• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Olimpiada z matematyki

Object Storage Arubacloud
0 głosów
846 wizyt
pytanie zadane 29 października 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez bicnet Gaduła (4,800 p.)

Witam,

w tym roku szkolnym mam olimpiadę z matematyki, większość zadań, które dostałem na weekend już zrobiłem, ale nie rozumiem paru, może znajdzie się ktoś, kto wytłumaczy jak to zrobić? laugh

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

1
komentarz 29 października 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Nie wygląda mi to na zadania z olimpiady. No chyba że w 4 klasie podstawowej... To są zadania na poziom przeciętnego gimnazjalisty raczej.
1
komentarz 29 października 2017 przez bicnet Gaduła (4,800 p.)
Nie widziałem jeszcze w 4 klasie takich rzeczy, może w jakiejś innej szkole bylem.
komentarz 29 października 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Mam na myśli że poziom tych zadań nie jest zbyt wygórowany. Zadania z gwiazdką w książce są trudniejsze.
komentarz 29 października 2017 przez bicnet Gaduła (4,800 p.)
Niektóre rzeczy są z konkursu z 2001/2002 a niektóre z jakiś próbnych (poziom gimnazjum), to są zadania do poćwiczenia sobie.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 29 października 2017 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
1. W zadaniu masz napisane, że liczbę 5797 można przedstawić jako sumę dwóch składników, którego jeden ma "dodatkowe" zero na końcu. Żeby to zobrazować oznaczmy 'x' tą mniejszą liczbę. Czyli pierwsza liczba wynosi x, a druga (nie pisz tak, tylko żeby wyobrazić sobie jak wygląda ta liczba) wynosi x0 (nie chodzi mi o mnożenie, tylko o to dodatkowe zero na końcu). Czyli drugą liczbę można zapisać jako 10*x. Wtedy dostajesz równanie: 10x+x=5797. I tutaj już łatwo obliczyć o jakie liczby chodzi.

4. Oznacz sobie wszystkie boki ośmiokątu jako 'x'. Wiesz, że przekątna kwadratu (zacieniowany trójkąt jest połową jakiegoś kwadratu) wynosi a * pierwiastek(2). Dla Ciebie, tą przekątną tego małego kwadratu jest x. Czyli musisz obliczyć ile ma bok tych małych trójkątów. Potem podziel sobie ten ośmiokąt na 2 trapezy i prostokąt. Dodaj otrzymane pola. Oblicz pole całego kwadratu. I podziel pole ośmiokąta przez pole kwadratu. Będziesz miała stosunek.

5. Liczba jest dwucyfrowa. Wiemy, że jej cyfra jedności to 2. Czyli liczba ma postać (też tylko po to, żeby to sobie zobrazować jak ona wygląda) x2, przy czym  10>x>0 i x należy do naturalnych (1,2,3,4,5,6,7,8,9). Więc liczbę można zapisać jako 10*x+2, a po przestawieniu 20+x. I tutaj wiesz, że ta druga liczba stanowi jakąś tam część tej pierwszej. Musisz tylko odpowiednio przemnożyć (którąś ze stron) i przenieść całkowite na jedną a x na drugą stronę.

5. Oznaczmy przez x liczbę kolegów i przez y liczbę koleżanek. Z pierwszej informacji wiemy, że kolegów jest dwa razy więcej niż koleżanek, co daje nam równanie x = 2y. Z drugiej informacji wiemy, że kolegów jest o 14 więcej niż koleżanek więc x = y +14. I masz dwa równania z których otrzymujesz że 2y=y+14. Obliczasz y jako liczbę koleżanek i x jako liczbę kolegów z któregoś z wcześniejszych wzorów.

10. Tutaj najprościej byłoby obliczyć wartość na kalkulatorze, jeśli można i sprawdzić z którą z odpowiedzi wynik jest najbardziej zbliżony. Na razie nie jestem wstanie wpaść na inne rozwiązanie.
0 głosów
odpowiedź 29 października 2017 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
edycja 29 października 2017 przez Benek

Zad. 3

N = 3n + 2
N = 4m + 1

N = 4N - 3N = 4(3n + 2) - 3(4m + 1) =
12n + 8 - 12m - 3 = 12(n - m) + 5

Zad. 10

sqrt(13 - 4sqrt(3)) =
sqrt(1 - 4sqrt(3) + 12) =
sqrt((1 - 2sqrt(3))^2) =
|1 - 2sqrt(3)| =, ponieważ (1 - 2sqrt(3)) < 0 to zmiana znaku
2sqrt(3) - 1

Zad. ostatnie

Jak ktoś kiedyś konwertował liczbę z systemu dziesiętnego na dwójkowy, to powinno pójść łatwo:

3/8(x*10^1 + 2*10^0) = 2*10^1 + x*10^0
x = 7

 

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 337 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2016 w Matematyka, fizyka, logika przez Dorian Bajorek Dyskutant (7,920 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 251 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2022 w Matematyka, fizyka, logika przez Mocaz Użytkownik (560 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 289 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2022 w Matematyka, fizyka, logika przez Mocaz Użytkownik (560 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...