• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybieram laptopa. Który lepszy.

0 głosów
2,291 wizyt
pytanie zadane 26 listopada 2017 w Sprzęt komputerowy przez w-ede Nowicjusz (160 p.)
Witam. Zastanawiam nad pewnym wyborem lapka. I zastanawiam się nad 2 modelami. https://www.x-kom.pl/p/384984-notebook-laptop-173-dell-inspiron-5770-i5-8250u-16g-1281000-win10-r530.html i https://www.x-kom.pl/p/389806-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-320-15-i5-8250u-12gb-480-win10.html.
Przyznam trochę jestem zielony w tych sprawach. Zwłaszcza jeśli chodzi o dysk SSD. W Lenovie nie ma dysku HDD ale za to dysk SSD ma 480GB i RAM 12GB. Natomiast w DELL mam dysk HDD z 1TB ale tylko ze 128GB pamięci, ale za to RAM ma aż 16GB. I teraz tak, dysk SSD marzy mi się głównie do szybszej pracy komputera. Szybsze odpalanie, kopiowanie danych itp. Czy na takie drobnostki na DELLa mogę liczyć. Czy jednak lepiej LENOVO z 480Gb na SSD. Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Którego lapka polecacie? Opinie dlaczego, też proszę bardzo.

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 26 listopada 2017 przez gunaterek Bywalec (2,760 p.)
Z tego co kojarze to 80GB ma jałowy W10 wiec ogólnie 128 GB SSD teoretycznie starcza na windowsa. Skutkuje to ze system szybko dziala ale juz gry czy inne przesyłanie bedzie HDD. Zależy jak duze pliki przerzucasz i czy załezy ci tak bardzo na predkosci. Mysle ze ciezko obciazyc komputer na tyle zeby te 4 GB ram mialo roznice.. Ale wybrałbym lenowo bo chyba ladniejszy :P
komentarz 26 listopada 2017 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
U mnie Windows 10 + Visual Studio 2017 + SQL Serwer i masa pierdółek zajmuje 60 GB.

Dell ma 17,3 cala, jeśli chcesz go nosić to może być niewygodnie.
+1 głos
odpowiedź 26 listopada 2017 przez Yeewdel Nowicjusz (160 p.)
W tamtym tygodniu kupiłem ten model Lenovo, tylko że z dyskiem 256 GB i grafiką MX150 i jestem bardzo zadowolony, na baterii trzyma średnio 4/5 h. Też zastanawiałem się nad jednym z laptopów Della, ale odrzuciła mnie w nim błyszcząca matryca. Zależy też czy chcesz lapka z przekątną 15,6" czy 17,3".

