• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

UML diagram sekwencji django, javascript

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
777 wizyt
pytanie zadane 10 listopada 2017 w Inne języki przez Marchello Początkujący (300 p.)
Witam serdecznie,

Mam do was pytanie na temat implementacyjnego diagramu sekwencji. Muszę stworzyć diagram, który będzie dotyczył aplikacji działającej w oparciu o javascript (ajax, jquery) oraz django. W jaki sposób mogę zaznaczyć tworzenie zmiennych? Czy nie jest konieczne zaznaczanie tego?

Komunikacja aktora wysyłającego pierwszy request.GET powinien iść do View? W jaki sposób pokazać Template? W jaki sposób pokazać kilka opcji które może użytkownik wybrać?

Jeżeli odpowiedź na przynajmniej jedno z pytań, będę bardzo wdzięczny.

Z góry dzięki!

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 10 listopada 2017 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

W jaki sposób mogę zaznaczyć tworzenie zmiennych?  Czy nie jest konieczne zaznaczanie tego?

Nie powinno, chyba, że nauczyciel jest szalony (a jeśli wymagają UMLa, to często są).

Komunikacja aktora wysyłającego pierwszy request.GET powinien iść do View? 

W widokach normalnie piszesz... widoki, czyli reakcję na dane zapytanie. Więc tak.

W jaki sposób pokazać Template?

przez funkcję render(request, 'template_name.html', context).

(To raczej podstawy Django: https://docs.djangoproject.com/en/2.0/intro/tutorial03/#a-shortcut-render )

W jaki sposób pokazać kilka opcji które może użytkownik wybrać?

To też brzmi jak tutorial podstaw Django:

https://docs.djangoproject.com/en/2.0/intro/tutorial04/

https://docs.djangoproject.com/en/2.0/topics/forms/

komentarz 11 listopada 2017 przez Marchello Początkujący (300 p.)

Zastanawiają mnie uczestnicy którzy biorą udział w takim diagramie. Oznaczałoby to, że na diagramie zaznaczyć trzeba aktora, klasę obsługująca widok i skrypt w js, zgadza się?

komentarz 11 listopada 2017 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
Na to nie odpowiem - jest z tysiąc sposobów robienia "diagramów UML" dla API na różnych poziomach i nie wiem o co może chodzić nauczycielowi. (no i na szczęście nigdy nie używamy czegoś takiego w pracy)
+1 głos
odpowiedź 11 listopada 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Diagram sekwencji pokazuje interakcję pomiędzy elementami aplikacji. Jeśli masz go zrobić na poziomie analizy, zastosuj stereotypy analityczne. Jeśli to już poziom wykonania, każdy z nich (czy to skrypt JS czy szablon), będzie samodzielną klasą z linią życia. Żądanie GET czy inne to proste wywołanie to metody z argumentami.

Zmienne są tworzone w ramach klasy. NIe jest ważne czy to JS czy kod w Pythonie. Jeśli chcesz pokazać wariantowość, to masz do tego odpowiednie artefakty (opt, par, consider, atomic....).
komentarz 12 listopada 2017 przez Marchello Początkujący (300 p.)
W takim razie jakby wyglądał diagram klas aplikacji w django? Pytam, bo zwyczajnie ciężko jest mi go sobie wyobrazić, a zdjęcia które udaje mi się znaleźć często są nie wystarczające. Czy należy umieścić nazwy plików w których dane klasy się znajdują, czy może nie jest to wymagane?

W przypadku podejścia klasowego do widoków w django, taki diagram składałby się ze sporej ilości klas, co jeszcze jest do zrobienia, ale nie mogę sobie wyobrazić, w jaki sposób należałoby umieścić dodatkowo skrypty js (oznaczenie poprzez nazwę pliku?).

Dajmy na przykład stronę, która zawiera 3 buttony. Dwa przenoszą nas do innych widoków, a trzeci pozwala na powrócenie do wcześniejszego buttonu. Czy w takim razie diagram sekwencji składałby się z trzech artefaktów opt?

I, tak na prawdę główne pytanie, czy powinienem sztywno podchodzić do UML'a, czy raczej można pozwolić sobie na większy luz i dowolność w tworzeniu schematów.

Posiadasz może jakieś materiały dotyczące diagramów wdrożenia?

