• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Fizyka, dwa zadania na sprawdzian

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,094 wizyt
pytanie zadane 7 listopada 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez bicnet Gaduła (4,800 p.)
Witam,

na wstępie zaznaczę że nie jest to moje zadanie domowe ( żeby nikt nie powiedział że robi mi zadanie na jutro ), po prostu mam jutro sprawdzian i są tu dwa zadania, które nie wiem jak zrobić, ponieważ nie było mnie w szkole.

1. Pocisk o masie 20g lecący z prędkością 500m/s przebił deskę na wylot i dalej poruszał się z prędkością 300m/s. Oblicz o ile wzrosła energia wewnętrzna deski i pocisku.

2. Oblicz, ile potrzeba czasu , żeby zagotować 2 kg wody o temperaturze początkowej 20°C w czajniku elektrycznym o mocy 2kW. Ciepło właściwe wody : 4200 J/kg*°C

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 7 listopada 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

1. Pocisk o masie 20g lecący z prędkością 500m/s przebił deskę na wylot i dalej poruszał się z prędkością 300m/s. Oblicz o ile wzrosła energia wewnętrzna deski i pocisku.

Pocisk sobie leciał - miał więc jakąś energię kinetyczną. Kiedy przebił deskę na wylot, to leciał dalej, tyle że wolniej. A więc nadal miał energię kinetyczną, tylko że mniejszą niż wcześniej. Zgodnie z zasadą zachowania energii mechanicznej, ta różnica energii musiała się gdzieś podziać. Została ona zużyta właśnie na wzrost energii wewnętrznej deski i pocisku.

2. Oblicz, ile potrzeba czasu , żeby zagotować 2 kg wody o temperaturze początkowej 20°C w czajniku elektrycznym o mocy 2kW. Ciepło właściwe wody : 4200 J/kg*°C

Przydadzą Ci się wzory:

Q = c * m * Δt

P = W / t

I wiedza, że 1 Wat to 1 J / s

Wykonywana przez czajnik praca jest przekształcana na ciepło.

komentarz 7 listopada 2017 przez bicnet Gaduła (4,800 p.)

Jakbys mogl tak troszkę prościej definicje do 1 to by było super laugh

komentarz 7 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
No nie wiem, czy da się prościej, gotowca tutaj nie dostaniesz.
Ogólnie energia nie znika, jeśli na początku pocisk miał energię kinetyczną, to ona będzie równa energii kinetycznej pocisku po przebiciu deski + energii wewnętrznej deski...
1
komentarz 7 listopada 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

W skrócie:

Ek0 = Ek1 + Ew

wink

komentarz 7 listopada 2017 przez bicnet Gaduła (4,800 p.)

Jestem typem człowieka który nienawidzi definicji, preferuje krótkie ale sensowne wypowiedzilaugh

+1 głos
odpowiedź 7 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
To na drugie:

Bilans cieplny:
W = Q
W = P*t, a Q = m *cw*ΔT
z resztą sobie już poradzisz:)
komentarz 7 listopada 2017 przez bicnet Gaduła (4,800 p.)
Zrobiłem to tak:

Q = 4200*2*80= 672000J

W= Q

Time = w/p = 672000/2000= 336s

Myślisz że dobrze?
1
komentarz 7 listopada 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Tak, jest dobrze:)
+1 głos
odpowiedź 7 listopada 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Ad. 1

Skorzystaj ze wzoru na energię kinetyczną. Energia deski i pocisku to będzie różnica między energią początkową a końcową pocisku.

Ad. 2

Trzeba podgrzać wodę o 80 stopni. Masz jej masę, różnicę stopni, ciepło właściwe oraz moc. Jedyne czego możesz nie wiedzieć to fakt, że moc to praca przez czas => P=W/t

Te zadania są trywialne i sprowadzają się do znalezienia odpowiednich proporcji. Myślę, że dasz sobie radę.
komentarz 7 listopada 2017 przez bicnet Gaduła (4,800 p.)

Czyli jak dobrze rozumiem to Ek = Ew?

Bo oni pytają o Ewsurprise

komentarz 7 listopada 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Energia wewnętrzna pocisku i deski, to różnica energii kinetycznych. Co do wartości jest to równe początkowej energii kinetycznej pocisku pomniejszonej o końcową energię kinetyczną pocisku. Pocisk przelatując przez deskę ogrzewa ją i samego siebie, oddając część energii w postaci ciepła, tym samym nabój zwalnia.
komentarz 7 listopada 2017 przez bicnet Gaduła (4,800 p.)
Czyli nie bawią się w definicje tylko w liczenie będzie to:

Ew = W * Q ( taki wzór znalazłem w internecie )

W = EK , więc Ew = Ek * Q , a że ciepła tu nie ma to Ew = Ek wiec po obliczeniu roznicy wychodzi wynik w Ek.

Czy ja to dobrze rozumiem?
1
komentarz 7 listopada 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Nie wiem co to za wzór, ale musisz zrozumieć jedno. Ciepło to jest energia. Tak jak energia kinetyczna czy potencjalna.

W = EK , więc Ew = Ek * Q , a że ciepła tu nie ma to Ew = Ek wiec po obliczeniu roznicy wychodzi wynik w Ek.

Kombinujesz jak koń pod górę. Jak by ciepła nie było, to Q=0, a 0 razy cokolwiek to jest zero.

Wracając do zadania, ciepło które otrzyma deska i pocisk jest równe różnicy energii kinetycznych pocisku na początku i na końcu. A tę energię wyliczysz ze wzoru Ek=0.5mv^2, gdzie m jest masą w kg, a v szybkością w m/s.

komentarz 7 listopada 2017 przez bicnet Gaduła (4,800 p.)
Dobrze wytłumaczone, teraz rozumiem, dzięki za pomoc.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 300 wizyt
pytanie zadane 27 sierpnia 2019 w Matematyka, fizyka, logika przez JanekJanusz Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 454 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 1,366 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...