Link do mojego: https://www.x-kom.pl/p/388987-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-320-15-i5-8250u-12gb-256-mx150.html
0 głosów
odpowiedź 26 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)
Laptop do gier czy pracy biurowej?
komentarz 26 listopada 2017 przez w-ede Nowicjusz (160 p.)
Wielkim fanatykiem gier nie jestem. Czasami pogram w jakieś GTA. Głównie korzystam kompa do oglądania filmów czy Korzystania z neta
komentarz 26 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)
Jeżeli czasami pograsz w jakieś gry, a laptop służy ci głównie do filmów i do przeglądania neta to wybrałbym DELL, ponieważ po pierwsze ma przekątną ekranu 17,3", więc przyjemniej będzie ci się oglądać filmy. System będzie na dysku SSD, więc szybko będzie się uruchamiać. Dodatkowo masz osobną kartę graficzną o pojemności 4GB więc sobie pograsz w jakieś tam gierki. Sporym plusem jest duża pojemność RAM o częstotliwości 2400MHz, więc transfer będzie wynosił 19200MB/s (dla porównania Lenovo będzie miał 17064MB/s. Dodatkową zaletą DELLA jest port Noble Lock (więcej o tym tutaj: http://accessories.euro.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=pl&l=pl&s=dhs&cs=pldhs1&sku=461-AAEU). Minusem tego modelu będzie błyszczący typ ekranu, który będzie odbijać światło, oraz mało pojemny dysk SSD. Przez miesiąc miałem okazje pracować na laptopie z błyszczącym ekranem i bardzo fajnie mi się na nim pracowało, można zawsze zjaśnić ekran. Jeżeli zdecydowałbyś się na Lenovo to zawsze możesz dokupić sobie dysk HDD zewnętrzny na np. dane filmy. Posiada także Matowy ekran co byłoby plusem. Myślę, że też byłby okej.
komentarz 26 listopada 2017 przez w-ede Nowicjusz (160 p.)
A co byś powiedział na ten model? https://www.x-kom.pl/p/394151-notebook-laptop-156-dell-inspiron-5570-i5-8250u-16g-2561000-win10-r530-fhd.html Matryca matowa z większą pojemnością dysku SSD . Cena praktycznie bez różnicy
komentarz 26 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)
Powiedz mi tylko jaki masz budżet na laptopa
komentarz 26 listopada 2017 przez w-ede Nowicjusz (160 p.)
Tak góra 4000
komentarz 26 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)
Zaraz ci coś poszukam, napęd chciałbyś mieć?
komentarz 26 listopada 2017 przez w-ede Nowicjusz (160 p.)
Najlepiej tak. Sporo mam filmów na płytach jeszcze. Więc napęd mile widziany.
komentarz 26 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)
O czy byś chciał mieć oryginalny Windows czy też nie
komentarz 26 listopada 2017 przez w-ede Nowicjusz (160 p.)
Tak tak, już wgranego oryginalnie bym chciał. Z 10-tką. Mimo że najnowszy i być może nie dopracowany to jednak już się do niego przyzwyczaiłem.
komentarz 26 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)
Przygotowałem dla Ciebie specyfikację dwóch laptopów. Za 10-20min wyślę tobie
komentarz 26 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)

  ​​​​​​

komentarz 26 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)

Więc Tak: ten co Ty wysłałeś laptop (3 propozycja) od razu odrzucam bo jest słabszy. Werdykt jest taki: z tego porównania odrzuciłbym laptop Legion i wybrał ten model: https://www.x-kom.pl/p/376150-notebook-laptop-156-hp-omen-i5-7300hq-8gb-1tb240ssd-win10-gtx1050.html

Legion ma dysk zewnętrzny HDD i jest wolniejszy. A jak wygląda HP Omen na tle np. Wybranego przeze mnie Della, który wygrał z poprzednimi? Dołóż te 250zł więcej i kup sobie HP Omen. Dlaczego? Wyposażony jest w procesor Kaby Lake, który wyszedł w lutym, procesor ten zapewni Ci płynność podczas pracy oraz szybki rozruch. Masz większy dysk SSD oraz szybszy dysk HDD(7200obr/min). Posiada matowy ekran, mówiłeś, że chciałbyś pograć w GTA, więc laptop posiada nową kartę graficzną 1050, którą także wyszła także w lutym. Pamięć karty to 4GB co Ci zapewnia super działanie. Gdy kiedyś będziesz chciał pograć w jakieś super gry to nie będziesz musiał martwić się o to czy gra pójdzie na twoim laptopie. Po prostu podczas włączania gry zmienisz sobie ustawienia tak, aby gra działała na dedykowanej karcie. Szerokie kąty widzenia 178° i realistyczna rozdzielczość 1920 × 1080 zawsze zapewniają doskonały widok na Twoje ulubione treści. Laptop posiada podświetlenie klawiatury, więc będziesz mógł pracować w nocy.

Dwa głośniki HP, technologia HP Audio Boost i fachowe dopasowanie przez ekspertów Bang & Olufsen sprawiają, że rozrywka staje się realistyczna dzięki dźwiękowi, który można poczuć. Poczuj doskonałość dźwięku z komputera, która pobudza zmysły.

Technologia DTS Headphone:X - Dzięki autentycznemu, przestrzennie dokładnemu dźwiękowi 3D w każdych słuchawkach, ta technologia nadaje grom, filmom i muzyce niespotykany poziom realizmu.

