projekcie chciałbym się programowania nauczyć.

 

A może lepiej pomyśleć nad czymś gotowym, jakimś systemem, który tylko musiałbyś odpowiednio skonfigurować pod swoje potrzeby? 

 

Ty w ogóle czytasz co autor pisze? 

 

komentarz 27 listopada 2017 przez niezalogowany
Dzięki za pomocną odpowiedź. Na pewno teraz przyjrzę się szczegółowo Twoim propozycjom.

Co do gotowych rozwiązań, nie chcę ich stosować, ponieważ jak pisałem ta apka nie jest mi niezbędna a ma być efektem mojej nauki. Choć niewątpliwie mi się przyda i zastąpi dotychczasowe papierowe notatki.
komentarz 27 listopada 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Ty w ogóle czytasz co autor pisze? 

Kolego szanowny @Boshi, jak widać po punktacji masz duże doświadczenie jako programista i uważasz, że osoba bez doświadczenia w programowaniu jest w stanie od zera napisać tak potężną aplikację?

Ja myślę, że lepiej zacząć od małych kroczków lub właśnie zobaczyć, jak można to zrobić na jakimś CMS, i  nauczyć się go modyfikować, co uczy m.in. analizy kodu nie swojego autorstwa, co nie jest łatwą sprawą, szczególnie na początku nauki...

Nie wątpię, że Ty byś w tej chwili bez problemu samodzielnie stworzył taką aplikację, ale powiedz szczerze, czy za dawnych czasów, gdy zaczynałeś dopiero naukę byłbyś w stanie zrobić taki system? Tak z perspektywy czasu, czy na pewno wiedziałeś wtedy co taki system musi mieć, jakie zabezpieczenia, jak zrobić taką rozbudowaną strukturę bazy itp. itd.?

komentarz 27 listopada 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Nie twierdzę, że ją napiszę, nie twierdzę nawet, że połowę tego napisze. Zaznaczyłem tylko, jak głupim pomysłem jest sugerowanie komuś kto chce się uczyć i sam to zaznaczył pobranie gotowego oprogramowania i skonfigurowanie go. Co do reszty się zgadzam.
0 głosów
odpowiedź 27 listopada 2017 przez revizor451 Obywatel (1,930 p.)
Polecam Pythona z biblioteką Djano, lub node JS...
–2 głosów
odpowiedź 27 listopada 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Najłatwiejsza droga to moim zdaniem użycie Laravela. Sam tak zaczynałem i zrobienie prostego magazynu jest dość szybkie i łatwe.

Co będzie trzeba umieć - podstawy HTML, podstawy MySQL oraz podstawy frameworka Laravel. W zasadzie nawet nie będzie tu trzeba uczyć się podstaw PHP.

Pewnie zaraz posypie się fala hejtu na mnie, że lepiej użyć milion innych technologii. No może i lepiej. Ale dla początkującego może to być za duże wyzwanie. A my tu nie budujemy drugiego fejsbuka z milionami userów tylko prosty system bazodanowy dla małej grupy ludzi.
2
komentarz 27 listopada 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
@Boshi zwracaliśmy Ci już uwagę wielokrotnie, lecz mimo wszystko nie zmieniasz swojego sposobu "dyskutowania" z innymi użytkownikami forum. Nawet jeśli ktoś napisze coś niezgodnego z prawdą, to nie trzeba od razu na niego wsiadać.

Z racji tego, że nie jest to pierwsza tego typu akcja, zostaną wyciągnięte konsekwencje i leci ban.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 372 wizyt
pytanie zadane 22 października 2018 w C i C++ przez XezolPL Obywatel (1,530 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 577 wizyt
pytanie zadane 23 listopada 2017 w C i C++ przez olgak96 Nowicjusz (200 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 220 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...