• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak wyglada studiowanie robotyki i praca po studiach?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
821 wizyt
pytanie zadane 15 listopada 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
Witam.

Ukonczylem technikum informatyczne, teraz rok spedzilem w kanadzie w collegu na web design. Okazalo sie to totalna strata czasu (Nauczyciele strajkuja i nie stac mnie na kontunuowanie studiow). Bylem w tym calkiem ok (srednia ponad 90%, i praca jako korepetytor), ale jakos mnie web nie kreci, poza tym pracy nie znajde bo po technikum guzik bede miec.

Podoba mi sie za to pomysl automatyki i robotyki. Ale problem jest taki ze musialbym studiowac zaocznie (i tak mam dosc dlugow). Do wyboru mam Krakow albo Rzeszow, czy Tarnow. Preferowany Krakow.

Po tym wstepie, czy ktos studiuje, czy powie jak ciezko tam jest, i czy w ogole jest opcja studiowania zaocznie. Z matematyka tez u mnie bardzo slabo (60% z podstawy na maturze). Moglbym sie podciagnac ale musialbym okolo roku solidnie cwiczyc fizyke i matematyke, czyli zaczalbym w 2019.

Moglby mi po prostu ktos nakreslic jak to wyglada, czego sie tam naucze itd. Czy naprawde buduje sie tam i programuje maszyny ktore wykonuja okreslone czynnosci czy to taki pic na wode?

I najwazniejsze: Czy jest po studiach, jesli sie studiow nie przespalo i nie przepilo praca w Polsce?

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 15 listopada 2017 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
edycja 15 listopada 2017 przez Schizohatter

I najwazniejsze: Czy jest po studiach, jesli sie studiow nie przespalo i nie przepilo praca w Polsce?

Jest praca nawet jak się przespało i przepiło. Pracodawcy wychodzą i tak z założenia, że coś tam wiesz, ale wszystkiego Cię muszą nauczyć. To jest praca, którą MUSISZ zacząć od stażu, inaczej się nie da. Najwięcej pracy jest w tzw. utrzymaniu ruchu.

To, czym się będziesz zajmował na studiach zależy też od wydziału, na który pójdziesz. AiR na wydziale A to co innego niż na wydziale B. Czasem zupełnie co innego. Rozumiesz: to bardzo szeroka dziedzina. Bardzo szeroka. Bardzo bardzo szeroka.

Programowanie maszyn: tak, ale to i tak są podstawy.

Budowanie maszyn: to rzecz niemierzalnie trudniejsza od programowania, ale też... chociaż tylko w podstawowym stopniu. A nic, co byłoby zbudowane przez takiego studenciaka nie nadawałoby się na produkcję z powodu zbyt niskiej precyzji. Niestety nauczanie w Polsce jest na zbyt żenującym poziomie, żeby student tylko po studiach umiał zaprojektować robota czy manipulator godny profesjonalnych zastosowań. No, może jakbyś naprawdę tytaniczną pracę wykonał, włącznie ze studiowaniem literatury i konsultacjami u bardzo cierpliwych ludzi, to dałbyś radę coś stosownego zaprojektować. Kiedyś studiowało się więcej i było trudniej, ale studenci po studiach byli praktycznie zupełnie samodzielni. Teraz wychodząc ze studiów czujesz się jak po gimnazjum, tylko w innej skali :)

Sam kierunek mógłby być fajny, gdyby nie system szkolnictwa wyższego w naszym pięknym kraju :)

Studia dadzą Ci tylko podstawę i to jest przykre. Ale nie martw się, w zamian dorzucą Ci potężną porcję ZNP czyli Zupełnie Niepotrzebnych Przedmiotów, takich jak ekonomia, BHP i filozofia. Dodam na pocieszenie, że to będą przedmioty, z których będą najbardziej upierdliwi prowadzący. Ah, no i oczywiście zamiast być specjalistą, będziesz "człowiekiem od wszystkiego", bo będąc na studiach nie możesz się specjalizować, jesteś jeszcze zbyt upośledzony, żeby decydować o swojej przyszłości. Jak będziesz dobrym studentem i będziesz liczył na ewentualne stypendium, to i tak się rozczarujesz, bo przecież to nie politechnika, tylko AWF i wszystkie stypendia zabiorą sportowcy i to nie tacy reprezentujący politechnikę, tylko po prostu trenujący w swoich osobistych klubach.

