• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy kostka Rubika rozwija myślenie?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
4,383 wizyt
pytanie zadane 23 października 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez coderCpp93 Gaduła (4,200 p.)
Tak jak w pytaniu, czy układanie kostki Rubika pomaga rozwijać analityczne myślenie oraz logikę, i czy uczy algorytmiki?

Pozdrawiam
3
komentarz 23 października 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Jeśli pytasz czy przez naukę kostki rubika nauczysz się tworzyć algorytmy itp. to odpowiedź brzmi NIE.

Ale jest to fajna zabawa jak się wciągniesz i dla małych i dla dużych :)
komentarz 23 października 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Hmmm, czy ja wiem, ułożenie kostki Rubika to wykonanie pewnych czynności odpowiednią ilość razy (są schematy jak się układa), wystarczy jeden się nauczyć i już.
Powiem szczerze, że lepsze są już szachy. :)
komentarz 23 października 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Szachy oki, pamiętam jeszcze czasy jak tata próbował mnie uczyć jako paro letniego marudę :) tylko że szachy potrzebują 2 osób, a kostka 1 :)
1
komentarz 23 października 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Dziś szachy z komputerem pozwalają na grę w pojedynkę :) Brak czynnika ludzkiego nie jest aż tak doskwierający - łatwiej jest przewidzieć, jak bardzo dostaniemy ;)
1
komentarz 23 października 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
heh... no tak, forum informatyczne, a ja zapomniałem o grze z kompem :) ale to chyba już nie to samo... dla mnie muszą być tradycyjne, drewniane szachy, ale może już się starzeję za bardzo :)
komentarz 23 października 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Oba rodzaje szachów są wykorzystywane do czego innego. Do trenowania "stałych elementów gry" jak maty w 2 lub 3 (lub więcej) ruchach dużo szybciej i lepiej idzie trenować jednak z komputerem. Nie traci się czasu na rozstawianie pionów. Z drugiej strony widzi się tylko płaską reprezentację z "lotu ptaka". W samej grze lepiej się czuję na drewnianym polu bitewnym :) można z każdej strony obejrzeć sobie wszystkie szczegóły.
komentarz 23 października 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
W sumie racja. Jeszcze parę lat jak mój synek dorośnie to może nadejdzie czas na zakup szachów i naukę młodego :)

http://www.tapeciarnia.pl/tapety/normalne/220718_szachy_pionki_plansza_grafika_3d.jpg

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 23 października 2017 przez niezalogowany
Jeżeli uczysz się gotowych algorytmów i ukladasz na czas to raczej nie, co innego gdy sam to rozwiazesz ;)
2
komentarz 23 października 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)

Gdybym miał sam wymyślić jakiś algorytm układania kostki metodą prób i błędów lub matematyczną, to nie starczyłoby mi na to życia, a co mówić o chęciach laugh Jednak lepiej pozostać przy gotowych rozwiązaniach.

1
komentarz 23 października 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
A umiejętność ułożenia kostki bywa całkiem przydatna, szczególnie gdy ktoś z rodziny/znajomych pomieszał kostkę i teraz nie umie jej ułożyć :D
+2 głosów
odpowiedź 23 października 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
To zależy. Jeśli ułożysz kostkę bez żadnych poradników, tylko sam opracujesz sobie skuteczne (nawet jeśli powolne) metody jej układania - to tak.

Jeśli nauczysz się kilku algorytmów z F2L czy jakiegokolwiek etapu - to również tak, ale w bardzo małym stopniu. Po prostu wytrenujesz sobie pamięć długotrwałą i kinetyczną. W tym wielkiego wyczynu nawet wśród człekokształtnych nie ma co się dopatrywać. Zwykły ptak z mózgiem 200 razy mniejszym od człowieka potrafi zapamiętać 2000 dźwięków i je udawać.

Jeśli chcesz rozwoju, to ułóż kostkę samodzielnie - powtórz swoje wygibasy z nią kilkukrotnie i rozwijaj. Nie będzie to speedcubing, ale rzeczywiście mózg będzie pracować.
0 głosów
odpowiedź 23 października 2017 przez PanMatiK Nowicjusz (140 p.)
kostka rubika to tylko i wyłacznie zabawka wspomagająca myślenie :-)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 421 wizyt
pytanie zadane 13 września 2021 w Matematyka, fizyka, logika przez Kanarek8760 Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 127 wizyt
pytanie zadane 10 czerwca 2023 w Offtop przez Iei Obywatel (1,850 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 198 wizyt
pytanie zadane 10 grudnia 2018 w C i C++ przez mikikajek Użytkownik (670 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,080 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...