• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Frontend - uporządkowanie wiedzy

Object Storage Arubacloud
+1 głos
404 wizyt
pytanie zadane 26 października 2017 w HTML i CSS przez Rash Użytkownik (620 p.)
edycja 26 października 2017 przez Rash

Witam serdecznie. Od trzech miesięcy intensywnie uczę się podstawowych technologii związanych z Frontendem - HTML 5, CSS3, JavaScript, do tego dochodzą inne zagadnienia, jak Responsive Web Design, czy semantyczność. Czuję, że robię systematyczny progres, aczkolwiek od jakiegoś czasu pojawia się we mnie coraz więcej wątpliwości, które nie dotyczą tego, czy sprawia mi to przyjemność, bo sprawia ogromną, ale o pewną barierę, której nie jestem w stanie w tym momencie przeskoczyć. To wszystko zaczęło mi się ze sobą zlewać. Przechodząc do meritum, na czym dokładnie polega mój problem?

Jedną ze ścian jest grupa na FB — Weekly WebDev Challenge. Zadania, które pojawiają się na forum grupy to dla mnie kompletnie inny poziom. Tutaj nawet nie chodzi o to, że nie jestem w stanie nic zrobić, ale poradzenie sobie z pierwszym zadaniem, nie posiłkując się kodem innych użytkowników, jest dla mnie w tym momencie niemożliwe. Poniżej layout pierwszego zadania:

https://www.dropbox.com/s/121sl91l4me5eoo/Free%20Webform.psd?dl=0&preview=Free%20Webform.psd

Oczywiście, szukam rozwiązań, jak wykonać poszczególne funkcje itd, co w jakimś stopniu odbija się na mojej moralności (niesamowity problem). Mam poczucie, że nie robiąc tego wszystkiego sam, nie uczę się tak naprawdę niczego. Często wpadam w proste pułapki albo natrafiam w czyichś kodach na sztuczki, które są dla mnie niezrozumiałe. 

Również mam problem z tym, żeby uzmysłowić sobie, kiedy należy zrobić kolejny krok naprzód. Czuję się pewnie, jeśli chodzi o to, czego dotychczas nauczyłem się w HTML, CSS oraz jego pseudo-elementy :before i :after, czy Flexbox nie są mi obce, ale wciąż nie potrafię tego wszystkiego wykorzystać w satysfakcjonujący mnie sposób. Podstawy JS również mam opanowane w przyzwoitym stopniu.

Później przychodzi moment, kiedy otwieram layout z Weekly WebDev i mogę pomarzyć, żeby to przenieść na swój kod w takiej formie. Wykonanie takiego checkboxa widziałem w kilku wersjach, dlatego tak jak napisałem wcześniej, zaczęło mi się to wszystko zlewać. Czuję, że zaczynam się w tym wszystkim gubić, a czasami niepotrzebnie frustrować. 

Jesteście w stanie podzielić się ze mną jakimiś wskazówkami, które mogą mi pomóc usystematyzować moją pracę? Ciekawi mnie, jak Wy pracujecie nad poszczególnymi projektami, jaką macie metodologię rozplanowywania sobie projektu, czy samej nauki. Nie wiem, czy posiłkowanie się czyimiś kodami jest dobrym pomysłem, zważywszy na to, że ile kodów, to tyle rozwiązań i często dla mnie niezrozumiałych zagadnień. Chciałbym, żeby to wszystko spajało się w spójną całość.

 

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 26 października 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
No cóż 3 miesiące... inni się uczą całe życie i Ciebie też to czeka jeśli pójdziesz tą drogą, bo technologia cały czas się zmienia...
Cóż Ci powiedzieć... nie od razu zbudowano Kraków... cierpliwość i systematyczność to moim zdaniem podstawa. Nie ma złotego środka w nauce. Jedni dany materiał opanują w miesiąc a inni potrzebują na to trzy. Każdy z nas uczy się na swój sposób i ważne, abyś znalazł taki sposób nauki, żeby ta nauka była efektywna.
Trening czyni mistrza - święte wręcz powiedzenie - idź tą drogą a na pewno w najbliższym czasie zobaczysz satysfakcjonujące rezultaty! (zresztą już je widzisz bo coś jesteś w stanie sam napisać:))
Co do korzystania z "gotowców"... nie ma nic złego, aby od czasu do czasu podejrzeć gotowe rozwiązanie i tym samym się dowiedzieć, jak takie rzeczy się robi. Zresztą w terminologii webowej istnieje takie pojęcie jak wzorce projektowe :)
Po prostu idź małymi kroczkami do przodu!
Powodzenia
komentarz 26 października 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
popieram!

Sama nie byłabym w stanie zrobić tych stronek po 3 miesiącach nauki bo wiedziałam, że mogło być to po prostu za wcześnie ;)

Polecam przeglądanie kodu innych osób.

@Rash Skoro jesteś na tej grupie to inne osoby już dawały do oceny swój kod, więc go przejrzyj, przeczytaj komentarze pod postem i się nie zniechęcaj!

PS. nie musisz zaczynać od zadania nr 1, bo one nie są ułożone od najłatwiejszych to najtrudniejszych. Polecam np 3 na początek, jak będziesz miał problem z jakimiś liiami między elementami czy czymś małym podobnym to je omiń, wrócisz do nich później;)
0 głosów
odpowiedź 26 października 2017 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)

Doskonale Ciebie rozumiem, sam również przez podobny okres przechodziłem, lecz musisz wiedzieć, że webówka to zajęcie którego nie sposób się nauczyć w kilka dni, miesięcy. Do pewnych rzeczy dochodzi się samodzielnie, inne wymagają nam wytłumaczenia przez osoby bardziej doświadczone. Mam dla Ciebie kilka rad:

  • Rób jak najwięcej praktycznych projektów i proś o ocenę osoby bardziej doświadczone, to na pewno pomoże.
  • "Żyj front-endem" - czyli po prostu czytaj o różnych sztuczkach, przeglądaj blogi doświadczonych webmasterów i nie tylko
  • Udzielaj się na forum. Staraj się analizować problemy innych. Na początku to może wydać się ciężkie, oberwie Ci się kilka razy od mądrzejszych, że nie wszystko jest poprawnie, że coś da się zrobić jeszcze lepiej, ale się przede wszystkim nie zniechęcaj i dbaj o swój rozwój.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 838 wizyt
pytanie zadane 26 października 2017 w HTML i CSS przez Darven Użytkownik (860 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 390 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 199 wizyt
pytanie zadane 23 marca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez patmalin Nowicjusz (120 p.)

92,567 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,615 komentarzy

61,952 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...