• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wasze ciekawe sytuacje na informatyce w szkole

VPS Starter Arubacloud
+8 głosów
828 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2017 w Offtop przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Jak w temacie. Zwykle, jak wiecie, informatyka w szkołach (zwłaszcza podstawowych [co normalne] i gimnazjach) jest prowadzona na dość niskim poziomie, przez co często dochodzi do absurdalnych sytuacji. Opisujcie tu, co Wam się wydarzało na takich lekcjach. Zacznę.

1. W gimnazjum uczono nas niezwykle zaawansowanej manipulacji grafiką, jaką są fotomontaże w programie Paint. Używaliśmy do tego narzędzia zaznaczania odręcznego, poza tym, nauczono nas, jak korzystając z narzędzia Przerzuć w {poziomie/pionie} zwiększyć tło „bez straty na jakości”, aby było więcej miejsca na nasze dzieła. Nie wszyscy wyrobili się na jednej lekcji, na następnej było paru uczniów, których nie było na poprzedniej. Nauczycielka poprosiła mnie, abym wytłumaczył im, jak to się robi…  Pokazałem im ten film Klocucha:

https://youtu.be/Da1RPhHBWkI

Pomógł! Wspaniale, że filmy mistrza wideorecenzji przydają się również w edukacji szkolnej…

Wiem, że nie jest to jakoś szczególnie śmieszne, a w dzisiejszym świecie wręcz normalne, ale możemy się tak pobawić w tym wątku…

7 odpowiedzi

+9 głosów
odpowiedź 22 listopada 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
No pamietna lekcja z moim nauczycielem od "informatyki", ktory jak to zwykle kazal nam malowac w paincie, bo nic wiecej nie potrafil. Akurat byla katastrofa w smolensku, wiec kaal nam to uwiecznic, zeby bylo dobrze i sie nie narobic, walnalem cale czerwone tlo i napis rip. 6 byla w dzienniku, a ze skonczylem zbyt szybko, to kazal mi zrobic cos jeszcze. Niby wszystko fajnie i wgl, ale mowie w pewnym momencie, ze fary w paincie mi sie skonczyly i nic nie moge zrobic :D uwierzyl i szukal w internecie jak mozna uzupelnic farby w paincie :)
+8 głosów
odpowiedź 22 listopada 2017 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Do dzisiaj mnie śmieszy, jak pani od informatyki w gimnazjum nazwała HTML językiem programowania.
6
komentarz 22 listopada 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Zbyt powszechne, można się do tego przyzwyczaić akurat…
+4 głosów
odpowiedź 22 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Ahhh... to były czasy...Nigdy nie zapomnę stojącego z książką nauczyciela i czytającego linijka po linijce tekstu, co i jak mamy klikać w Nortonie Commanderze, aby coś zrobić. A już cuda się działy, jak ktoś kliknął, coś, czego nie było w instrukcji z książki (tzn. nauczyciel dostawał szału bo nie wiedział, co i jak, a my wiedzieliśmy...).
No i ten kultowy mistrz klawiatury i nauka szybkiego pisania...ehhh
Oczywiście nie można zapomnieć o gierkach dosowych i kopiowanie ich na dyskietki 1,44 MB, bo człowiek w domu nie miał neta. Nie zapomnę, jak kopiowało się gierkę na 8 dyskietek a w domu jedna przestała działać i wszystko szlag trafił... trzeba było czekać na następną lekcję informatyki.
A potem przyszły czasy painta...
I na tym zakończę :)
+4 głosów
odpowiedź 22 listopada 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
W tym roku mamy informatykę z nową nauczycielką. Mieliśmy lekcję o zabezpieczeniach windowsa, i mieliśmy je wymieniać. No to ja podniosłem rękę i powiedziałem "Windows ma wbudowanego Firewalla", a pani nauczycielka nagle "Aha, ma wbudowane coś tam. Nasz system chroni też coś takiego jak zapora ogniowa"...
3
komentarz 22 listopada 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

zabezpieczeniach windowsa

( ͡° ͜ʖ ͡°)

komentarz 22 listopada 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Ciąg dalszy też był dobry, bo zaczęliśmy korzystać z jakiejś tam funkcji "pomocy zaufanej osoby" (nie pamiętam jak dokładnie się to nazywało) przez którą dawało się innej osobie z sieci dostęp do komputera, no to fajne zabezpieczenia :D

Poza tym korzystamy z Windowsa Visty, takiego dinozaura :)
+3 głosów
odpowiedź 22 listopada 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Jak ja miałem informatykę, to bywały lekcje, gdzie przepisywaliśmy 2-3 strony z książki do prostego notatnika. Chodziło to, by uczniowie nauczyli się pisać na klawiaturze. W tamtych czasach z zaciśniętą pięścią i wyprostowanym palcem wskazującym, każdy poszukiwał przez 10 sekund danej litery. Totalny oldschool.
komentarz 22 listopada 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Ja nadal używam tylko dwóch palców do klawiatury jak bardzo źle ze mną?
komentarz 22 listopada 2017 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Ostatnio jak byłem w innej szkole na lekcji informatyki to gościu kazał nam robić podobnie. Napisał jakiś obrzydliwy, źle sformatowany kod w notatniku i kazał nam go przepisywać, nawet nie tłumacząc go... Kompletnie zapomniałem o tej sytuacji.
komentarz 22 listopada 2017 przez tirith Mądrala (5,940 p.)
Paint, Notatnik..oldschool? Ja tam miałem ZX Spectrum na informatyce :)
1
komentarz 22 listopada 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Chyba dwaj ostatni panowie nie zrozumieli, że to były czasy, gdzie komputery pojawiały się dopiero w szkołach, a w domach ich nikt nie miał, przez co nikt nie umiał sprawnie pisać na klawiaturze...
komentarz 22 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Ja akurat uczyłem się pisania na maszynie do pisania a potem przeszedłem na klawiaturę :)
+2 głosów
odpowiedź 22 listopada 2017 przez fanpajny Obywatel (1,610 p.)
W gimnazjum jako nośnika danych używaliśmy dyskietek, a dodam, że gimnazjum skończyłem tylko 3 lata temu.
+2 głosów
odpowiedź 22 listopada 2017 przez hhh Gaduła (4,110 p.)
U mnie w gimnazjum raz wyszedłem z inicjatywą, żeby zainstalować Gimpa, żeby było coś bardziej zaawansowanego od Painta. Pani dała się namówić i zainstalowała. Wszystko ładnie, pięknie działa, a po tygodniu na zajęciach spostrzegłem brak Gimpa. Pytam pani, gdzie on jest, a ona: "Kilku uczniów mi się skarżyło że jak otwierali obrazki to im się otwiera długo w tym programie i usunęłam". .-.

Podobne pytania

+3 głosów
4 odpowiedzi 352 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2018 w Offtop przez Orszul99 Użytkownik (930 p.)
+2 głosów
0 odpowiedzi 136 wizyt
pytanie zadane 7 marca 2017 w Offtop przez SadBanana Nowicjusz (220 p.)
+7 głosów
4 odpowiedzi 433 wizyt
pytanie zadane 14 września 2016 w Offtop przez mikikajek Użytkownik (670 p.)

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...