• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Którą szkołę wybrać? Liceum czy technikum?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,939 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Jn444 Nowicjusz (140 p.)
Witam, aktualnie zastanawiam się nad dwoma szkołami. LO III w Gdyni oraz Technikum łączności w Gdańsku. Nie mam pojęcia co wybrać. Interesuje mnie głównie programowanie, hardware i sieci trochę mniej. Zdaje sobie sprawę że w żadnej z tych szkół nie nauczę się programować w takim stopniu,  w jakim bym oczekiwał. Jak na razie uczę się na własną rękę. W obu przypadkach planuję iść na studia. Czytałem że obie szkoły oferują także programy graficzne, co też mnie interesuje. I teraz zastanawiam się w jakiej szkole miałbym więcej czasu po lekcjach żeby rozwijać samemu swoje umiejętności. I jak uważacie? Czy dodatkowy rok w technikum jest rokiem straconym? Proszę o odpowiedzi z plusami i minusami obu szkół, niekoniecznie tych co podałem, ale ogólnie wady i zalety technikum i liceum oraz uzasadnienie dlaczego to jest lepsze, a to gorsze, aby łatwiej było mi podjąć decyzję. I może jeszcze jakieś propozycje innych szkół w tych rejonach. Też chciałbym żeby otoczenie było w porządku z ambicjami i pasją, a z tego czego się dowiedziałem technikum łączności nie ma zbyt dobrej opinii pod tym względem.
komentarz 23 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

A tak może trochę z innej beczki, natrafiłem ostatnio na taki fajny artykulik:
http://di.com.pl/zawody-przyszlosci-potrzebnych-umiejetnosci-nie-nauczysz-sie-na-studiach-58518

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 22 listopada 2017 przez Ivan Maniak (60,650 p.)
IMO jeżeli jesteś na 99% pewny, że chcesz iść na studia i sam w czasie wolnym uczyć się programowania (a to czasem może być trudne), to wybierz liceum. Kończysz szybciej szkołę o rok — i to jest duży plus. Nie musisz uczyć się uczyć na kwalifikacje zawodowe, które później Ci się nie przydadzą, a w tym czasie możesz skupić się na maturze. W przypadku E14 (Programowanie) to w większości są przestarzałe rzeczy z HTML-a i proste zapytania SQL. Miesięczne praktyki to też nic fajnego jak nie masz dużego szczęścia — no i zwykle są związane z sprzętem.
0 głosów
odpowiedź 22 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Witam,
nie ma co ukrywać, że liceum oferuje Ci tylko wiedzę ogólną z przedmiotów ogólnych + ewentualnie jakieś kółka. Głównym zadaniem liceum jest przygotowanie do matury. Technikum ma za zadanie przygotować Cię nie tylko do matury, ale przede wszystkim do danego zawodu. Po skończeniu technikum i zdaniu egzaminów otrzymujesz tytuł zawodowy technika w danym zawodzie i możesz w tym zawodzie podjąć pracę. Po liceum tak naprawdę nie masz nic, tylko iść na studia.
Co do programowania to faktycznie obecna podstawa programowa nie oferuje za dużo tego przedmiotu, ale podstawy są.
W technikum dochodzą Ci przedmioty zawodowe oprócz ogólnych więc teoretycznie jest trudniej i jest więcej nauki. Jeśli chcesz iść na studia to zarówno jedna, jak i druga szkoła Cię dobrze przygotuje (oczywiście dobra, renomowana szkoła). Materiał do matury w LO i technikum jest taki sam. Natomiast jeśli chcesz pracować w branży IT do tylko technikum informatyczne. To pozwoli Ci się zapoznać z tym zawodem, zobaczyć co i jak, spróbować się.
I tak na koniec to nie jest tak, że się nie nauczysz programowania tak, jakbyś chciał... wszystko zależy na jakiego nauczyciela trafisz, czy trafisz na kogoś, kto potrafi Cię pokierować i pracować z Tobą po lekcjach. A jak nie to zawsze możesz sam pracować, masz np. to forum do pomocy:)
Tak więc spokojnie, masz jeszcze czas na podjęcie decyzji. Najważniejsze, abyś w nowej szkole czuł się dobrze:)
komentarz 22 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
No cóż podstawa programowa się niewiele zmieniła i przedmioty też. Ja aktualnie uczę sieci komputerowych więc tu cudów nie ma, dalej omawia się temat projektów sieci (harmonogram, budżet, KNR, normy, PDM, wykres Gannta itp.), topologie, protokoły w poszczególnych warstwach modelu TCP/IP, adresacja IP, tworzenie VLAN, sieci bezprzewodowe, media przewodowe, odbiór systemu okablowania, testy pasywne i aktywne sieci LAN, bezpieczeństwo w sieciach, urządzenia sieciowe. Oczywiście materiał uaktualniony, bo się trochę nowych technologii pojawiło.
Dodatkowo uczę programowania aplikacji internetowych czyli HTML, CSS, JS i PHP. No i tu się wiele zmieniło, czyli HTML5, ESMAScript6, PHP7. No i piszemy aplikacje od banalnych do bardziej rozbudowanych (choć zazwyczaj kończymy na średnich, taki poziom prezentują obecnie uczniowie).
Dlatego bardzo zazdroszczę, że nie trafiają do mnie tacy uczniowie, jak autor pytania, którzy wiedzą już na starcie co chcą robić. Choć mam w swoim dorobku kilku uczniów, którzy już podczas nauki podjęli pracę webmastera w firmach.
Pozdrawiam.
komentarz 22 listopada 2017 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
No to super, że się rozwijasz. Mają farta, że trafili na normalnego nauczyciela, a nie starego pierdziela, który siedzi tam chyba za karę. ;)
komentarz 22 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Dzięki wielkie :)
komentarz 28 listopada 2017 przez Newaz Użytkownik (880 p.)
O nauczyciel sieci, chętnie bym zobaczył jakiś kurs czy to w formie wideo czy w formie bloga. ;)
komentarz 28 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

