• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy 16:9 jest tak zły ?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
451 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2017 w Sprzęt komputerowy przez Umbra Początkujący (360 p.)
Witam, nadchodzi czas zakupu nowego monitora, jako że nie ja za niego płacę, to chciałbym wybrać nowy. Aktualnie posiadam BENQ G900 pradawny 5:4 60hz  19 cali. Do pisania sprawuje się dobrze (orientacja pionowa zawsze jest dobra), ale dla mnie komputer jest uniwersalny - piszę na nim, programuje, edytuję grafikę, gram, a do tego już za dobry nie jest (5:4 robi czarne kreski na dole i górze ekranu). Jako, że uczę się programować, chcę się zapytać czy 16:9 jest zły do pracy w tekście ? Wasze doświadczenia ?
komentarz 22 listopada 2017 przez tirith Mądrala (5,940 p.)

Nie jest przypadkiem że 16:9 są popularne. Poczytaj sobie o złotym podziale.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Złoty_podział

komentarz 28 listopada 2017 przez michalma Obywatel (1,160 p.)
Mnie to ..uj strzela, że nie mogę sobie kupić (w normalnej cenie) monitora 4:3 albo podobnego. 27 cali 16:9 w pionie to jakaś masakra. Ostatnio sobie złożyłem dwie stare 22 cale 4:3 i po środku 27cali 16:9. Mój zestaw idealny. Ogólnie wkurza mnie trend do panoramicznych monitorów. Dobre to jest do gier i filmów, ale jak masz pracować, to się to nie nadaje....

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 22 listopada 2017 przez niezalogowany
Używam 16:9 do wszystkiego do ok. 10 lat i nie narzekam na nic.
+1 głos
odpowiedź 22 listopada 2017 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Mam dwa monitory 1920x1080 i 2560x1080, zdecydowanie brakuje pikseli w pionie.
Nie wiem jakiej wielkości monitora szukasz, jeśli powyżej 27" to warto się zastanowić nad 2560x1440.
+1 głos
odpowiedź 22 listopada 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Ostatnio miałem okazję korzystać ze stanowiska z dwoma monitorami - jeden 21:9 32 cale, zakrzywiony i drugi 27 cali 16:9 obrócony na pivocie aby był w orientacji poziomej. Jak do kodowania to cud , miód i orzeszki. Na monitorze 21:9 można wsadzić całe IDE, porozstawiać ładnie narzędzia aby nie szukać nigdzie w żadnych zakładkach, a na drugim monitorze dokumentacja. Fajnie się z tego korzysta. Ogólnie w zastosowaniach profesjonalnych / półprofesjonalnych czy ćwierćprofesjonalnych monitory wide lub ultra wide sprawują się bardzo dobrze (np. przy wideoedycji). Monitor 16:9 ustawiony pionowo doskonale nadaje się do czytania dokumentacji, czy ogólnie internetów, więcej tekstu mieści się na jednej stronie, nie trzeba przewijać.

W grach 21:9 też sprawdza się nienajgorzej. Większość gier dobrze radzi sobie z tymi proporcjami.

Przed wyborem monitora polecam pójść do sklepu, usiąść przed monitorem i popatrzeć co będzie lepsze.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,607 wizyt
pytanie zadane 11 października 2016 w Systemy operacyjne, programy przez BinaryMan Stary wyjadacz (12,620 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 117 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2020 w JavaScript przez frederrer Użytkownik (740 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 238 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2019 w OpenGL, Unity przez Piotr Zakrzewski Obywatel (1,260 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...