• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pamieć RAM a rejestry w CPU - różnica

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,024 wizyt
pytanie zadane 17 października 2017 w C i C++ przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
Hej, mam dzisiaj bardzo proste pytanie. Chociaż coś tam programuje to bardzo nie wiele wiem o budowie komputera.

Jestem w pierwszej klasie Technikum informatycznego i uczę się do sprawdzianu z SO (teorii systemów operacyjnych). W sumie wiedziałem już wcześnie że procesor składa się z: ALU, CU i ... no właśnie, rejestrów. Zawsze myślałem że rejestry to po prostu podstawowe "szufladki" pamięci RAM. Teraz jednak wiem że pamięci to zupełnie inny element składający się na architekturę komputera. Czym właściwie różnią się rejestry od pamięci ulotnej (czyli ram) ? Przecież razem mieszczą w sobie wyniki obliczeń, jakieś tymczasowe dane do przetworzenia itd... Wiem że pytanie jest proste oraz że tego nie powinno być na teście ale interesuję mnie to. Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam :)
komentarz 17 października 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Nie, że coś, ale zacytuję twój profil:

Ulubione technologie: Cpp ,ASM

Skoro tak, to chyba powinieneś wiedzieć co to rejestry? laugh

komentarz 17 października 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
jak ASM? Pierwszy raz to widzę...
komentarz 17 października 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Ja Ci tam tego nie wypisywałem. smiley

komentarz 17 października 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)

serio, musiałem być jakoś senny że to dałemfrownMoże kiedy zakładałem konto jakiś czas temu to myślałem że będę się uczyć Assemblera ale ostatecznie z tego zrezygnowałem

komentarz 17 października 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
Miałem wiele szalonych pomysłów ale już jakoś się ustablizowałem (jak chciałem pisać planowałem swoje gry 3D podczas gdy jeszcze nie znałem czegoś takiego jak funkcja :)
1
komentarz 17 października 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

No przecież Cię nie wyzywam.

A nauka Asma nie jest chyba aż taka szalona, polecam. wink

komentarz 17 października 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
cóż, skoro mniewam w cpp mieć problemy z zaimplementowaniem niektórych algorytmów to co dopiero w asm

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 17 października 2017 przez niezalogowany
wybrane 17 października 2017 przez Jakub 0
 
Najlepsza
Przede wszystkim rodzajem pamięci na której są zbudowane, umiejscowieniem (RAM to kości RAM, rejestry to CPU) oraz szybkością dostępu do danych w nich się znajdujących.

Raczej to na RAM należy patrzeć jako jakiś jeden duży adresowalny obszar, a na rejestry jako takie "szufladki"
komentarz 17 października 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
dzięki, mam jeszcze jedno pytanie: Mianowice kiedy lepszym wyborem będą rejestry a kiedy RAM? No bo umiejscowienie to logiczne :)
+1 głos
odpowiedź 17 października 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Rejestry procesora znajdują się w pamięci umieszczonej bezpośrednio w procesorze. Dzięki temu procesor ma do nich natychmiastowy dostęp oraz nie ma konfliktów pomiędzy kilkoma CPU.
komentarz 17 października 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
dzięki, chyba po części dałeś mi odpowiedź na komentarz który zadałem wyżej

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 8,874 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 594 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez belkowski656 Nowicjusz (220 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 273 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2018 w Systemy operacyjne, programy przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...