• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Potoki i Bash - Zadania na studia

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
380 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez klosik1997 Nowicjusz (120 p.)

Witam jestem całkowicie zielony jeżeli chodzi o linuxa, starałem się zrobić zadania sam lecz od poniedziałku udało mi się zrobić tylko jedno z trzech. Liczę na jakieś konkretne wskazówki bo sam wiem jakich muszę użyć poleceń, jednak nie wychodzi.

Zadanie 1.  Tego nie ogarniam wgl, jak ma wyglądać ten skrypt?

Zaimplementuj skrypt ubij.sh, który zakończy działanie wszystkich procesów o zadanej nazwie.

Przykład wywołania:

./ubij.sh loop.sh

Zadanie 2.  Tutaj doszedłem o tego: zcat plwiki.txt.gz| sort | uniq -c | sort -r ale wyswietla mi pierw cale linijki a nastepnie ostatnie slowa ze zdan. Czy wie ktos jak to poprawić?

Zaimplementuj skrypt freq.sh, który dla tekstu przekazanego na wejściu zwróci na wyjściu listę frekwencyjną, tj. dla każdego słowa w tekście wypisze liczbę jego wystąpień.

Wyjście powinno składać się z par postaci

 

slowo 234
nastepneslowo 211
kolejneslowo 201

Słowa powinny zostać posortowane w kolejności od największej do najmniejszej liczby wystąpień.

Przetestuj działanie skryptu na plwiki.txt.gz.

Na potrzeby tego zadania należy przyjąć, że słowem jest dowolny ciąg znaków złożony z liter.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 2 listopada 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
komentarz 2 listopada 2017 przez klosik1997 Nowicjusz (120 p.)
W pierwszym ma być skrypt więc raczej pgrep nie pasuje.
komentarz 2 listopada 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
No... a sort, uniq, zcat pasuje? :-) Programując w bash albo zdajesz się na "lepienie taśmą i drutem" z zewnętrznych programów albo ryzykujesz że niewielu zrozumie co napisałeś. Nie widzę zresztą wymagania by nie używać zewnętrznych programów. Jeśli tak jest napisz.
komentarz 2 listopada 2017 przez niezalogowany
Pewnie nie przejdzie, ale pierwsze to killall :p

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,771 wizyt
pytanie zadane 13 października 2017 w Inne języki przez Adiiks Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 187 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2018 w Visual Basic przez KonDZIKs Bywalec (2,770 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 362 wizyt
pytanie zadane 16 października 2018 w C i C++ przez periedynek Obywatel (1,320 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...