• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux - problem po instalacji

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,118 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez pebrzosky Obywatel (1,160 p.)
Witam

Napotkałem dziwny problem, Miałem zainstalowany system windows 10, na Dell Inspiration,  ale postanowiłem zainstalować Linuxa Ubuntu. Zrobiłem bootowalny pendrive zainstalowałem Ubuntu no i problem polega na tym, że system operacyjny po prostu się nie włącza. Oczywiście wszystko działa OK, w momencie gdy pendrive jest w środku i uruchomie system przez bootowanie. Macie jakiś pomysł jak to rozwiązać? Instalowałem w ten sam sposób na innym kompie i wszystko jest OK, gdy wyjmę pendrive i wyłącze bootowanie włącza się tylko SupportAssist, który nie pomoga... miał ktoś z was coś podobnego?:(
komentarz 20 listopada 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
1. podepnij pendrive uruchom system

2. włącz terminal

3. sudo grub-install /dev/sda

4 sudo update-grub

5. wyjmij pendrive i zrestartuj komputer
komentarz 20 listopada 2017 przez pebrzosky Obywatel (1,160 p.)
na pendrive mam boot/grub, nie mam czegoś takiego jak boot/uefi
komentarz 20 listopada 2017 przez pebrzosky Obywatel (1,160 p.)
wpisuje te komendy w terminalu w ubuntu ale pokazuje komunikat "command not found"
komentarz 20 listopada 2017 przez Tomek Wilnowski Użytkownik (610 p.)
Nie znajduje ci tych poleceń, bo czegoś nie masz zainstalowanego.

sudo apt-get install ***** (moze grub) ... nie wiem ?))
komentarz 20 listopada 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Ciężko od Ciebie wyciągnąć co Ty tam w ogóle robisz. Są 2 możliwe prawdopodobne wersje

1. żeby uruchomić zainstalowany system musisz włożyć pendrive i przy pomocy pena uruchamia się zainstalowany na dysku system

2. uruchamiasz z pena live-cd

Te komendy będą działać jeżeli występuje opcja 1

Jeżeli opcja 2 to może coś faktycznie z tym uefi jest nie teges

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 20 listopada 2017 przez coderCpp93 Gaduła (4,200 p.)
Spróbuj stworzyć partycję, a później zainstaluj na niej system z pendrive'a.
komentarz 21 listopada 2017 przez pebrzosky Obywatel (1,160 p.)
Spróbuję stworzenie jeszcze raz nowych partycji tylko jak one mają wygladac? Ktoś ogarnia? Próbuje z Linux mint tym razem. Ewentualnie czy mogę skorzystać z tego boot repair disk korzystając z Linuxa live?
komentarz 21 listopada 2017 przez Tomek Wilnowski Użytkownik (610 p.)
edycja 21 listopada 2017 przez Tomek Wilnowski

Po uefi

/dev/sda1 512MB EFI System

/dev/sda2 40-1000GB Linux filesystem (ext4)

/dev/sda3 8GB Linux Swap

Co do repair dysk (nie słuchaj się, bo to jest niemożliwe w tym wypadku) ty masz program gpart (graficzny), lub cfdisk (konsolowy) , linuks mint powinien ci wykryć czy instaluje na dysku twardym UEFI czy  BIOS czyli Legacy i wyświetlić ci i tym samym stosowny komunikat, który już znam na pamięć jak ja próbowałem u siebie cokolwiek instalować. "Wykryto że system korzysta z UEFI czy kontynuować instalacje w trybie UEFI?" klikasz tak

Tylko ja wiem że jak u siebie korzystam z uefi to jakbym nawet chciał, ja nie potrafię przejść lub zainstalować czegoś na biosie. Uefi mi działa, a bios już nie, a ja nie wiem czemu.

Jak potrzebujesz coś jaśniej pisz/

0 głosów
odpowiedź 21 listopada 2017 przez Krzysztof S-k Użytkownik (500 p.)
Boot repair disk powinien rozwiązać twój problem.

Link: https://sourceforge.net/p/boot-repair-cd/home/Home/
0 głosów
odpowiedź 21 listopada 2017 przez niezalogowany

po zainstalowaniu zmieniłem w bootowaniu z Legacy na UEFI

Błąd. Teraz zmień z UEFI na Legacy. Albo zainstaluj system korzystając z UEFI (będziesz musiał sformatować cały dysk, żeby zmienić tablicę partycji na GPT).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 694 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 606 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...