• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Liczby pierwsze - spoj.com

Object Storage Arubacloud
0 głosów
677 wizyt
pytanie zadane 22 października 2017 w SPOJ przez Łuk Asz Nowicjusz (160 p.)
zmienione kategorie 22 października 2017 przez ScriptyChris
Witam,

Rozpocząłęm przygodę z programowaniem w c++ i przy rozwiązywaniu ćwiczeń na spoj.com natknąłem się na pewien problem. Mianowicie bardziej chodzi mi o interpretacje polecenia. Oto treśc polecenia:

Sprawdź, które spośród danych liczb są liczbami pierwszymi

Input

n - liczba testów n<100000, w kolejnych liniach n liczb z przedziału [1..10000]

Output

Dla każdej liczby słowo TAK, jeśli liczba ta jest pierwsza, słowo: NIE, w przeciwnym wypadku.

 

Zrobiłem program, który sprawdza pokolei liczby z zakresu 1-10000 i drukuje na ekran, jeśli liczba jest pierwsza słowo "TAK", a w przeciwnym wypadku "NIE".

Teraz nie wiem czy dobrze interpretuje, "n - liczba testów n<100000," - tutaj chodzi o typ dla zmiennej n ? zaś "w kolejnych liniach n liczb z przedziału [1..10000]" - tutaj o wypisanie tylko odpowiedniego wyrazu dla liczb od 1-10000 ?

Może problem banalny ale siedze przy tym i nie wiem czy mój tok rozumowania jest poprawny.

Dziękuje za wszelkie porady.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 22 października 2017 przez chucksqll Stary wyjadacz (12,930 p.)
Liczba n odpowiada temu ile liczb do sprawdzenia będzie podanych.

"W kolejnych.." tutaj podawane będą te liczby które masz sprawdzić.

Przykład:

N=3 czyli będziemy sprawdzać 3 liczby

7 pierwsza liczba podana jest pierwsza więc powinno się wyświetlić "tak"

4 nie jest pierwsza więc wyświetlasz "nie"

11 jest pierwsza, więc "tak"

Po ostatniej liczbie program powinien wyświetlić tak lub nie i się zakończyć. Najlepiej do jego zrobienia użyj jakiejś pętli np. For.
komentarz 22 października 2017 przez Łuk Asz Nowicjusz (160 p.)
tak dokładnie zrobiłem, tylko mam wądpliwości co do części zadania " n - liczba testów n<100000" bo nie wiem czy tu chodzi,że trzeba wykonać test dla tych liczb czy trzeba dobrać odpowiednią zmienną poprosu.
komentarz 22 października 2017 przez chucksqll Stary wyjadacz (12,930 p.)
Tak szczerze to nie rozumiem o co Ci chodzi w tym momencie, jeśli n ma być mniejsze od 10000 to typ int wystarczy (ilość liczb do sprawdzenia to wartość całkowita)
komentarz 22 października 2017 przez Łuk Asz Nowicjusz (160 p.)
Znaczy ja nie rozumiem tego, że w pierwszej części polecenia jest " n - liczba testów n<100000" a w drugiej części przedział w kolejnych liniach od [1-10000], za bardzo nie wiem jak mam to wykonać czy do 100000 czy do 10000, żeby liczyło. Może i banalne zadanie ale tyle przy tym siedzę, że nie łapie poprostu tego :/
komentarz 22 października 2017 przez chucksqll Stary wyjadacz (12,930 p.)
Tobie się coś pomyliło chyba bo dla mnie totalnie nie chodzi o to o czym mówisz.

Ty nie masz liczyć liczb od 1-100000 i dla każdej wypisać tak lub nie.

Ta wartość n- liczba testów mówi Ci jaką zmienną wybrać, w tym przypadku typ int.

Dalej podane będzie n liczb, dla każdej masz wyświetlić tak lub nie. Jeśli n jest równe 2

to sprawdza Ci 2 liczby, które podasz
komentarz 22 października 2017 przez Łuk Asz Nowicjusz (160 p.)
A to już mniej więcej rozumiem, czyli mam zrobić zmienną w której użytkownik wprowadzi ilość liczb, i jeśli np wprowadzi tak jak Ty napisałeś 2, ma mieć możliwość podania dwóch dowolnych liczb z tego przedziału [1-10000] ? I wtedy będą one sprawdzane pod względem czy jest to liczba pierwsza ?.
komentarz 22 października 2017 przez chucksqll Stary wyjadacz (12,930 p.)
No coś w ten deseń
0 głosów
odpowiedź 22 października 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Źle to interpretujesz. Pierwsza wprowadzona liczba oznacza ilość liczb, które zostaną sprawdzone. I dalej będą wprowadzane kolejno te liczby, które masz sprawdzić.
komentarz 22 października 2017 przez Łuk Asz Nowicjusz (160 p.)
Czyli muszę zrobić zmienną n, i dać możliwość użytkownikowi do wpisania liczby ? czy poprostu odrazu przypisać zmiennej odpowiednia liczbę ? i jeśli chodzi o tą częśc zadania

  " n - liczba testów n<100000 " - mam wykonać takjakby testy bez wypisania "TAK" i "NIE" czy poprostu to jest okreslenie, że n ma oznaczać liczbę testów i powinno być n<100000 ?

Dzięki za pomoc.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 381 wizyt
pytanie zadane 19 sierpnia 2020 w SPOJ przez Billy Użytkownik (680 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 183 wizyt
pytanie zadane 13 lutego 2021 w SPOJ przez Parex Nowicjusz (200 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 376 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2020 w SPOJ przez Bezk Nowicjusz (140 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...