• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux Mint znacznie wolniej startuje niż Windows 10 - dual boot

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,922 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Codeboy Stary wyjadacz (12,120 p.)

Jakiś czas temu zainstalowałem sobie Linuxa Mint obok windows 10. Oba systemy są na dysku SSD, a gry/aplikacje na zwykłym. Od samego początku jakoś ciężko mi Mint chodził i go nie używałem, ale teraz postanowiłem do niego wrócić.

Głównie chodzi o start systemu i pierwsze uruchomienie przeglądarki (Chromium/ Chrome).

Windows 10 startuje mi w 21 sekund, a przeglądarka jest już włączona w 22 sekundzie.
Mint startuje 1min 5s, a przeglądarka odpalona jest dopiero po 1min 25 sekundzie.

Jak już system się rozchodzi to nie ma problemu. Ale pierwsze uruchomienia programów na Mincie trwają bardzo długo. Przeglądarki włączają się po 10-15 sekund, nawet po tym jak już system się uruchomi i ochłonie.

Próbowałem wiele rzeczy, m.in. update całego softu, sterowniki graficzne, wyrzuciłem prawie wszystko ze startupu i wcześniej kilka innych rzeczy, które były proponowane na forach - bez zmian.

Mój laptop:

  • Procesor: Intel Core i7-6700HQ (4 rdzenie, od 2.60 GHz do 3.50 GHz, 6 MB cache)
  • Pamięć: 16 GB (SO-DIMM DDR4, 2133MHz)
  • Dysk: 128GB SSD M.2, 1000 GB SATA 5400 obr.
  • Grafika: NVIDIA GeForce GTX 960M, + Intel HD Graphics 530

Jak Mint może tak mulić na takim sprzęcie? surprise Ma ktoś jakiś pomysł na to? Czy jestem skazany na Windowsa laugh
 

komentarz 18 listopada 2017 przez Emil Kob Bywalec (2,640 p.)
Dysk SSD masz podzielony na dwie partycje?
komentarz 19 listopada 2017 przez Codeboy Stary wyjadacz (12,120 p.)
Tak
komentarz 19 listopada 2017 przez Emil Kob Bywalec (2,640 p.)
Jedyna rzecz jaką mi się nasuwa to to, że Linux może nie posiadać odpowiednich sterowników do sprzętu lub coś jest nie tak z systemem plików na dysku linuxowym.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 19 listopada 2017 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,330 p.)
Miałem podobnie, ale na słabszym lapku. Mint zainstalowany jako jedyny system działał znacznie wolniej niż Win 7 i wrócilem przez to do Windowsa :) Na Linux Mint znacznie wolniej wczytywały się też strony WWW.
komentarz 19 listopada 2017 przez Codeboy Stary wyjadacz (12,120 p.)

Z tego co wszędzie piszą to linuxy są bardziej wydajne laugh

komentarz 19 listopada 2017 przez Emil Kob Bywalec (2,640 p.)
Ja mam teraz Ubuntu na laptopie i mogę potwierdzić, że strony wczytują się trochę wolniej.
0 głosów
odpowiedź 19 listopada 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Dziwne, dziś instalowałem Linux Mint 18.3 Cinnamon na i3, 8GB RAM i SSD i startuje w 10 sekund. Musiałeś coś źle zainstalować, podzieliłem dysk na /boot, /, SWAP i /home
komentarz 19 listopada 2017 przez Codeboy Stary wyjadacz (12,120 p.)
Może ma to związek z dual boot? Bo rozumiem, że tylko Linuxa masz tak?
komentarz 19 listopada 2017 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
To nie powinno mieć znaczenia czy jest z dual boot lub nie. Nie wiem czy coś pomoże ale możesz spróbować:
sudo fstrim -v /
sudo fstrim -v /home
komentarz 19 listopada 2017 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Spokojny jak się sprawuje wersja beta minta? Dużo bugów jest?
komentarz 23 listopada 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Tylko jeden jak na razie znalazłem, w prawym dolnym rogu nie mogę ustawić tak zegarka:

%A %B %e, %H:%M:%S

http://wstaw.org/w/4I6t/

Po restarcie systemu pojawiły się błędy w wyglądzie zegarka i daty w Cinnamon. Moje ustawienia w kalendarzu (PPM na kalendarz i Konfiguracja) wyglądają tak %A %B %e, %H:%M:%S
Obecnie musiałem to wyłączyć i włączyć pod LPM wybrać kalendarz i w ustawieniach wybrałem wyświetl datę i sekundy. Wszystko fajnie, ale jest pełna data i nie mogę ustawić skrótów tak jak było
komentarz 23 listopada 2017 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Niestety nie mogę Tobie pomóc. Pytałem ponieważ dopiero teraz mam zamiar przechodzić na cinnamon.
komentarz 27 listopada 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Od wczoraj gdy wyszła wersja stabilna, już to zostało naprawione. Linux to nie Windows, gdzie błąd był 18 lat nie naprawiany.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 313 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 661 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 360 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...