• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pierwiastkowanie - jak sobie z tym poradzić?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
994 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)

Witam

Chodzę do pierwszej klasy technikum informatycznego i w ostatnich latach mocno zaniedbałem matematykę, przez co mam z nią teraz problemy. Założyłem ten temat, aby dowiedzieć się jak poradzić sobie z pierwiastkami typu: pierwiastek 9 stopnia z 512 lub pierwiastek 5 stopnia z 3125

Czy aby znaleźć rozwiązanie trzeba próbować z 2, 3, 4 itd. do czasu gdy wyjdzie nam prawidłowy wynik czy może da się to w jakiś sposób uprościć?

Nadmienie, że jutro mam z tego kartkówkę a kompletnie nie wiem jak mam się wyrobić w kilka minut z obliczneniem np. tego pierwiastka 5 stopnia z 3125

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Za hejt dziękuje.

1
komentarz 14 listopada 2017 przez rot18ru Bywalec (2,100 p.)
Potęgi 2 to informatyk powinien mieć w małym palcu. Ten drugi przykład również trywialny bo jak coś ma na końcu 5 to wiadomo że to jakaś potęga 5 lub wielokrotność, a ponieważ takie 15 to za dużo, to zostaje tylko 5 jako możliwy wynik. W przypadku 4, 8 masz to samo co przy potędze 2 tylko że szybciej rośnie więc pierwiastki będą niższego stopnia. Jeśli coś nie jest potęgą wielokrotności 2 i 5, a pierwiastek jest wysokiego stopnia to strzelaj na 3 i wielokrotności.
komentarz 14 listopada 2017 przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)

No okey, przyznaje, że nie popisałem się za bardzo przykładami w moim pytaniu więc teraz nadrobie ;)

Jak powinienem poradzić sobie z pierwiastek 6 stopnia z liczby 0,000729?

komentarz 14 listopada 2017 przez rot18ru Bywalec (2,100 p.)
Biorąc pod uwagę ilość miejsc po przecinku ostatniej cyfry i stopień pierwiastka łatwo wpaść, że wynik będzie czymś w stylu 0,x.  Teraz wystarczy popatrzeć na tą dziewiątkę na końcu i od razu widać, że tym x nie będzie na pewno 2, 4 i 5, dalsze liczby byłby za duże więc pozostaje 3. Można też w ogóle nie patrzeć na ułamek tylko rozważać najpierw wynik dla 729, a później pomyśleć jaki z tego zrobić ułamek dziesiętny.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 14 listopada 2017 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)
W tych przykładach, które podałeś problem polega bardziej na zauważeniu, że 2^9 = 512 i 5^5 = 3125. Musisz starać się zauważać podobne zależności. Kiedy się nie da zostaje rozkład na czynniki pierwsze i szukanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 177 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 309 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2022 w Sprzęt komputerowy przez Silencer Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 126 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2016 w C i C++ przez notfreeman Nowicjusz (120 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,079 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...