• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Informacja na stronie wyskakująca tylko raz

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
159 wizyt
pytanie zadane 18 października 2017 w JavaScript przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Witam wszystkich serdecznie, otóż potrzebuje pomocy. Chciałbym na swojej stronie internetowej umieścić wskazówkę co do działania samej strony internetowej, bo nie jest ona tak logiczne. Chciałbym zrobić to na podstawie czegoś takiego jak pytanie o pełnoletność na stronie, stworzyć diva z przezroczystym tłem który pokazuje że strona jest interaktywna z użytkownikiem. Problem zaś mam gdy chcę stworzyć tą stronę w ten sposób, by ta informacja pokazywała się tylko raz, chodzi mi że raz się włączy i już nigdy później na tym samym urządzeniu. Oczywiście domyślam się że działają tutaj pliki cookie, ale nie wiem jak je wykorzystać i tutaj użyć.
komentarz 18 października 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Po pierwsze to cofnij się o krok i zastanów się nad tym:

co do działania samej strony internetowej, bo nie jest ona tak logiczne.

Czy na pewno idziesz w dobrą stronę, czy na pewno warto robić zagmatwaną stronę wymagającą jakiś instrukcji? Pytanie czy to nie zniechęci nadmiernie użytkowników. Ale to jedna sprawa, taka poboczna w sumie.

Odpowiadając na pytanie to nie skreślałbym tutaj cookies na rzecz localStorage czy innych rozwiązań "przeglądarkowych". Cokies może mieć długą żywotność więc raczej tym bym się nie przejmował, a ponad to możesz np. zrobić tak, że gdy user (mający już cookie o przejściu "instruktarzu") ponownie wejdzie na stronę przed upływem ważności ciasteczka to podmieniasz je, tzw. ponownie wydłużasz ważność np. o rok. W ten sposób problem utraty będzie dotyczył userów rzeczywiście rzadko odwiedzających stronę, ale pytanie czy warto aż tak się tym przejmować? (tu musisz sobie odpowiedzieć sam, nie wiem co za projekt robisz i dla kogo)

Ponad to, szczególnie dla osoby początkującej w JS/cookies myślę, że ciasteczka będzie łatwiej "współużytkować" z back-endem niż np. localStorage (w PHP chyba była nawet zmienna globalna $_COOKIES ale ręki nie dam sobie uciąć bo już jakiś czas nie robiłem w PHP). Oczywiście LS też się da, ale nieco inaczej niż cookies.

komentarz 18 października 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Oczywiście domyślam się że działają tutaj pliki cookie, ale nie wiem jak je wykorzystać i tutaj użyć.

poczytaj o document.cookie i jego parametrach (expiration, path).

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 18 października 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
nie wiem jak wygląda sytuacja z JS, ale przy operacji możesz sprawdzać czy dana zmienna jest w plikach cookie, jeśli nie ma ustawiasz false, jeśli jest idziesz dalej
Jeśli była ustawiona na false, wyświetlasz komunikat
Jeśli użytkownik przejdzie instrukcje, zmieniasz na true i wyłączasz komunikat

Możesz zrobić jeszcze (jeśli projekt to umożliwia) konta użytkowników i zapis do bazy, która będzie trzymała m.in info o postępach w samouczku
komentarz 18 października 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Sens w tym że to nie musi być JS, to może być wszystko. Tylko nie chce mi się bawić w php póki to jest czysty projekt HTML
komentarz 18 października 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

póki to jest czysty projekt HTML

Czyli co? Jeśli wiesz że w przyszłości będzie tam jakiś backend, to czemu chcesz teraz robić frontend, który będziesz musiał usunąć? 
Jeśli projekt nie wymaga backendu (nie trzeba zapisywać postępów użytkownika, na tyle lekki że przeglądarki obsłużą bez problemu) to robisz wersje z cookie... z tym że cookie z tego co wiem, mają ograniczoną żywotność i chyba nie chcesz, żeby użytkownik musiał przechodzić samouczek co X czasu?

Słyszałem też o czymś takim jak local storage w JS, ale nie grzebałem tam (zajmuje sie głównie backendem), możesz ogarnąć jak to działa, pewna alternatywa dla cookie z tego co kojarze

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 122 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2016 w HTML i CSS przez Sal Początkujący (300 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 113 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2016 w PHP przez KamQiX Dyskutant (9,090 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 208 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Hardu Nowicjusz (130 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...