• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zmiana uprawnień dysku [zabezpieczonego przed zapisem] karta microSD

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,123 wizyt
pytanie zadane 31 października 2017 w Bezpieczeństwo, hacking przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
edycja 2 listopada 2017 przez Mateusz Analityk
[root@black_arch Canon64]# chmod -rwx /run/media/don_matteo/Canon64/
chmod: nie można zmienić uprawnień do '/run/media/don_matteo/Canon64/': System plików wyłącznie do odczytu



Dobra karta pamięci zablokowała się przed zapisem i nie można jej sformatować, gdyż otwiera ja tylko do odczytu. (firmy adata, pqi, kingston)

Jak zmienić jej uprawnienia, aby ja sformatować? Mam jeszcze inne karty tak samo po blokowane, jak je odblokować? Wszędzie mam postawionego linuksa, a karta miała kontakt tylko z tym typem systemów, czy możne to być wina jakiegoś wirusa, ze mi tak te wszystkie karty poblokował?

po 1h pracy komputera z poleceniem dd;

[root@black_arch don_matteo]# dd if=/dev/zero of=/dev/mmcblk0p1 dd: zapis do '/dev/mmcblk0p1': Brak miejsca na urządzeniu 125949538+0 przeczytanych rekordów 125949537+0 zapisanych rekordów 64486162944 bytes (64 GB, 60 GiB) copied, 3124,06 s, 20,6 MB/s  


Dalej lipa... myślę że chyba karta pqi już tylko do wywalenia będzie bo... wszystko lipa, dane jak zapisane na karcie były tak dalej nie zostały ruszone.

Pociechą jest ze jak na razie kartę 16GB adata udało się odzyskać.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 1 listopada 2017 przez niezalogowany
edycja 1 listopada 2017

Niektóre karty mają fizyczny switch na boku, który służy do nałożenia blokady jako RO, na twoim miejscu po pierwsze to sprawdziłbym czy jego przełączenie nic nie daje.

Po drugie należy sprawdzić czy nie możesz jej przemontować jako RW:

$ mount -o remount,rw /dev/your-device /path/to/mountpoint
komentarz 1 listopada 2017 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
mount: /run/media/don_matteo/Canon64: nie można przemontować /dev/sdb1 do odczytu i zapisu - zabezpieczone przed zapisem.

To są karty microSD, na czytniku przełącznika nie ma, lub na innym jest, ale niezależnie jak podłączę karty mam z nimi ten sam problem. Są w dziwny sposób zabezpieczone przed zapisem. Niezależnie jakbym je otwierał. Na uczelni pod windows 10 czy u mnie po0d linuksem. Jest ten paskudny drogi problem!

PS: Możesz usuną tą grafikę albo ją zmniejszyć?
komentarz 1 listopada 2017 przez niezalogowany

Hmm, a na adapterze microSD nie ma czegoś takiego?

Zawsze możesz też spróbować czegoś takiego:

$ chmod -R 777 /path/to/mountpoint

W jaki sposób próbowałeś je przeformatować? Jakiś gui, czy z palca?

W najgorszym razie możesz spróbować je przeorać do zera. UWAGA! Możesz w ten sposób nieodwracalnie zniszczyć kartę:

DEVICE="/dev/sdX"

umount $DEVICE

# moze chwile potrwac
dd if=/dev/zero of=$DEVICE

mkfs.ext4 $DEVICE

# ten krok możesz spróbować najpierw
fdisk $DEVICE
# wpisz:
# d
# n
# p

 

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 21,074 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 395 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 234 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...