• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Metody wykonywania obliczeń i zadań logicznych w CPU

Object Storage Arubacloud
0 głosów
374 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
Hej, na start dodam że nie wiem czy dałem do końca słuszny temat, jak coś to dajcie znać :)

Wiem że zadania w komputerze są wykonywane za pomocą bramek logicznych zbudowanych z tranzystorów itd...

Oczywiście jest też elektronika analogowa i tam już chyba w nieco inny sposób jest to rozwiązywane, ale wracając do technologi cyfrowej, czy brami logiczne czyli obwody tranzystorów są jedynymi sposobami rozwiązywania zadań? Słyszałem o komputerach kwantowych firmy D-Wave gdzie zadania logiczne na bitach są rozwiązywanie po przez kierunek przepływu elektronów (wiem że to słabo nazwałem ale na fizyce się zbytnio nie znam). Jakoś nie mogłem znaleźć informacji jak to dokładnie działa (pewnie i tak bym je nie zrozumiał /: ). Są oczywiście coraz częściej wprowadzane czipy neuronalne, nie rozumem do końca dlaczego po przecież sieci neuronowe można zaprogramować, jednak przechodząc do konkretów to taki procesor nie nada się do wszystkiego, bo może potrafić np rozpoznawać twarze lepiej niż klasyczny CPU ale do złożonych obliczeń już nie bo tu bardziej przyda się program (zbiór instrukcji do wykonania). Reasumując czy są jeszcze jakieś inne metody rozwiązywania zadań niż te o których wspomniałem? Czy znacie jakieś ciekawe stronki gdzie są odpowiedzi na moje pytania? Napisałem to z czystej ciekawości bo chodź się nie znam na fizyce,matmie i elektronice to mnie to interesuje ;) Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam
1
komentarz 5 listopada 2017 przez rot18ru Bywalec (2,100 p.)
Automaty skończone i Maszyna Turinga, której nie da się zbudować, ale i tak jest bardzo ciekawa w działaniu.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 5 listopada 2017 przez niezalogowany
Są jeszcze memrystory, czyli rezystor z pamięcią (można zmieniać jego rezystancję krótkimi impulsami elektrycznymi), dzięki którym da się budować sztuczne synapsy.

Nie wiem, czy powstało już urządzenie wykorzystujące tę technologię, o dziwo o memrystorach bardzo mało się mówi, a potencjał jest ogromny.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 329 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 1,009 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 5,761 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez eternal Użytkownik (620 p.)

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...