• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia/Staż/Kurs czy może inna droga ?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,066 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez V3ntu Początkujący (290 p.)

Witam, mam kilka pytań, żeby było łatwiej i wygodniej ponumeruje je. Ale najpierw krótkie przedstawienie mojej osoby. Chciałbym zostać programistą w języku c#. Na chwilę obecną umiem podstawy c# i c++ (pętle tablice i inne podstawy podstaw) i z c++ w miarę ogarniam programowanie obiektowe + podstawy innych (php/html/css/javascript/MySQL-czyli tego co uczą w mojej szkole informatycznej) no i posiadam e12,e13,(planuje też e14 w styczniu ;p) . To teraz pytania:

1. Studia dzienne czy zaoczne ? ( Zależy mi na dostaniu pracy i sensownym kształtowaniu się )

2. Czy warto zamiast studiów robić kursy,dyplomy i certyfikaty ?

3. Można zamiast studiów pójść na darmowy staż do jakiejś firmy(większej/mniejszej) na kilka miesięcy

4. Ile potrzeba wiedzy by na taki kilku miesięczny darmowy staż się dostać ?

5. Czy taki staż i zdobywanie doświadczenia w boju bardziej opłaci się na przyszłych rozmowach o prace niż studia ?

6. Co w razie nie dostania się na studia ?

7.Ja na chwilę obecną posiadam taki plan. Skończę szkołę, zdam maturę, zdobędę to e14, wyjadę do Wrocławia, zrobie jakiś kurs c# (planuje tak wydać max około 8 tysięcy na te kursy)  załapie się na jakieś 4 miesiące darmowego stażu w firmie i po takim doświadczeniu mam nadzieje znaleźć jakąś prace. Mało opłacalną ale rozwijającą i kształcącą (tak by się utrzymać i kształcić) Co o  tym myślicie ?

Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuje laugh

 

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 20 listopada 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)

1. Na dziennej informatyce to na pracę nie ma szans, szczególnie na pierwszym roku. Później już można łapać się na część etatu jak umiesz gospodarować czasem.

2,3 Studia ani certyfikaty nic nie dają generalnie. Mogą Ci tylko niekiedy pomóc, ale głównie i tak zwracana uwaga będzie na to co sam stworzyłeś do tej pory.

4. Zależy od firmy, czasami same podstawy, czasami więcej.

6. Raczej nikt tu nie zadecyduje jak masz kierować własnym życiem. Możesz poprawiać maturę, iść na inny kierunek, pracować fizycznie, możliwości są praktycznie nieograniczone.

planuje tak wydać max około 8 tysięcy na te kursy

Ja bym pojechał na jakąś wycieczkę za te pieniądze ;)

PS. jeśli posiadasz tylko szkolna wiedzę to muszę Cię zmartwić, bo często nie dość, że jest sporo zdezaktualizowana to jeszcze mogłeś nabyć złe praktyki. Najlepiej żebyś założył sobie Gita, wrzucił tam jakieś swoje projekty i po tym już można sensownie Cię ocenić.

komentarz 20 listopada 2017 przez V3ntu Początkujący (290 p.)

Ooo bardzie dziękuje za wyczerpującą odpowiedź laugh A mógłbyś rozwinąć odpowiedź 4 ? Co by się przydało by dostać taki staż (oprócz podstaw składni, znajomości podstawowych bibliotek i obiektowości )?

komentarz 20 listopada 2017 przez marcin99b Szeryf (82,060 p.)
Są firmy które przyjmują za same chęci i mniej więcej predyspozycje (jeśli widzą że się nadajesz na programiste, chcą cię zatrzymać u siebie)

Są firmy które wymagają, żebyś praktycznie na start pracował tak wydajnie, jak to tylko możliwe

2 skrajne przypadki, wszystko zależy od tego, czy chcesz pracować
w dużej/małej firmie
z dużą/małą konkurencją
z dużym/małym budżetem
z stałymi/zmiennymi klientami
z własnymi/cudzymi projektami
komentarz 20 listopada 2017 przez V3ntu Początkujący (290 p.)
Bardzo dziękuje :> Twoja jak i kolegi odpowiedź bardzo pomogą mi w planowaniu kariery. Jeszcze raz wielkie dzięki ^^
+1 głos
odpowiedź 20 listopada 2017 przez Sisa Bywalec (2,580 p.)
Cześć

1. Studiuję zaocznie i sobie chwalę. Jednocześnie obecnie jestem na płatnym stażu w dziale IT w LPP. Płacą spoko i da się utrzymać więc luz. Byłem na dziennych i moim zdaniem to strata czasu. Miałem nerwy, że bardzo często przez zajęcia miałem dni rozwalone.

2. Szczerze? Pracodawcy zamiast tych kursów itd. bardziej patrzą na co to realnie umiesz czyli portfolio. Napisz kilka projektów wrzuć na githuba i już masz doświadczenie udokumentowane. Nie musi być nawet kilka projektów. Wystarczy jeden, ale skończony i działający. Dla pracodawcy taki jeden znaczy więcej niż kursy.

3. Nope. Szkoda czasu, chyba że na okres wakacyjny przed studiami. Staż u mnie wygląda tak, że uzupełniasz tabelki w excelu i siedzisz na helpdesku. Stażyści najczęściej dostają tą robotę, której nikomu innemu nie chce się robić.

4. Na staż z założenia dostają się wszyscy którzy mają kontakt z branżą. Na stażu nikt od Ciebie nie wymaga cudów. Pokażą Ci co i jak robić. Staż jest po to by się uczyć i zdobywać wiedzę. Rozwiń w trakcie stażu umiejętności jakie masz i może wezmą Cie na juniora.

5. Pracodawcy zawsze lepiej patrzą na doświadczenie praktyczne niż na studia. Dlatego polecam studia zaoczne :)

6. Na zaoczne przyjmą Cie zawsze, bo płacisz za naukę, więc biorą każdego. Jeśli chodzi o dzienne to wszystko zależy od twojej matury. Ja na początku nie dostałem się na informatykę tylko na elektrotechnikę, zrezygnowałem po semie i przeniosłem się na zaoczne na infę,

7. 8k :o Szkoda moim zdaniem kasy. Lepiej niż kurs opłaci ci się praca/staż w zawodzie. Napisz aplikację w C# to pracodawcy pokaże więcej niż jakiś certyfikat z kursu. Chyba, że zrobisz ten certyfikat u M$ wtedy ma to sens.
komentarz 20 listopada 2017 przez V3ntu Początkujący (290 p.)
edycja 20 listopada 2017 przez V3ntu
Oooo dzięki za poradę kolego ;P  Może znasz kogoś kto zna jakieś fajne zaoczne we Wrocławiu ?

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 781 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Krzysztof92 Początkujący (290 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 590 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Dam_Ian Nowicjusz (140 p.)
+6 głosów
6 odpowiedzi 6,258 wizyt

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...