• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

W jakim języku pisane są wirusy?

0 głosów
4,606 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez noel1402 Użytkownik (630 p.)

Chodzi mi o takie proste z tutoriali z YT pisane w notatniku na przykład taki:

Do
MsgBox"To jest wirus"
Loop

Nie żebym chciał coś takiego pisać ale sam język wydaje się ciekawy.

komentarz 17 listopada 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Nie dziwię się, że nie chciałbyś pisać takich wirusów ;]

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 17 listopada 2017 przez niezalogowany
W przykładzie, który podałeś wykorzystano VB.

I chyba nie można nazwać tego wirusem, tylko irytującym skryptem, ale terminologię pozostawiam innym.
+1 głos
odpowiedź 17 listopada 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Wydaje mi się, że to VBS (Visual Basic Script).
0 głosów
odpowiedź 17 listopada 2017 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Nie ma "języka do wirusów". Wirus wykorzystuje podatności w oprogramowaniu, czy to oprogramowaniu typu system operacyjny, czy to oprogramowaniu np. biurowym.

W momencie, kiedy cracker znajdzie podatność, może ją wyeksploatować na wiele możliwych sposób. Zazwyczaj stara się zachęcić potencjalnego "klienta" do uruchomienia swojego programu, który tę podatność wyeksploatuje. A w czym ten program będzie stworzony nie ma teoretycznie znaczenia. Ma znaczenie natomiast praktycznie, bo cóż z tego, że napiszę program wykorzystujący dziurę w języku Ruby, skoro jego żaden system Windows nie ma preinstalowanego i nikt go po prostu nie będzie mógł uruchomić.

Inny rodzaj wirusów to takie, które wykorzystują dziurę w oprogramowaniu np. biurowym, i zaszywają szkodliwy kod w pliku, który docelowo ma być uruchomiony przez dany program (np. plik tekstowy). Następnie - zazwyczaj - zadaniem takiego szkodliwego kodu jest pobranie z serwera crackera kolejnego złośliwego kodu (i tutaj wracamy do punktu pierwszego, z tą różnicą, że zamiast nakłaniać kogoś do uruchomienia pliku .exe (którym użytkownicy nie ufają), daliśmy mu plik któremu "ufa").
–1 głos
odpowiedź 17 listopada 2017 przez Emil Kob Bywalec (2,640 p.)
Nie jestem specjalistą od wirusów, ale wydają mi się dwie rzeczy:

1. Możesz pisać je w językach bardzo nisko poziomowych (asembler)

2. Oraz w językach wysokopoziomowych (C, C++, C# i innych podobnych) oraz wykorzystywać polecenia linii komend

Każdy język programowania, który można uruchomić na danym komputerze może posłużyć za narzędzie do napisania wirusa.

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 484 wizyt
pytanie zadane 7 kwietnia 2022 w HTML i CSS przez Robak w Kompie.css Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 10,663 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,472 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2018 w Inne języki przez Wi_ktos Bywalec (2,950 p.)

93,742 zapytań

142,680 odpowiedzi

323,299 komentarzy

63,328 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj

Twierdza Linux. Bezpieczeństwo dla dociekliwych

Aby uzyskać rabat -10%, użyjcie kodu pasja-linux, wpisując go w specjalne pole w koszyku.

...