• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

JavaScript - początek nauki

Object Storage Arubacloud
0 głosów
485 wizyt
pytanie zadane 29 października 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez xxx1990 Początkujący (490 p.)

Witam wiem, że temat był wielokrotnie poruszany jednak chciałbym się dowiedzieć jak jest na dzień dzisiejszy. Otóż zaczynam naukę JavaScript, zależy mi na książce która:

1. Jest od podstaw ( przedstawia wszystko łopatologicznie :) ) 

2. Jest jak najbardziej aktualna ( o ile to możliwe oczywiście)

3. Nauczy mnie dobrych praktyk

4. Pozwoli wejść na poziom, który umożliwi mi przynajmniej otrzymanie bezpłatnego stażu. 

Słyszałem, że na początek warto wybrać coś z tych pozycji : 

1.JavaScript i jQuery. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III - David Sawyer McFarland 

2. JavaScript i jQuery. Interaktywne strony WWW dla każdego Autor: Jon Duckett

3. Programowanie w JavaScript. Rusz głową! Eric T. Freeman Elisabeth Robson 

4. Może polecacie zupełnie inne pozycje ?

Bardzo proszę o informację, gdyż chciałbym zacząć od dobrej pozycji! Dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam ! 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 29 października 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Pozycja 1: JS dla programistów PHP

Nie patrz, że nie jest to nowość. Da Ci solidne podstawy JS i trochę z PHP i wprowadzi w świat ECMAScript 5.

Pozycja 2:

Gdy to opanujesz polecam serię Tajniki JavaScript, np. ES6 i dalej, oraz inne z tej serii. Ale nie od razu, są one bardzo dobre, ale wymagają jednak pewnych podstaw JS.

Pozycja 3:

Blogi, tutoriale, code review itp. I najważniejsze - staraj się jak najwięcej pisać. Nie przepisuj w ciemno kodu z książek. Próbuj zrobić coś samemu, coś innego itp.

I na początek odpuść sobie jQuery, React i inne biblioteki. Szczerze mówiąc nawet do ajax polecam choć z 1-2 razy samodzielnie opanować XMLHttpRequest i dopiero potem wziąć się za fetch, axios itp. itd.

Pozdrawiam

komentarz 29 października 2017 przez xxx1990 Początkujący (490 p.)
A czy ma znaczenie, że chcę iść w stronę Front Endu ( ewentualnie Web Developerki )? Czy Twoje propozycje nadal byłyby te same ( wiem , że PHP na Front Endzie nie jest raczej wymagany ). Dziękuję z góry i pozdrawiam.
komentarz 29 października 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Z tym PHP to tak ostrożnie. Owszem, może i jako front nie będziesz dużo klepał back-endu ale warto znać chociaż podstawy, np. żeby móc zrobić szablonik wordpressa czy coś po prostu poprawić w back-endzie, dodać sobie jakieś API itp. Są różne firmy, jedne wymagają nieco pracy w PHP inne nie.

Oczywiście PHP to tylko jeden z języków back-endu, jest ich wiele... ale mimo wszystko myślę, że zarówno front powinien znać podstawy back-endu i chociaż wiedzieć coś ogólnie o bazach danych tak i back-end powinien mieć jako takie pojęcie o html, css i js.

I de facto na etapie nauki raczej będziesz musiał pobawić się i jednym i drugim:)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 543 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 191 wizyt
+2 głosów
3 odpowiedzi 1,123 wizyt
pytanie zadane 22 września 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Wookiee Użytkownik (980 p.)

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,648 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...