 

Niestety przejście z etapu modelowania środowiska, do etapu wdrożenia to dla mnie duży przeskok i ciężko jest mi zrozumieć pewne zależności.
1
komentarz 12 listopada 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

W takim razie jakby wyglądał diagram klas aplikacji w django? Pytam, bo zwyczajnie ciężko jest mi go sobie wyobrazić, a zdjęcia które udaje mi się znaleźć często są nie wystarczające. Czy należy umieścić nazwy plików w których dane klasy się znajdują, czy może nie jest to wymagane?

Nie jest wymaganie umieszczanie nazw plików na diagramie sekwencji. Wystarczy wyłącznie umieszczenie nazwy klasy. To gdzie one są rozlokowane, to zupełnie inny diagram (np. wdrożenia czy komponentów). Jeśli jednak chcesz zaznaczyć że coś jest z Twojego punktu widzenia skryptem a coś częścią główną programu, możesz dla klas skryptów dodać stereotyp <<script>>. Niemniej jednak to bardzo nieformalne rozwiązanie i akademicko nastawiony nauczyciel (a zakładam że ma to tu miejsce), będzie się czepiał.

Nie będzie się natomiast czepiał jeśli dasz notatki z opisem "gdzie co leży". Na to pozwala standard UML 2.*

W przypadku podejścia klasowego do widoków w django, taki diagram składałby się ze sporej ilości klas, co jeszcze jest do zrobienia, ale nie mogę sobie wyobrazić, w jaki sposób należałoby umieścić dodatkowo skrypty js (oznaczenie poprzez nazwę pliku?).

Jw. Pamiętaj o "dogmacie modelowania". Diagram ma być czytelny. Jeśli więc masz większą ilość interakcji i wiele opt/par/.... zrób oddzielne diagramy dla każdego przebiegu i umieść na zbiorczym przez link do szczegółowego.

I, tak na prawdę główne pytanie, czy powinienem sztywno podchodzić do UML'a, czy raczej można pozwolić sobie na większy luz i dowolność w tworzeniu schematów.

To bardzo zależy od celu i odbiorców modelu. Jeśli to doświadczony zespół, poprzestaję na warstwie analitycznej. Jeśli to "klepacze kodu", należy "związać im ręce" przez szczegółowy model. Zawsze jako "krzyk rozpaczy" (bo nie wiedzą, nie umieją, Ty nie wiesz jak), masz notatkę :-)

Niestety przejście z etapu modelowania środowiska, do etapu wdrożenia to dla mnie duży przeskok i ciężko jest mi zrozumieć pewne zależności.

Po drodze masz jeszcze szereg elementów analizy. Diagram komponentów z głównymi informacjami o interfejsach, diagram pakietów z główną informacją o importach i dostępach oraz dopiero na końcu diagram wdrożenia z relacją <<manifest>> gdzie występuje informacja o pliku w którym osadzony jest komponent/klasa/skrypt/dokumentacja/konfiguracja/.....  Masz także możliwość zrobienia diagramu przeglądu interakcji który łączy elementy diagramów sekwencji. Poza tym do "przeskoku" pomiędzy poziomami abstrakcji jest relacja <<trace>>. Ściśle podchodząc do tematu powstaje Ci wtedy diagram hybrydowy (bo pojawiają się np. elementy choćby i GUI w postaci małych makiet :-) ) ale i to się robi jeśli dokumentacja ma być dokładna.

Mogę polecić to do poukładania w głowie: https://www.amazon.com/Applying-UML-Patterns-Introduction-Object-Oriented/dp/0131489062

Helion to także wydał ale nie znam jakości tłumaczenia.

komentarz 12 listopada 2017 przez Marchello Początkujący (300 p.)
Odnoszę wrażenie, że modelowanie jest trudniejsze niż samo programowanie, chociaż może to być małego kwestia doświadczenia. Na razie o ile mój model nie jest niesamowicie rozbudowany, to utworzenie projektu skomplikowanego systemy wydaje się być zajęciem niesamowicie trudnym i czasochłonnym :) .
komentarz 12 listopada 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
E tam. Pragmatyzm zwycięża. I doświadczenie. Niewiele jest projektów w których odnosisz się do każdej warstwy. Bywają takie gdzie robisz Use  Case i wystarcza.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 554 wizyt
pytanie zadane 28 lutego 2021 w Inne języki przez mat19 Obywatel (1,580 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 1,498 wizyt
pytanie zadane 25 czerwca 2018 w Inne języki przez HDRGXS Początkujący (470 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 400 wizyt
pytanie zadane 2 maja 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez gorgonkowa Obywatel (1,810 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...