• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem ze zrozumieniem zadania -linux

Object Storage Arubacloud
0 głosów
304 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez ChiriChiri Obywatel (1,260 p.)

Mam takie zadanie , ale nie za bardzo ( oprócz tego pierwszego ;D ) rozumiem co ja właściwie mam zrobić ani jak

komentarz 13 listopada 2017 przez Benek Szeryf (90,790 p.)
Nie widzę nic pod podanym adresem szkoły.
komentarz 13 listopada 2017 przez ChiriChiri Obywatel (1,260 p.)
Ale, że nic od czwartej linijki w dół ? O.o
komentarz 13 listopada 2017 przez Benek Szeryf (90,790 p.)
Nie :P

Nie mogę wejść na stronę szkoły, by podejrzeć plik/pliki. Jak się da, to umieść link bezpośrednio w komentarzu albo edytuj post.
komentarz 13 listopada 2017 przez ChiriChiri Obywatel (1,260 p.)
komentarz 13 listopada 2017 przez Benek Szeryf (90,790 p.)

Działa. Wpisywałem zsol zamiast zso1.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 13 listopada 2017 przez Benek Szeryf (90,790 p.)

Zakładam, że podstawy Linuxa masz opanowane, bo to zadanie jest przeznaczone dla użytkowników tego właśnie systemu. Musisz z tego loga wyłuskać linie, które są niepowtarzalne. W tym celu skorzystaj z polecenia uniq. Ale zanim to zrobisz, to przefiltruj np. grep-em adresy IP z podanej puli. Możesz to zrobić z wykorzystaniem podanej, przykładowej pętli:

for i in {200..255}
do
   for j in {0..255}
   do
      IP="83[.]9[.]${i}[.]${j}"
      grep "^$IP " apache2.log
   done
done

^ oznacza, że Twoje wyrażenie regularne (przechowywane przez zmienną $IP) jest zakotwiczone na początku linii, po nim zaś następuje spacja, która w tym przypadku nie musi być, bo ostatnia zmienna ($j) i tak przelatuje wszystkie możliwe kombinacje. Gdyby jednak tak nie było, to spacja jest wskazana, bo "^$IP" mogłoby dopasować zarówno: 83.9.0.22, jak i 83.9.0.223, czy 83.9.0.225 itd.

Idąc dalej, katalog tworzysz za pomocą polecenia mkdir. Drzewo katalogów wyświetli się samo w przeglądarce, Twoim zadaniem jest zbudowanie takiego drzewa. W tym celu znów wykorzystaj pętlę for, wyłuskaj grep-em odpowiednie linie i przekieruj je za pomocą > do pliku o nazwie adresu IP:

for i in {200..255}
   do
      for j in {0..255} 
      do 
         IP="83[.]9[.]${i}[.]${j}"
         file="83.9.${i}.${j}"
         grep "^$IP " apache2.log > nazwa_katalogu/$file
   done
done

Na koniec usuń puste pliki z pomocą find. Komunikaty obrazujące postęp pliku możesz wygenerować, umieszczając w pętlach polecenie echo. Poskładaj wszystko do kupy i powinno być git smiley

komentarz 13 listopada 2017 przez ChiriChiri Obywatel (1,260 p.)

Z tymi podstawami to bym nie pzesadzała. To co umiem to takie podstawy podstaw 3: Albo gorzej jeszcze pewnie.

Nie bardzo rozumiem jak z tego pliku mam się dowiedzieć kto się połączył z jego serwerem, po czym to widać?
 

uniq jest po to żeby numery IP sie tak jakby nie powtarzały , tak? a Grep przepisuje same numery IP bez reszty informacji?

tej pierwszej wstawki w bshu to w ogóle nie bardzo rozumiem D:

a tą drugą pętlę można zrobić jakoś  tak:

mkdir www/ZDZIS
for((i-83.9.200.0;$i<=83.9.255.255;i++)); do
grep $i tu nie wiem skąd  >> $iZDZIS 

A w ogóle czemu gdy katalog który tworzę na początku nie był w katalogu www, to drzewo nie wyświetliło się na stronie ( robiliśmy to kiedyś na lekcji) ? Katalog www był jakiś specjalny czy coś? O.o

komentarz 14 listopada 2017 przez Benek Szeryf (90,790 p.)

Nie mogę Ci wszystkiego napisać, bo to będzie gotowiec. Użyj Google i poczytaj o:

  • grep
  • uniq
  • find
  • mkdir
  • pętli for w Bashu
komentarz 15 listopada 2017 przez ChiriChiri Obywatel (1,260 p.)
Funkcje ogarnę, ale nadal nie rozumiem skąd mam właściwie wiedzieć "ilu tych użytkowników połączyło się z serwerem", po czym to widać w tym pliku?

I jeszcze jak robiłam na lekcji to zadanie, to wszystko było dobrze, tylko katalog zdzis był w katalogu domwym. Wtedy na stronie się nic nie wyświetliło. Dopiero gdy katalog zdzis byl w katalogu www(utworzonym w zadaniu mkdir www/zdzis) wyświetliło się to co miało się wyświetlić. Dlaczego tak się stało?

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 171 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2021 w Algorytmy przez wojtek_suchy Mądrala (6,880 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 93 wizyt
pytanie zadane 16 listopada 2020 w Algorytmy przez wojtek_suchy Mądrala (6,880 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 106 wizyt

92,536 zapytań

141,376 odpowiedzi

319,451 komentarzy

61,920 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...