• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Skrypty - komunikacja - Server - Client

Object Storage Arubacloud
0 głosów
432 wizyt
pytanie zadane 22 października 2017 w Inne języki przez jjanek Użytkownik (630 p.)
edycja 23 października 2017 przez jjanek
Hej,
na wirtualnych systemach przy pomocy virtualboxa udało mi się postawić sieć komputerowa.
mam:
Bramę - openBSD
Kontoler - Windows server 2012r2
Drugi server Linux - ubuntu
oraz workstation 1 & 2 - win7 oraz linux ubuntu.

komputery widzą się po ip poki co. Chciał bym sprobowac zrobić system do archiwizowania danych i trzymac to w serverze linuxowym.
Zaczynam swoją zabawę dopiero z takim programowaniem i poki co obmyslilem jakie algorytmy maja dzialac itd. Stworzyłem sobie juz pewne skrypty/mechanizmy.
Pozostaje teraz tylko komunikacja (odpalanie skryptów w odpowiednim czasie oraz komunikacja ws <-> serv nie mam pojecia jak zmusic skryptoowo komputery do rozmowy)  i nie stety nie wiem jak sie za to zabrac - wydaje mi sie to najtrudniejsza czesc tego.

powedzmy chcial bym co 2-3 tygodnie odpalic archiwizacje.
1. Powinno to si einicjowac po stronie ws czy serv?
2. Jak rozpoczac komunikację - tzn wiem ze w skryptach odpalasz odpowiendie polecenie ale nie wiem jak zabrac sie za "rozmowe" powiedzmy odpalam skrypt - jest polaczenie ssh - wysylam do servera polecenie z pytaniem -
'ls -ARl /home/user/archiwum/' i chcial bym teraz wykonac na odpowiedzi z tego servera pewne akcje po zrobieniu tego chcial bym znowu wyslac informacje do serwera . Jakies sugestie ? :>

Bede wczdieczny za pomoc

v1.1 - update w odpowiedzi na pierwsza odpowiedz

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 22 października 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Ciężko zrozumieć to, co napisałeś. Co chcesz konkretnie archiwizować? Dlaczego na Linuxie? Jakie skrypty wymyśliłeś i w czym je napisałeś?

Najprościej zrobić to skryptem bash, który obsługuje np. sambę i uruchamiać go cronem.
komentarz 23 października 2017 przez jjanek Użytkownik (630 p.)
Moze tak.
1. zrobilem skrypt w bash & powershell ktory na podstawie pliku txt (w ktorym znajduje sie struktura drzewa katalogow oraz plikow dat ostatniej aktualizacji) na jej podstawie bierze roznice i zamienia ja albo w tar (jezeli linux) zip jezeli (windows)

2. ten plik jest mockiem czyli tak naprawde ta informację chciał bym uzyskac z servera linux w ktorym znajdowala by sie taka informacja. (czyli chcial bym na podstawie tego pliku odpalic skrypt opisany w punkcie 2.

3. Moim  problemem jest komunikacja pomiedzy workstation (linux, windows) oraz serverem linux. Nie mam pojecia jak zmusic maszyny do komunikacji czyli np.

jest godzina 23 czwartek moja stacja robocza odpala polaczenie do servera. Loguje sie i odpala skrypt na serverze majacy na celu zebranie informacji co mamy zarchiwizowane -> nastepnie te informacje przekazuje workstation ktora odpala skrypty po swojej stronie nastepnei wysyla paczki do servera linux poprzez ssh.

Hm najwiekszym problemem jest powiedzmy:
- pytam server on mieli skrypt
- i po stronie workstation chcial bym miec wynik i od niego uzaleznic moj skrypt po stornie stacji roboczej

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 279 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 659 wizyt
pytanie zadane 28 lutego 2018 w Inne języki przez Dawid23905 Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 225 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2020 w Inne języki przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,553 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...