• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Frontend - czy warto?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
1,480 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez P kol Nowicjusz (140 p.)
Witam. Mam pytanie, natomiast drogą wstępu opowiem troche o mojej sytuacji. Mam 23 lata. Kończyłem studia na kierunku nie związanym z branżą IT. Kilka miesięcy temu zainteresowałem się tematem tworzenia stron internetowych, HTML, CSS, JS, do tego kilka frmeworków i parę innych rzeczy. Jeszcze studiując w trybie dziennym, z pomocą kolegi pracującego jako frontend udało mi się dostać do firmy zajmujacej się tworzeniem stron. Nie był to staż, raczej pare razy w tygodniu po zajęciach czy w wolne dni wpadełem do firmy i przyglądałem się pracy czy też pomagałem przy drobniejszych projektach. Po skończeniu studiów poszedłem do pracy związanej z kierunkiem na którym studiowałem i październiku zdecydowałem, że zacznę zaoczne studia informatyczne (3.5 roku). Niestety, trochę inaczej wyobrażałem sobie godzenie pracy z studiami. Praca i studia, które niestety chyba mnie nie interesują pochłaniaja cały mój czas, również prywatny. W nawale obowiązków nie potrafie znaleźć nawet chwili żeby uczyć się frontendu. Coraz bardziej, utwierdzam się w przekonaniu, że chyba właśnie frontend jest tym, czym chciałbym się zajmować. Ostatnio naszłaa mnie mysl żeby rzucić studia, poświęcić sie pracy, a przede wszystkim nauce we własnym zakresie i za pół roku poszukać stażu lub czegoś jako junior. Myślicie, że warto zrezygnować ze studiów i spróbować iść w tym kierunku ?
komentarz 17 listopada 2017 przez PaulGilbert Gaduła (3,280 p.)
Swoją drogą powinieneś chyba zmienić tytuł wątku na "Studia - czy warto".
komentarz 17 listopada 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
ja co prawda studia rzuciłam, żeby zająć się front-endem z tą różnicą, że moim kierunkiem była Bankowość i nie chciało mi się na nich męczyć, bo okazało się, że mnie to nie kręci :P

jeśli studiujesz informatykę to według mnie warto już przy tym zostać :)
komentarz 17 listopada 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
To w końcu interesuje Cie to czy nie? Bo piszesz że studia informatyczne Cię nie interesują a za chwilę piszesz że chcesz zająć się frontendem...

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 17 listopada 2017 przez PaulGilbert Gaduła (3,280 p.)
Studia zawsze wnoszą co najmniej kilka pozytywnych elementów - najważniejszym jest oczywiście dyplom. Mimo, że nie jest może najważniejszy w obecnych czasach, ale przydaje się jeszcze dosyć często np. podczas zmiany pracy raczej wymagane jest jednak wykształcenie, niektórzy wręcz krzywo patrzą jeśli się nie ma ukierunkowanego wykształcenia. Poza tym jeżeli chciałbyś w przyszłości wyjechać za granicę, to w niektórych państwach łatwiej jest o wizę mając właśnie odpowiednie wykształcenie jak też o znalezienie pracy za granicą. No i oczywiście na studiach możesz się też nauczyć paru ciekawych rzeczy, które może nie będą Ci szczególnie przydatne w pracy, ale dadzą CI szerszy ogląd, poznasz tło tego co robisz, kontekst. Innymi słowy nabierzesz pewnej ogłady i rozwoju osobistego w danej dziedzinie. Nie bez znaczenia jest też, że poznasz nowych ludzi, którzy będą jak Ty pracowali w tej samej branży. Kilkoro moich znajomych właśnie dzięki zawartym na studiach kontaktom w późniejszym terminie znacznie rozwinęli swoją karierę. Początkowo może studia wydają się zatem mało istotne, ale z perspektywy czasu dopiero można dostrzec, że jednak trochę do naszego rozwoju wnoszą. Więc osobiście polecam się przemęczyć trochę jeszcze. Sam zresztą zamierzam podjąć kolejne studia, mimo że  w mojej obecnej sytuacji ich w zasadzie nie potrzebuję.
komentarz 17 listopada 2017 przez PaulGilbert Gaduła (3,280 p.)
przeniesione 17 listopada 2017 przez Arkadiusz Waluk
A tutaj taki ciekawy film w temacie "ile warta jest nauka". Nieco ciut inne spojrzenie.

https://www.youtube.com/watch?v=m3Bu-TljATM
0 głosów
odpowiedź 17 listopada 2017 przez beza Użytkownik (830 p.)
edycja 17 listopada 2017 przez beza

Pracodawcy nie wymagają od front-end'a papierka ze studiów. Studia mają taką wartość jaką im nadasz. Mam tu na myśli, że każdy jest inny, każdy ma inne preferencje formy nauki, każdy ma inne wymagania wobec życia. 

Według zwolenników studiów - Spotkasz wielu ciekawych ludzi, również prowadzących. Być może poznasz pokrewną duszę ;) zdobędziesz ogólną wiedzę z informatyki (na podstawowym poziomie), nauczysz się wielu nowych rzeczy, których samemu nie miał byś ochoty "ruszać". Masz bata/motywacje w postaci kolokwium aby wsiąść się za naukę. Możesz się pochwalić dyplomem przed rodzicami/dziadkami, a oni przed swoimi znajomymi. Bezpieczeństwo - w razie globalnej automatyzacji, jak również możliwość zmiany stanowiska (np. na analityka biznesowego IT).

Według przeciwników studiów - Podczas studiów masz narzucony program nauczania, więc musisz uczyć się rzeczy, które Cię nie interesują (więc szybko je zapomnisz, ale możesz sobie zawsze odświeżyć pamięć). Weekendy masz zajęte zjazdami na uczelni. Masz ograniczony czas wolny - zamiast uczyć się nowego frameworka musisz zakuwać na egzamin z Systemów operacyjnych. 

Według mnie są tylko 2 realne zalety studiów: 1. staże, 2. bezpieczeństwo. A te 2 powody wynikają z globalnej mody na studia.

"Najwyższą formą" nauki jest samokształcenie, co wymaga samodyscypliny. Jim Rohn once said, “Formal education will make you a living; self-education will make you a fortune.”  Wszyscy najbardziej znani ludzie sukcesu, którzy w jakiś sposób odmienili świat mieli negatywne zdanie o systemie edukacji: Bill Gates, Steve Jobs, Albert Einstein, Thomas Edison, Henry Ford, Lincoln itp.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 1,291 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,198 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 18,184 wizyt

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,648 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...