• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wietrzenie mieszkania zimą

Object Storage Arubacloud
0 głosów
490 wizyt
pytanie zadane 24 listopada 2017 w Offtop przez Venglas Obywatel (1,160 p.)
Witam.

Jak prawidłowo wietrzyć pomieszczenia?
Posiadam pokoje po obu stronach bloku, programuję w jednym z nich i palę papierosy, z racji tego, że jest już zimno nie wychodzą na zewnątrz.

W którym pokoju okno powinno byc uchylone a w ktorym otwarte?

Chodzi o to żeby z pokoju, w którym nie palimy napływało powietrze, a w pokoju w ktorym palimy powietrze było zasysane na zewnątrz.
komentarz 24 listopada 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
A może klimatyzacja? :P
1
komentarz 25 listopada 2017 przez Venglas Obywatel (1,160 p.)
a może nie? Pytam gdziekolwiek o jakiś sprzęt do tego typu czynności? :P
1
komentarz 25 listopada 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
To forum komputerowe więc jak najbardziej :P inteligentne domy będą tuż tuż w zasięgu każdej ręki po ostatecznym rozbudowaniu open source projektów jak home assisant czy adafruit...

no ale przechodząc do twojego pytania, "Chodzi o to żeby z pokoju, w którym nie palimy napływało powietrze, a w pokoju w ktorym palimy powietrze było zasysane na zewnątrz." nie wystarczy otworzyć okna w pokoju w którym aktualnie nie przebywasz? Podczas przerwy zamykasz i otwierasz w miejscu w którym paliłeś. Tak to bym widział.
1
komentarz 26 listopada 2017 przez niezalogowany
Nie pal w zamkniętych pomieszczeniach. To śmierdzi. I mówię to jako palacz. (-:
2
komentarz 26 listopada 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Palenie jest odrażające a palenie w mieszkaniu to już w ogóle jakaś masakra
komentarz 26 listopada 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
najwyżej będzie miał żółte ściany, jego sprawa.
1
komentarz 26 listopada 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Żółte ściany, sufity, firany to akurat mały problem. Ale smród!! Jak się czuje taki inkasent czy listonosz. kurier, ksiądz na kolędzie? Ja nie odwiedzam ludzi którzy palą w domu. Bardzo źle się tam czuję.

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 26 listopada 2017 przez niezalogowany
Elementarna fizyka Watsonie ;) Żeby wymusić taki ruch powietrza, to musiałbyś wytworzyć różnicę ciśnień między pomieszczeniami. Sama temperatura nie wystarczy, bo jak otworzysz okno, to zimne powietrze wchodzi dołem, a ciepłe ucieka górą, ale ciśnienie zostaje takie same. Klimatyzacja się nie sprawdzi, bo to jest nawiew. Musiałbyś zamontować wyciąg z wylotem na zewnątrz.
komentarz 26 listopada 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
klimatyzacja zabudowana zwyczajnie wciąga cały kurz i brud prosto do swojego filtra, wyczyścisz taki raz na tydzień i po sprawie. A w domowych warunkach to co najwyżej przeciąg może zrobić... ja jakoś sobie nie wyobrażam zrobić wylotu w bloku.
0 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2020 przez staryRafiki Użytkownik (660 p.)
Odpuść sobie palenie jak najszybciej
komentarz 3 stycznia 2020 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Naprawianie świata zacznij od siebie wink

0 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2020 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Tak jak powiedział przedmówca podstawa to różnica ciśnień aby była cyrkulacja. Ja od siebie dodam że prawidłowe wietrzenie polega na wymianie powietrza, co nie jest takie oczywiste. Dużo osób oprócz wietrzenia zostawia otwarte okna zbyt długo, co skutkuje wychłodzeniem mieszkania. wink

komentarz 3 stycznia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
warto zostawiać okna roszczelnione, ja tak mam praktycznie w każdym pomieszczeniu w chacie i jest to dobre rozwiązanie pod kątem zarówno nawilgocenia powietrza jak i jego cyrkulacji.

Wiele osób to krytykuje bo łatwo jest takie okno otworzyć przez złodzieja... ale jakoś od kilku lat nikomu nawet nie chciało się ukraść moich rowerów czy zabawek dzieciaków rozwalonych na ogrodzie z bramą wiecznie otwartą więc do mnie ten argument nie trafia :)

Wyjątek stanowią duże drzwi no. tarasowe, takich nie zalecam zostawiać permanentnie roszczelnionych bo mogą z czasem być problemy z ich szczelnym zamknięciem, ale też dużo zależy od jakości stolarki.
komentarz 3 stycznia 2020 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Temat rzeka. Wszystko zależy od powierzchni mieszkania/domu, materiałów budowlanych, położenia (zarówno dom pod kątem nasłonecznienia, jak i mieszkania gdzie w grę wchodzą sąsiednie lokale oraz cyrkulacja między budynkami obok). Już nie mówię o mikrowentylacji w oknach i innych takich. wink

0 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2020 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)
To pewnie masz stary budynek, bo w nowych już montują zbiorcze wentylatory kanałowe. Ja zamówiłem ekipę do mojego mieszkania. Rura o szerokości 20 cm wchodzi dziurą pod oknem w kuchni tam jest elektryczny wentylator kanałowy o mocy 100 W, rura przechodzi przez tłumik dźwięku w łazience i dmucha mieszkanie do pokoju. Używam tylko w lecie bo w zimie szpary w oknach i różnica temperatur robią ciąg. Nie muszę okien otwierać i dzięki temu nie mam hałasu. Za wybicie dwóch dziur w ścianie i założenie tego zapłaciłem dwa tysiące złotych.

Podobne pytania

–1 głos
1 odpowiedź 165 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2020 w Offtop przez staryRafiki Użytkownik (660 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 402 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 465 wizyt
pytanie zadane 30 maja 2017 w SQL, bazy danych przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...