• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Język C - schematy blokowe+pisanie kodu

Object Storage Arubacloud
+1 głos
2,149 wizyt
pytanie zadane 23 października 2017 w C i C++ przez Bartek Woźniak Początkujący (460 p.)
Czołem Panie i Panowie :)
Nie owijając w bawełnę: jestem studentem elektrotechniki, mam na studiach zajęcia pt. "Programowanie w C". Niestety, poprawiam ten kurs, nie zaliczyłem poprzednim razem. Generalnie na kursie na początku robimy schematy blokowe do zadanych poleceń, potem jest pisanie kodu. Jaki zakres? Najtrudniejszą rzeczą, z jaką miałem styczność, to tablice n`wymiarowe. Coś w stylu: stwórz macierz A o wymiarach n x m, transponuj ją, a potem tą transponowaną dodaj do innej macierzy B i zapisz macierz C. Coś takiego w schemacie blokowym i kodzie.
Właściwe pytanie brzmi: z czego się tego uczyć? Wykład jest do kitu. Jakaś pomocna literatura? Strony w internecie? Będę mega wdzięczny za pomoc w tym temacie.
Zaznaczam, że nie chcę być superwymiataczem-programistą, chcę po prostu w miarę to ogarnąć, żeby poradzić sobie z tym na zaliczeniu.
Pozdrawiam :)

6 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 24 października 2017 przez bielak1992r Użytkownik (660 p.)
C troszkę już ma, nie uczyłem się go, ale radzę tak jak innych języków pouczyć się z internetów. Przejrzyj stronki, które pokazują jak w nim się bawić. Zapewne znajdziesz tam odsyłacze do książek, które też będziesz mógł sprawdzić i znaleźć dla siebie najlepszą metodę. No i oczywiście pisz :P

Nie dziw się również, jeżeli język nie będzie obsługiwał wielu komend, które znasz z innych języków (np string, jeżeli zły przykład to wybacz, nie pisałem w c). Uważaj na naukę obsługi prywatnych bibliotek wprowadzających własne komendy (uzupełniające braki języka C) -> osoba odpowiedzialna za przedmiot może ich nie akceptować (ale możesz o to ewentualnie dopytać, jeżeli chcesz w ten sposób przeskoczyć kurs).

No i pisz kody programów, praktyka uczy ;) Przeplataj pisanie w środowisku programistycznym z notatnikiem, zapewne na zaliczeniu wykładu będziesz musiał napisać kod na kartce. Takie ćwiczenie pokaże Ci, które czynności program przejął za Ciebie i automatycznie zapomniałeś co powinno tam być napisane.
+1 głos
odpowiedź 24 października 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)

Polecam książkę (i kurs wideo) Learn C The Hard Way, dzięki której pewnie znienawidzisz ten język, ale zaczniesz go rozumieć. ;)

+1 głos
odpowiedź 24 października 2017 przez Bondrusiek Maniak (61,370 p.)

Witam,

jeśli nie możesz coś rozwiązać posiłkuj się internetem. To też jest ważna umiejętność i przyda Ci się na studiach. Pierwszy wynik wyszukiwania po wpisaniu How to add two matrix

(http://www.programmingsimplified.com/c-program-add-matrices)

#include <stdio.h>
 
int main()
{
   int m, n, c, d, first[10][10], second[10][10], sum[10][10];
 
   printf("Enter the number of rows and columns of matrix\n");
   scanf("%d%d", &m, &n);
   printf("Enter the elements of first matrix\n");
 
   for (c = 0; c < m; c++)
      for (d = 0; d < n; d++)
         scanf("%d", &first[c][d]);
 
   printf("Enter the elements of second matrix\n");
 
   for (c = 0; c < m; c++)
      for (d = 0 ; d < n; d++)
            scanf("%d", &second[c][d]);
 
   printf("Sum of entered matrices:-\n");
 
   for (c = 0; c < m; c++) {
      for (d = 0 ; d < n; d++) {
         sum[c][d] = first[c][d] + second[c][d];
         printf("%d\t", sum[c][d]);
      }
      printf("\n");
   }
 
   return 0;
}

Ja również studiowałem elektrotechnikę i z tego co pamiętam to wykłady były bardzo słabe. Dodatkowo musieliśmy przepisywać z tablicy bo wykładowca nie przygotował wersji multimedialnej. Jeśli zależy Ci tylko na zdaniu przedmiot to zobacz co jest zadane na egzamin i się porostu wyucz.Szkoda żebyś zrażał się do programowania jeśli Cię to nie interesuje. Ja od siebie dodam, że języka C uczyłem się z książki Stephen'a Prata. Była to moja pierwsza przeczytana książka o informatyce, która wciąła mnie do programowania.

0 głosów
odpowiedź 24 października 2017 przez Bartek Woźniak Początkujący (460 p.)
Dobra, sprawę pisania kodu mamy za sobą. Dzięki za wszelkie pomoce :)
Teraz schematy blokowe. Rozumiem, że to nie wymaga szczególnej, osobnej nauki? Ucząc się programowania opanuję również to, zgadza się?
komentarz 25 października 2017 przez Bondrusiek Maniak (61,370 p.)
Zobacz to : http://www.algorytm.org/kurs-algorytmiki/schematy-blokowe.html

Później jeśli ogarniesz C możesz przejść do C++. W C++ do modelowania projektów wykorzystuje się UML(możesz to podpatrzeć)
0 głosów
odpowiedź 19 listopada 2017 przez Bartek Woźniak Początkujący (460 p.)
Dobra. Zdobyłem zadania z poprzednich lat. One się nigdy nie powtarzają, są tylko w podobny stylu (np. macierz czy suma wczytywanych elementów).
Przykładowe zadanie (kod + schemat blokowy)
1) Oblicz sumę elementów macierzy A o wymiarach n x m, których sumy indeksów są parzyste. Jaki procent wyróżnionych elementów stanowią elementy różne od zera? Uwzględnij wprowadzanie macierzy element po elemencie.
2) Wyznacz sumę elementów we wczytywanym ciągu liczb, przy założeniu, że wczytywanie kończy się, gdy ilość wczytanych elementów dodatnich, ujemnych i zerowych będzie taka sama.
Czy mógłby ktoś na przykładzie tych zadań wytłumaczyć mi w jaki sposób mam to zrobić?

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 386 wizyt
+5 głosów
1 odpowiedź 2,846 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2015 w C i C++ przez PgK Obywatel (1,380 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 714 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2020 w Algorytmy przez zylasek Nowicjusz (120 p.)

92,556 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,559 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...