• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak poradzić sobie z niewielką ilością czasu i dobrze rozplanować tok nauki kodowania

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
548 wizyt
pytanie zadane 22 października 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)

Hej, mam dzisiaj pytanie które bardzo mnie nurtuje i często pozbawia mnie spokoju :) Mianowicie jakiś czas temu ukończyłem już kurs P.MZ na temat programowania w C++. Ponieważ są tam same podstawy to wziąłem się za książkę C++ Szkoła programowania i zarazem rozwiązywania algorytmów ze SPOJ'a (to dlatego że w algorytmice i matmie jestem bardzo kiepski i wypada mi się tego uczyć). Do tego wszystkiego nie raz słyszałem że świetne rezultaty daje wprowadzanie zdobytej wiedzy do praktyki, dlatego uczę się też SFML (już tam napisałem jakieś banalne gierki). Jestem dopiero w pierwszej klasie technikum informatycznego więc na szczęście jeszcze nie mam pisania stron internetowych (strony mnie w ogóle nie interesują) . Ponieważ jest rok szkolny mam też niestety dużo nauki z masy przedmiotów które mi się do niczego nie przydadzą (a z nich też wypada mieć godziwe oceny) . Wobec tego nie wiem jak to wszystko sobie zaplanować. Stwierdziłem że w tygodniu po nauce zajmę się pisaniem własnych projektów (to nie będzie łatwe bo po godzinie 19). W piątek jakiś nowy algorytm ze SPOJ'a a w sobotę i niedziele Książka. Nie wiem jednak czy po nauce będę mógł się skupić na pisaniu bardziej złożonych rzeczy albo chociaż na książce. Jak wy to robiliście? Dodam że to jest tylko plan na rok szkolny bo w wakacje będę się uczył głównie książki i algorytmiki (w sumie może też trochę sfml). Nie wiem jednak czy to jest odpowiedni pomysł to wszystko, zatem proszę o rady doświadczone osoby które przez długo czas same się uczyły programowania i jakoś super im to nie szło, tak jak mi :( A szczerze mówiąc nie chcę z niczego zrezygnować (no chyba że ewentualnie gry w ferie i święta). Z góry dziękuje za pomoc  i pozdrawiam laugh

komentarz 22 października 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
w mojej szkole jest też kółko informatyczne i nie wiem czy opłaca się na nie chodzić czy raczej zabierze mi więcej czasu... Jest tam openGL i ASM dla zaawansowanych. Dla początkujących to tam podstawy ale bez programowania obiektowego
1
komentarz 22 października 2017 przez Karol Ołtarzewski Obywatel (1,260 p.)
Ja korzystam ze snu polifazowego. Polecam ci coś poczytać o tym.
komentarz 22 października 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)

skorzystam yes

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 22 października 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Nie ucz się z książek, tylko wymyśl co chcesz napisać i napisz to. Jak czegoś nie będziesz wiedział, to poszukaj rozwiązania w internecie, albo zapytaj. To daje najszybsze rezultaty.
komentarz 22 października 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
edycja 22 października 2017 przez Jakub 0
Dzięki za odpowiedź, tylko uczę się książki właśnie głównie po to by umieć cokolwiek napisać w miarę profesjonalnie. To znaczy np napiszę jakąś swoją gierkę i zobaczę kod bardzo podobnego programu innego programisty. On napisał wszystko pięknie obiektowo, program jest łatwo rozszerzalny, zastosował masę pomysłowych algorytmów na jakie bym nie wpadł, użył mnóstwo funkcji z najnowszego standardu c++ o jakich nigdy nie słyszałem... Pragnę się uczyć książki właśni po to by poznać funkcje i zastosowania obiektowości c++ o jakich nie wiem. Prawię każdy program pisze po swojemu. Kiedy jest większy to zaczynam się gubić we własnym kodzie (jest on mega nie czytelny i pomieszany) a dodać coś do niego to już nie warto :)
2
komentarz 22 października 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Nie wszystko wyjdzie od razu. Każdy na początku gubił się we własnym kodzie. To wszystko przychodzi z czasem, ale najefektywniejsze jest mimo wszystko pisanie kodu, a nie czytanie książek.

Czytaj też kod istniejących aplikacji. GitHub pęka w szwach od dobrego kodu, trzeba go tylko poszukać.

Wg. mnie, jedyne książki o programowaniu warte przeczytania, to jakieś książki o dobrych praktykach itp, a nie stricte o języku, ale warto je przeczytać dopiero po nabraniu jakiegoś doświadczenia.
+1 głos
odpowiedź 22 października 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Ja też jestem uczniem, od prawie 3 lat programuję i też zaczynałem od nauki c++ u zelenta. Jakoś specjalnie się nie angażuję w naukę w szkole, uczę się absolutne minimum. Jestem w gimnazjum, a tu wystarczy być w miarę kumatym, słuchać na lekcji aby z większości przedmiotów mieć dobrą ocenę. Miałem zatem dużo czasu, który mogłem spożytkować na uczenie się programowania i doskonalenia swoich umiejętności. Po lekcjach oglądałem jeden odcinek c++ u zelenta, następne 3 dni przeznaczałem na utrwalanie tej wiedzy (jakieś projekciki, zadania na SPOJ'u) i tak w kółko. Nie krozystałem z żadnej książki, tylko odcinki u zelenta i dokumentacja. Po przerobieniu całego kursu c++ przerzuciłem się na PHP. Tutaj uczyłem się nowych rzeczy poprzez realizowanie projektów i czytanie dokumentacji.

