• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Instalacja linuxa obok windows

Object Storage Arubacloud
+1 głos
748 wizyt
pytanie zadane 8 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
Witam. Bardzo proszę o naprawdę łopatologiczne wytłumaczenie pewnej kwestii. Chciałbym zainstalować Debiana na komputerze. Mam na nim 2 dyski, jeden SSD, drugi HDD. Chciałbym zrobić tak, by linuks był na tym HDD. Nie umiem tego zrobić ani w ząb. Wszyscy w poradnikach itd. piszą o jakimś Grubie, o jakimś MBR, o jakimś bootowaniu... Czytałem w Wikipedii, ale nie wiem, co to są za dziwne rzeczy. Wiem, że powinienem zrobić tak: zgrać obraz systemu na pendrive, podzielić HDD na partycję i wyznaczyć na nim partycję dla Debiana, ustawić w UFI bootowanie z pendrive, zainstalować Debiana. Ale potem chyba trzeba instalować program rozruchowy Grub, prawda? Czy trzeba to robić, czy on jest zainstalowany domyślnie? Jak trzeba to zrobić? Czytałem gdzieś, że tam podobno jest jakaś ukryta partycja i tam to trzeba gdzieś zainstalować, ale naprawdę nie wiem, jak i gdzie. Bardzo proszę o pomoc.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 8 listopada 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Grub jest częścią instalacji systemu, pod koniec instalacji instalator zapyta Cie o to. Instalujesz go na tej samej partycji co system z Debianem albo ogólnie na dysku HDD.

Dysk proponuję podzielić w ten sposób aby dać na katalog systemowy czyli / około 20GB a na katalog home całą resztę jaką chciałbyś dać Linuksowi
komentarz 9 listopada 2017 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Ja bym dał 25 GB, aby spać spokojnie. Nie wiem czy to wina spasionego ubuntu albo moja, ale teraz mam 20 GB i już bardzo mało zostało.
komentarz 9 listopada 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Można ale ja nigdy nie daje więcej niż 15 i jakoś nie brakuje ;)

Trzeba co jakiś czas sprzątać i usuwać stare pakiety to się system nie rozrasta.
komentarz 12 listopada 2017 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Sprzątam przez Ubuntu tweak. Może to przez to, że często testuje programy.
0 głosów
odpowiedź 8 listopada 2017 przez Emil Panecki Bywalec (2,100 p.)
O Grubie nic nie słyszałem, a miałem Window obok LinuXa ale Ubuntu i instaluje się go jak każdy inny system ściągasz system na pendrive potem ustawiasz w dosie ( chyba to jest dos ) by komp uruchamiał się z pendrive i akceptujesz i twój komp się restartuje/włącza i rozpoczyna się instalacja i podczas instalacji wybierasz dysk ( Patrycję C\ D\ E\ ) zatwierdzasz że na tym dysku i instalujesz dalej i tyle a przy starcie będzie się ciebie pytał który system wybrać i po kilku sekundach sam się wybierze.
0 głosów
odpowiedź 8 listopada 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
edycja 9 listopada 2017 przez marko
Cześć.

Włączam instalator z Debianem

....instalacja "dochodzi" do miejsca partycjonowanie.

Wybieram dysk HDD (nie ten SDD) ;)

Partycjonuję HDD,wybór automatycznie lub ręcznie (czyli rozmiary partycji system /,swap,home według własnych kryteriów.)

Na koniec instalacji Debian zadaje pytanie o instalację programu rozruchowego GRUB i wybór gdzie ma się zaistalować.Powinny być widoczne dwa dyski oraz pen (bo chyba z niego instalujesz)

Ponieważ instalator "leci z pena" mozna wybrać pena ale w tym przypadku,przy każdym uruchomieniu kompa musiałby (ten pen) być włączony do USB oraz ustawiony w BIOS jako "pierwszy".No bo na nim jest GRUB.

Oczywiście tak nie robię.

W Twoim przypadku,logicznym by była instalacja GRUBa na SSD.

Czyli nie na HDD ale na SSD.

Pozdrawiam.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 522 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 298 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 7,078 wizyt

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...