Sprowokowałeś mnie do wylania moich kilkuletnich frustracji.

A studia zdasz, jak włożysz minimum wysiłku.

komentarz 16 listopada 2017 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
O jak bardzo szanuje, lepszych słów dawno nie widziałem. Graty
0 głosów
odpowiedź 16 listopada 2017 przez beza Użytkownik (830 p.)

A studia zdasz, jak włożysz minimum wysiłku.

no nie wiem... na żadnych poważnych uczelniach publicznych nie wystarczy włożyć "minimum wysiłku"  aby "zdać" studia, przynajmniej nie jest to możliwe jeśli chodzi o kierunek AiR i podobne. Matmą nie masz co się przejmować, bo są kursy E-Trapez - koleś tłumaczy na tyle dobrze, że niemal każdy po przerobieniu tych kursów może zdać matmę na studiach ;) oglądając jego kursy w 2-4 miesięcy ogarniesz niemal cały materiał ze studiów. W Polsce po tym kierunku ludzie zazwyczaj pracują na hali produkcyjnej (jako kierownicy) lub jako programiści C/C++. 

komentarz 16 listopada 2017 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
Oczywiście, że zda wkładając minimum wysiłku. Zakładając, że LO zdał z palcem w ... ;)
komentarz 16 listopada 2017 przez beza Użytkownik (830 p.)
edycja 16 listopada 2017 przez beza

@zgrybus ale co ma LO do studiów? jeśli chodzi o matmę to dzięki kursie ETrapez ludzie bez problemu zaliczają matematykę na studiach inż, a do fizyki można znaleźć dobre materiały w internecie. Także wiedza z LO jest w 80% zbędna, pozostałe 20% stanowi fizyka, matematyka(chociaż na studiach jest zupełnie inna matma) i angielski... ale te 10-20% z LO, które przyda się na studiach można samemu ogarnąć w jeden bądź kilka tygodni. 

A reszta to przedmioty techniczne, z których jest dużo zadań praktycznych i teorii, ale nie wiem czy przedmioty techniczne sprawiają studentom jakieś trudności... studiuje Informatykę, ale nie na polibudzie.

komentarz 16 listopada 2017 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
W ogóle nie zrozumiałeś o co mi chodziło, więc spieszę z wytłumaczeniem :)

Jeśli ktoś zdał LO i maturkę z bez problemowo to i na studiach sobie poradzi. Koniec
komentarz 16 listopada 2017 przez beza Użytkownik (830 p.)
W takim razie dlaczego co roku odpada z mojego kierunku polowa osób ? mimo dobrych wyników z maturki... powiem więcej - osoby z gorszej zdaną maturą często lepiej sobie radzą.

Moim zdaniem to czy ktoś sobie bez problemu poradzi na studiach zależy głównie od charakteru - zarządzanie czasem, asertywność, wytrwałość, samodyscyplina.

i trochę od szczęścia ;) do prowadzących.
komentarz 16 listopada 2017 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
A może po prostu olewali sobie naukę i zajęcia? Przecież trzeba się troszkę pouczyć, ale naprawdę - wiele serca nie trzeba w to wkładać.
komentarz 16 listopada 2017 przez beza Użytkownik (830 p.)
Jakaś cześć na pewno sobie olała studia, ale większość po prostu nie dała rady...
komentarz 16 listopada 2017 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
Bo im się nie chciało :P
komentarz 16 listopada 2017 przez beza Użytkownik (830 p.)
Może też dlatego, że za późno się obudzili... czyli zła organizacja czasu. U mnie na uniwerku jest tylko 1 poprawa kolosów i egzaminów, później to już komis... a z tego co wiem to na wielu polibudach są nawet po 3 poprawy...
komentarz 16 listopada 2017 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Napisałem to ze swojego punktu widzenia. No i minimum wysiłku też dla każdego oznacza co innego :D

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 300 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 287 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 168 wizyt

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,452 komentarzy

61,920 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...