Posiada więcej portów, które się przydają. Poza tym laptop efektownie wygląda. Minusem tego laptopa będzie brak wbudowanego napędu, lecz nie jest to problem, ponieważ można dokupić napęd zewnętrzny za 109zł (https://www.x-kom.pl/p/75122-nagrywarka-dvd-asus-sdrw-08d2s-u-slim-usb-czarny-box.html). 8GB RAM będzie wystarczająco, a 16 GB nie jest ci wcale potrzebne, wręcz te 16GB to jest za dużo. Przydatne, ale nie do takich zastosowań.

komentarz 26 listopada 2017 przez w-ede Nowicjusz (160 p.)
No przyznam ciekawe propozycje. A że tak zapytam w czym ten z moich 3 z wymienionych jest słaby? A Lenovo ewentualnie jak byś widział?
1
komentarz 26 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)

Może opiszę tak:

Dell Inspiron 5770 i5-8250U/16G/128+1000/Win10 R530

(https://www.x-kom.pl/p/384984-notebook-laptop-173-dell-inspiron-5770-i5-8250u-16g-1281000-win10-r530.html)

Zalety:

Pamięć RAM: 16GB (2400MHz)

Dysk SSD M2

Napęd

Największy ze wszystkich ekran

Dedykowana karta graficzna (4GB)

Port zabezpieczający Noble Lock

Wady:

Mały dysk SSD

Wolny dysk HDD (tylko 5400obr/min.) optymalny byłby (7200obr/min.)

Błyszcząca matryca (dla mnie tak źle nie było gdy korzystałem przez miesiąc)

Najcięższy ze wszystkich

Lenovo Ideapad 320-15 i5-8250U/12GB/480/Win10

 

(https://www.x-kom.pl/p/389806-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-320-15-i5-8250u-12gb-480-win10.html)

Zalety:

Pojemny dysk SSD

Sporo RAMU

Napęd

Matowy ekran

Druga pod względem pojemności bateria

Najlżejszy

Wady:

Najniższe taktowanie z serii DDR4(2133MHz)

Brak wydzielonej karty graficznej na wymagające czynności

SSD podłączone do złącza SATA III będzie wolniejsze względem pozostałych laptopów

Dell Inspiron 5570 i5-8250U/16G/256+1000/Win10 R530 FHD

(https://www.x-kom.pl/p/394151-notebook-laptop-156-dell-inspiron-5570-i5-8250u-16g-2561000-win10-r530-fhd.html)

Zalety:

Pamięć RAM: 16GB (2400MHz)

Dysk SSD M2 (256GB)

Napęd

Matowy ekran

Dedykowana karta graficzna

• Drugi pod względem wagi

Wady:

• Mała poj. karty graficznej, tylko 2GB (w dzisiejszych czasach optymalnie to 4GB)

Wolny dysk HDD (tylko 5400obr/min.) optymalny byłby (7200obr/min.), albo lepszym rozwiązaniem byłoby dokupienie dysku zewnętrznego o 7200obr/min.

HP OMEN i5-7300HQ/8GB/1TB+240SSD/Win10 GTX1050

(https://www.x-kom.pl/p/376150-notebook-laptop-156-hp-omen-i5-7300hq-8gb-1tb240ssd-win10-gtx1050.html)

Zalety:

Częstotliwość RAMU (2400MHz)

Bardzo wydajny i szybki procesor

Dysk M2, jest szybszy od Lenovo, ponieważ ma złącze M2( transfer SATA III 750MB/s, a M2 OK. 1250MB/s)

Najszybszy dysk HDD (7200obr./min)

Dedykowana karta graficzna NVIDIA (4GB)

Matowy ekran

• Największa bateria

• Bogaty w dużą liczbę portów

• Podświetlana klawiatura

• lżejszy od pierwszego słabszego DELLA

Wady:

brak napędu

 

Jeżeli miałbym ci polecić coś bajecznego z przedziału do 5000tyś to jak byś jeszcze do tych 4 tyś dołożył 450zł to bije wszystkie z wyżej wymienionych laptopów. Byłby to ten laptop: https://www.x-kom.pl/p/374066-notebook-laptop-156-lenovo-legion-y520-15-i7-7700hq-16gb-2561000-gtx1050ti.html

komentarz 27 listopada 2017 przez w-ede Nowicjusz (160 p.)
1
komentarz 27 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)

