• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programowanie - pasja.

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
672 wizyt
pytanie zadane 17 października 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Crl_93 Początkujący (310 p.)
Jak to jest u Was?

Ja postanowiłem włożyć całą swoją energię do nauki programowania. Jednak teraz jestem na etapie przerabiania obiektowości krok po kroku i mnie to męczy zamiast jarać.

Mówią, że musisz mieć do programowania pasję, ale czy ona pojawi się z czasem dopiero jak będę potrafił sklecić już jakieś apki? No bo chyba nie sądzę, że można się pasjonować testowaniem pętli czy tworzeniem obiektów i metod.

Co sądzicie? Czy jak się nauczę już konkretniej to pasja się pojawi?

6 odpowiedzi

+8 głosów
odpowiedź 17 października 2017 przez kosaa Stary wyjadacz (14,130 p.)

No bo chyba nie sądzę, że można się pasjonować testowaniem pętli czy tworzeniem obiektów i metod.

ale....

jak mozna sie tym nie jarac?

 

+2 głosów
odpowiedź 17 października 2017 przez niezalogowany
Tobie po prostu brakuje motywacji nauki tych rzeczy, gdy będziesz widział że do czegoś ci się to przydaje to nie będziesz miał tego problemu.

W moim odczuciu to obiektowości uczy się na gamedevie: najlepiej widać efekty (bo obiekty mają swoją realną - graficzną reprezentację) + masa poprawnych intuicji. W przeciwieństwie do apek okienkowych, to gamedev jest ciekawy (a klepanie okienek nudne jak flaki z olejem).

Olej to co pokazuje MZ (jeżeli idziesz jego kursem), lepiej i więcej nauczysz się samemu pisząc wcześniej wspomnianą grę (nie przesadź też, więc napisz coś w 2D).

Z racji, że gra ma być obiektowa, to libka też powinna być (jeżeli chcesz pisać w javie, co nie powinno być z tym problemu - gorzej z silnikiem, bo java != gamedev)
+1 głos
odpowiedź 17 października 2017 przez bielak1992r Użytkownik (660 p.)
Tak jak koledzy wyżej, tylko z etapu zaczynającego zabawę. O podstawach języka słyszałem już x razy (praca własna, webinary, szkoła, studia) i cały czas słucha mi się tego dobrze, gdyż czekam na wychwycenie czegoś, czego do tej pory nie wiedziałem. Mnie kręci jak coś co chciałem napisać zaczyna działać tak jak chciałem, jeżeli nie działa to poprawiam aż będzie :P Może męczy Cię nie tylko brak efektu ale i brak wyzwań? Kolega pisał o grze w 2D - napisz taką. Jeżeli brakuje Ci na nią pomysłu na pewno ją podrzucimy. Męczy Cię trudność języka? Może zbyt ambitnie podszedłeś do problemu (start od c++ jest wymieniany jako najlepszy i najcięższy zarazem, ale w sumie nie wiem w czym kodzisz). Dobra w sumie nie wiem czy to na temat więc...

Czy paska pojawi się gdy nauczysz się już języka? To trudne pytanie. Może się pojawić. Ale nie musi. Porównajmy to do osoby rysującej, dla której jest to pasją. Ona lubi rysować. Poświęca czas i rysuje dalej, coraz lepiej. I rysuje dużo. Załóżmy, że minęły 2 lata. Czym różni się jej rysowanie sprzed 2 lat od aktualnego? Wieloma względami. Wie jak rysować, jak używać kredek (narzędi), jak oddawać perspektywę (algorytmy) i wiele wiele innych. ALE ona dalej rysuje.

Moim zdaniem powinieneś siąść do takiego rysunku w języku, w którym ćwiczysz. Bo męczy Cię rysowanie LINII. KÓŁEK. TRÓJKĄTÓW. Co może być pasjonującego w rysowaniu linii? Oczywiście na start cieszysz się, że Twoje linie są caraz prostrze itd, ale może rysujesz je za długo. Także pomyśl o jakimś programie/grze i siądź do jej napisania (ale nie przesadź z ambicjami jak zaznaczali koledzy, np ogranicz się z grą do 2D). Nie kręcą Cię gry? Napisz program jakiego używasz na codzień, tylko sam. Prosty program. Kalkulator, notatnik. Trafisz na problem? Googlaj, czytaj, pytaj :)

Coś jeszcze miałem napisać... A już wiem. Może brakuje Ci wyzwań, ale niekoniecznie chcesz siadać do projektu bo uważasz, że za mało wiesz? Dalej do niego siadaj :P Ale w międzyczasie rozwiązuj problemy z internetu. Z tego forum, z codewars, skąd tylko zapragniesz.