Dodatkowo mam hobby, które też mi zabiera sporo czasu ( kostka Rubika) więc nie miałem jakiegoś ogromu czasu, ale na pewno więcej niż Ty.

Jeśli będziesz chciał się nauczyć programowania, to się nauczysz, prędzej czy później. Skutek powinien być oczekiwany: wzrost umiejętności programistycznych. Nie poddawaj się, ucz się programować, nie zaniedbuj tego (miałem taki epizod w życiu, kiedy przekładałem naukę z dnia na dzień i przez prawie całe wakacje nic nie siedzialem w kodzie), a rób to systematycznie. Możesz sobie też zrobić "program motywacyjny". Jeśli np. Grasz w gry, to postaw sobie cel, że możesz grać maksymalnie dwa razy mniej, co programować. Możesz podobnie zrobić np. Z oglądaniem telewizji, czy jakąkolwiek nieproduktywną rzeczą. Uwierzvmi, to działa :)

Nie poddawaj się, ucz się programowania. Jeśli będziesz wierzył w siebie na pewno się uda, i nie martw się, że raz na jakiś czas będziesz miał słabszą ocenę, to nie zauważy na Twoim życiu tak, jak możliwość przebierania w ofertach pracy :)
komentarz 22 października 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
dzięki za rady, też miałem okres kiedy się zniechęciłem i nie pisałem nic kilka miesięcy a niedawno powróciłem z nowym zapałem. Staram się wykorzystywać czas odpowiednio w 100%. Czasami nawet jak się uczę masę z chemii to rzucam to wszystko i piszę jakiś projekt. Jedyny powód dla którego pragnę się uczyć książki zapisałem wyżej. Po za tym zawiera ona mnóstwo praktycznych ćwiczeń, przykładów i pyta sprawdzających czy zrozumiałem temat.
+1 głos
odpowiedź 22 października 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

Tutaj masz temat podobny
https://forum.pasja-informatyki.pl/287672/jak-rozplanowac-sobie-nauke-programowania

Moim zdaniem nie ma jakiegoś złotego środka, jak się uczyć, aby się szybko i efektywnie nauczyć i z niczego nie rezygnować. Są oczywiście różne metody nauki (np. jak szybko zapamiętywać informacje). Sam najlepiej wiesz na ile Cię stać i jak najlepiej się uczysz efektywnie. Dla mnie podstawą jest systematyczność, abyś cały czas pracował a nie raz na jakiś czas coś tam zrobił. I małymi kroczkami dojdziesz do celu. Jesteś dopiero w I klasie technikum i jeśli będziesz regularnie pracował, każdego dnia (no prawie każdego) coś tam zrobisz, to na koniec szkoły będziesz już dużo umiał, a potem droga przed Tobą będzie otwarta...
Zresztą porozmawiaj z nauczycielem, na pewno będzie potrafił Cię odpowiednio pokierować przez te lata w szkole.
Programowania najlepiej się uczy programując więc do dzieła. Skoro wybrałeś C++ to pracuj w tym temacie. Nie jestem zwolennikiem bycia od wszystkiego, tzn. nie raz spotykam się z ludźmi, którzy twierdzą, że znają taki i taki jezyk, a jak trzeba coś napisać to ... lipa. Człowiek ma być dobry w czymś jednym, a w pozostałych wiedzieć gdzie szukać - tak mawiał mój profesor i ja też tak mówię innym :)

komentarz 22 października 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)

Dzięki za odpowiedź, właśnie dlatego piszę aplikacje w sfml by wiedzę z książki jakoś wykorzystać. Przeraża mnie najbardziej to jak informatyka jest złożona i ile technologi wchodzi w grę (już samego c++ nie da się praktycznie w 100% opanować bo jest wciąż rozwijany ) Do tego nie wystarczy znać teorię ale też umieć połapać się w algorytmach i złożonych rozwiązaniach. Gdyby tego był mało to świat zwłaszcza pisania gier wymusza u mnie naukę matmy i fizyki oraz informatyka ogólnie angielskiego (a w szkole podstawowej byłem głupi i oblewałem angielski bo myślałem że mi się nie przyda angry)

komentarz 22 października 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
Co do tego podobnego tematu to był mój temat ;) Ale on nie jest do końca taki sam bo tam bardziej się pytałem czy można się w jednym czasie uczyć podstaw c++ i programowania gier.
1
komentarz 22 października 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
A to masz... nie zwróciłem uwagi na autora, przepraszam.
No niestety informatyka się tak szybko rozwija, że jak będziesz kończył szkołę to zapewne wejdą nowe technologie, co jeszcze ich nie ma, albo raczkują dopiero. Najważniejsze to się nie załamywać, w miarę jak będziesz poznawał nowe rzeczy, to będzie Ci się wydawać, że nic nie umiesz bo jeszcze to, a jeszcze tamto...ale to normalne:)
Spokojnie, przed Tobą jeszcze wiele lat życia, a przede wszystkim 4 lata technikum, to wystarczająco czasu, aby się uczyć w szkole przedmiotów i uczyć się osobno programowania i aby się jednego i drugiego nauczyć i jeszcze wystarczy trochę czasu na gry :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 730 wizyt
pytanie zadane 22 września 2017 w C i C++ przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,397 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 996 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...