Może kiedyś... na razie jestem bardziej zaangażowany w technologie webowe.
Co do kursu z sieci to polecam:
https://it-szkola.edu.pl/kursyu#kid4
Może nie są to najnowsze kursy, ale jak najbardziej na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej wystarczą :)

0 głosów
odpowiedź 22 listopada 2017 przez Codeboy Stary wyjadacz (12,120 p.)
Zrobiłem niedawno o tym wpis na blogu, więc możesz przeczytać tam moje zdanie ;)

https://devcave.pl/wybory-programisty/liceum-vs-technikum-co-wybrac
0 głosów
odpowiedź 22 listopada 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Jeśli uczysz się sam, technikum nic ci nie da, bo pewnie już to umiesz

W liceum musisz mieć przedmioty ogólne typu jakieś biologie, chemie, historie których w technikum za dużo nie ma (w liceum odpadają, ale nie na taką skalę jak w technikum)

W liceum masz rok mniej i 5 lekcji tygodniowo mniej

W technikum możesz poznać znajomych o podobnych zainteresowaniach, ale większość mimo wszystko będzie tam bo "lubię grać w gry" albo "kolega/rodzina mnie namówił/namówili"

Takie krótkie podsumowanie ucznia (w wolnym czasie uczącego się programowania) 3kl technikum informatycznego, znającego trochę ludzi (w tym programistów) z liceum
komentarz 23 listopada 2017 przez mania4489 Nowicjusz (100 p.)

ale po technikum też może iść na studia

http://chwilowkowicze.pl/darmowe-chwilowki/

komentarz 25 listopada 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Na studia możesz iść w obu przypadkach

Porównałem to bardziej pod kątem "gdzie nauczę się więcej, jeśli samodzielnie rozwijam się w tym kierunku poza szkołą"
0 głosów
odpowiedź 23 listopada 2017 przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)
Rok temu też się zastanawiałem co wybrać. Miałem iść do technikum, ale jednak wybrałem liceum. Teraz jestem pewien że wybrałem dobrze. Program nauczania nie jest zbyt ambitny, ale ogólnie szkoła bardzo mi się podoba. Od znajomych z techników słyszę takie rzeczy że cieszę się że jestem w liceum. Napewno zależy to od miejsca, ja mieszam w niewielkim mieście i tylko jedna z 3 szkół licealnych "jakoś uczy". Reszta tylko zadaje głupie prace domowe i marnuje czas na lekcji. Sytuacja w większych miastach napewno wygląda inaczej, ale na twoim miejscu wybrałbym liceum. Wcale nie jest tak trudno. Uczę się mniej niż w gimnazjum, mam lepsze oceny, a czuję że jakość nauki jest bardzo dobra.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 532 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 748 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Młody Nowicjusz (120 p.)
+4 głosów
5 odpowiedzi 2,002 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...