Acer w porównaniu z tym HP OMEN ma większy dysk SSD o 16 GB :) No i dodatkowo ma 2 porty USB 2.0, lecz tylko jest to zaletą jak masz starsze urządzenia. Teraz urządzenia typu pendrive robione są na USB 3.0/3.1, bo złącza USB 3.0/3.1 są o wiele szybsze (600MB/s / 1250MB/s), a USB 2.0 tylko (60MB/s). Dalej jak w tym przedziale cenowym wygrywa moim zdaniem HP OMEN, bo w porównaniu z tym Acer ma szybszy dysk HDD, a zależy ci na szybkości, tylko 16GB ma mniej, a co to jest, jak i tak zainstalujesz sobie system na SSD i ważne dokumenty, a filmy wrzucisz sobie na HDD, więc fajnie by było mieć dysk (7200obr./min). Dodatkowo wyposażony jest w zintegrowaną kartę Intel HD Graphics 630, więc gdy oglądasz filmy ustawisz sobie laptop tak, aby pracował na tej właśnie zintegrowanej w celu mniejszego zużycia prądu. Acer takowej karty nie posiada i będzie pracował ci na tej lepszej karcie co przełoży się na wyższe rachunki. HP wyposażony jest w większą liczbę złączy oraz tak jak wspominałem ma trzy USB 3.1 (USB 3.0). Poza tym jest lżejszy względem Acera i ma lepszą baterie. A napęd tak jak ci wcześniej pisałem możesz sobie dokupić i ci nawet linka wysłałem. Pytałem się osób co mają Acery i najczęściej na nie narzekają (czy to przegrzewa się, czy to inne pierdoły).

Myślę, że korzystnie ci to przedstawiłem, i nie zastanawiaj się nad tymi wcześniejszymi. Możesz rozważyć Legion (https://www.x-kom.pl/p/373833-notebook-laptop-156-lenovo-legion-y520-15-i5-8gb-2561000-win10x-gtx1050.html) co ci wysłałem lub Acera tego, lecz ja bym brał zdecydowanie HP Omen.

komentarz 27 listopada 2017 przez w-ede Nowicjusz (160 p.)
Tak dzisiaj siedziałem i gdybałem i chyba faktycznie wezmę sobie tego HP Omen. Napęd sobie dokupię i gitara. Tak więc dziękuję ci bardzo za rady. I pozdrawiam. :)
komentarz 27 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)
Cieszę się, że mogłem Ci pomóc. Myślę, że to będzie słuszny zakup, przedstawiłem Ci w najbardziej optymalny sposób jak potrafiłem. Napęd sam xkom mi polecał ten co Ci wysłałem. Jeżeli będziesz jeszcze potrzebować pomocy śmiało pisz, pozdrawiam również!
komentarz 27 listopada 2017 przez w-ede Nowicjusz (160 p.)
Ale tak jeszcze grzebiąc w sieci. Muszę zadać jedno pytanie. Raczej tego nie kupię bo już $ trochę wygórowane. Na allegro jest aukcja samego x-kom i ten sam HP (tak myślę że ten sam) oferują z napędem i z akcesoriami. Tak na wszelki wypadek zobacz. Czy parametry te same? http://allegro.pl/hp-omen-i5-8gb-240ssd-1tb-gtx1050-win10-600zl-i6933173264.html
komentarz 27 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)
Parametry są te same tylko Masz większą matrycę 17,3" oraz napęd wbudowany, ale jak już za tą cenę to wybrałbym Legion bo ma procek i7 kaby lake grafę lepszą, a akcesoria wcale mi nie potrzebne by były. Zapytaj także na czacie xkom czy to rzeczywiście ich aukcja, bo możesz się potem zdziwić. Lepiej zawsze się upewnij
komentarz 28 listopada 2017 przez w-ede Nowicjusz (160 p.)
Tylko szkoda że Legion nie ma systemu wgranego. Ale to nic. Jakoś by się skombinowało.
A czy ten sam HP Omen tyle że z IntelCoreI7 by był dobry? https://www.x-kom.pl/p/389268-notebook-laptop-156-hp-omen-i7-7700hq-8gb-1tb240ssd-win10-gtx1050.html
komentarz 28 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)