Porównam to na koniec do budowy domu. Pracowałem kiedyś przy elewacjach, bo sprawiało mi to frajdę i potrzebowałem trochę ruchu. Ma to też wiele minusów, dlatego zrezygnowałem, ale nie o mnie miało tutaj być. Co może pasjonować w tworzeniu elewacji? Nakładanie siatek? Tylku? Wykańczanie dachu? Co jest pasjonującego we wkręcaniu wkręta? NIC. Jeżeli patrzysz na to w ten sposób. Ja patrzyłem inaczej. Po 2 tygodniach w/w czynności i innych patrzyłem na skończoną elewację. I była ona piękna. Dlatego stając przed kolejnym domem i nawiercając kolejny otwór czekałem na tą ścianę, ba, czasem ją nawet widziałem.

Na razie stoisz z wiertarką i próbujesz nawiercić otwór w odpowiedni sposób. Jeszcze masa czynności do opanowania. Wiem, że nie wiesz jak to zrobić, ale spróbuj. Jeżeli spojrzysz na ścianę po jej skończeniu i zapiejesz z zachwytu (albo zobaczysz niedociągnięcia i CHĘĆ jej poprawienia, żeby była idealna) to możemy mówić o pasji. Możesz się też uczyć od podstaw i również za rok czy dwa stworzyc taką ścianę. Ale jeżeli wtedy stwierdzisz, że to nie to, albo uznasz, że efekt < praca włożona do uzyskania to szkoda tego czasu.

Powodzenia!

PS. Za długie. W skrócie rób co inni Ci radzą w komentarzasz ;P
komentarz 17 października 2017 przez Crl_93 Początkujący (310 p.)
A zatem tak:

- programuję, a przynajmniej próbuję w javie.

- co chciałbym zrobić? Raczej nie grę, bo poziom abstrakcji jest dla mnie mega wysoki, nie wiem jak się zupełnie do tego zabrać, bo mam wrażenie, że znam ledwo elementarz, a już chcę pisać powieść.

Chciałbym stworzyć, aplikację, na którą zrodził mi się pomysł jakiś tydzień temu. Ma ona być portalem społecznościowym zrzeszającym ludzi, którzy lubią zwiedzać. Tworzył bym muzea, obiekty kultury i historii i zamieszczał w apce. Chciałbym, żeby to wyglądało jak google maps i lokalizowało użytkownika automatycznie, a ja mógłbym planować mu różne stopnie tras zwiedzania. Potem obliczałby się procent zwiedzania i powstawałby ranking najlepszych zwiedzaczy.

Domyślam się, że to raczej zaawansowany projekt, ale uważam, że byłoby to dzieło mojego życia.
komentarz 17 października 2017 przez xKaktus Początkujący (340 p.)

Dobrze napisane yes

0 głosów
odpowiedź 17 października 2017 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
No wiadomo, ze motywacja jest większa, gdy widzisz, że coś powstaje z twojego kodu aniżeli wtedy, gdy w konsoli wypisuje Ci się "Object has been created" :)
0 głosów
odpowiedź 17 października 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Weź się za coś, co da zauważalne efekty. Np. nauka algorytmiki, która może wciągnąć, choć jest mało praktyczna. Zapoznaj się ze środowiskiem programistów (zdobędziesz motywację, wiedzę itp.), przebywając często na forum i forumowych IRC-u i znajdź kurs, który pomoże w tym, co akurat chcesz robić. Powiedz, jak wyobrażasz sobie swoją pracę?
komentarz 17 października 2017 przez Crl_93 Początkujący (310 p.)
Ja bym chciał za jakiś czas szukać stażu / pracy jako tester oprogramowania.

Docelowo zamarzyłem sobie, żeby się rozwijać i przejść na tworzenie kodu, czyli junior dev...

Po drugie nie jestem w branży i chciałbym się także dokształcić jak wygląda struktura tej branży, jakie są stanowiska, kto co robi.

Po 3, może ma Pan linki do takich stron "środowiska"? No i chciałbym sobie kupić książkę coś w stylu: "Historia informatyki", żebym od początku nauczył się jak to wszystko powstawało, co do czego no i ogólnie o informatyce.

Chciałbym też się doszkolić w kwestiach materialnych, technicznych. Ale to już chyba za dużo na raz. Pozdrawiam.
1
komentarz 17 października 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)

Polecam książkę Gynvaela Coldwinda.

Dołącz sobie do kanału #pasjainformatyki na Freenode ;)

komentarz 17 października 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

może ma Pan linki do takich stron

ale żeby tak Pan do m4sk1n? :D

komentarz 17 października 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
No dzięki ;)

Nie mam tu zdjęcia, nie widać że mam 16 lat…
komentarz 17 października 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

My wszyscy wiemy devil

komentarz 17 października 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Nie wszyscy, nie każdy tu stalkuje wszystkich ;)
0 głosów
odpowiedź 17 października 2017 przez Crl_93 Początkujący (310 p.)
Zatem zobaczymy jak to będzie dalej wyglądało, ale myślę, że dobrze. Za jakiś czas będę robił coś więcej niż programy konsolowe, więc to będzie już fascynujące :D

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 630 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 4,654 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...