Powiem tak, teraz sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie co jest dla ciebie priorytetem: czy w przyszłości będziesz chciał dołożyć sobie kość RAM, czy nie przeszkadzałby ci dysk HDD na zewnątrz, czy chciałbyś, aby twój laptop pobierał mniej energii, jeżeli używasz lapka do filmów i codziennego użytkowania, czy chcesz, aby laptop był lekki, czy chciałbyś sobie kiedyś tam zwiększyć poj. dysku SSD, czy nie chciałoby ci się instalować system czy nie. HP ma największą poj. baterii, lecz byłby większy pobór prądu, bo nie posiada zintegrowanej karty, oraz ma słabszą  kartę graficzną 1050, a Legion ma 1050Ti (+21% większą wydajność ma). Jeżeli chciałbyś mieć coś podobnego do HP Omen, a parametry praktycznie by się nie różniły to zdecydowanie zobacz sobie ten model: https://www.x-kom.pl/p/373997-notebook-laptop-156-lenovo-legion-y520-15-i7-7700hq-8gb-256-gtx1050.html . Nie posiada dysku HDD, ale bezproblemowo mógłbyś sobie tanio kupić. Dodatkowo możesz rozbudować sobie pamięć dokładając dysk SSD. Posiada zintegrowaną kartę, co przekłada się na mniejszy pobór mocy. Jest lżejszy. A jeżeli chciałbyś coś lepszego to pozostałbym przy tamtym Legion (https://www.x-kom.pl/p/374066-notebook-laptop-156-lenovo-legion-y520-15-i7-7700hq-16gb-2561000-gtx1050ti.html). Jeżeli nie jesteś przekonany to kolejnym krokiem w przód będą pozytywne 100%-towe opinie na temat Legion.

komentarz 28 listopada 2017 przez w-ede Nowicjusz (160 p.)
A czy  Lenovo Legion pobierał by mniej prądu? Tu jest ta zintegrowana karta? Bo nigdzie nie widzę. Oczywiście ten lepszy
komentarz 28 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)
edycja 27 grudnia 2017 przez Arkadiusz Waluk

Pozwól, że przytoczę sobie wpis w pewnego forum: "W laptopie są dwie karty graficzne, dlatego że komputer używa ich w zależności od wymagań. Podczas samego działania systemu, przeglądania internetu i pracy na baterii komputer korzysta z z karty Intela, bo jest oszczędna, a gdy chcesz pograć w jakąś grę lub odpalić wymagający program, komputer przełącza się na dedykowaną (NVIDIA), gdyż jest wydajniejszy i mocniejszy, ale pobiera więcej prądu, co by skutkowało krótszym działaniem na baterii w przypadku, gdy karta była by tylko jedna."

Zaznaczyłem Tobie markerem na screenie:

Więc polecam Tobie dołożyć kilka stówek więcej i mieć na max wydajnego lapka (https://www.x-kom.pl/p/374066-notebook-laptop-156-lenovo-legion-y520-15-i7-7700hq-16gb-2561000-gtx1050ti.html).

komentarz 28 listopada 2017 przez w-ede Nowicjusz (160 p.)
Dobra to spokojnie teraz przemyślę. Albo HP albo Lenovo Legion. Jeszcze zobaczę jak z funduszami. Szkoda tylko, że systemu nie ma w Lenovie od razu. Ale chociaż parametry lepsze.
komentarz 28 listopada 2017 przez xxkondzioxx15 Obywatel (1,440 p.)
edycja 28 listopada 2017 przez xxkondzioxx15
Cieszę się, że mogłem pomóc
–1 głos
odpowiedź 27 grudnia 2017 przez FxJerzy Stary wyjadacz (12,460 p.)

Oba słabe - budżetowe, nic specjalnego jakościowo!

Ankieta personalna - jak napisać prośbę o pomoc w wyborze laptopa - napisz konkretnie czego szukasz

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,052 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2022 w Sprzęt komputerowy przez Qwerty987 Nowicjusz (190 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 396 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2022 w Sprzęt komputerowy przez Arvantir Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 356 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Wiktor Koźlik Użytkownik (950 p.)

93,742 zapytań

142,678 odpowiedzi

323,297 komentarzy

63,326 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj

Twierdza Linux. Bezpieczeństwo dla dociekliwych

Aby uzyskać rabat -10%, użyjcie kodu pasja-linux, wpisując go w specjalne pole w koszyku.

...