• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Symfony 3 jakie kursy/książki - co polecacie? (PHP)

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
823 wizyt
pytanie zadane 14 października 2017 w PHP przez lb478 Użytkownik (940 p.)
Witam. Od jakiegoś dłuższego czasu dość mocno zacząłem uczyć się języka PHP. Jestem na poziomie zagłębiania się we wzorzec projektowy MVC i chciałbym zacząć naukę frameworku, który pasowałby pod ten wzorzec.
Z internetu dowiedziałem się że Symfony jest bardzo dobrym frameworkiem, ale mam problem taki, że nie wiem który z kursów jest dobry.
Zaznaczam że wolałbym coś po polsku, gdyż mój poziom angielskiego jest niski (po mimo tego że cały czas się uczę tego języka). Chciałbym w miarę szybko wszystko co możliwe (albo na ile się da) zrozumieć.
Też nie chcę się uczyć z wideo-kursów, gdyż wiedzę dużo lepiej i szybciej przyswajam gdy coś jest napisane - piszę o tym, gdyż jest całkiem podobne pytanie do mojego, ale nt. wideo-kursów.

Oczywiście pewnie wiadomo że chciałbym mieć te kursy czy książki za darmo, ale też jestem wstanie wydać pieniądze na ten cel :)

Ok.. Także 3 pytania:
1. Czy istnieje cokolwiek co by mnie zadowoliło?
2. Jeśli tak to co? Jeśli nie to niech będzie ostatecznie coś po angielsku.
3. Czy polecacie inny framework?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 14 października 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

1. Czy istnieje cokolwiek co by mnie zadowoliło?

Ciężko powiedzieć, co konkretnie Cię zadowoli, ale znaczna większość jest po angielsku.

 2. Jeśli tak to co? Jeśli nie to niech będzie ostatecznie coś po angielsku.

Oficjalna dokumentacja Symfony ma dosłownie wszystko: http://symfony.com/doc/current/index.html

Jest też polskie tłumaczenie, choć nie wiem na ile ono jest aktualnie i rozbudowane: https://symfony2-docs-pl.readthedocs.io/pl/latest/ - w domenie jest "symfony2", na stronie piszą że robią "3.0", a aktualna wersja to już 3.4, a więc może być różnie.

3. Czy polecacie inny framework? 

Ja polecam Symfony, bardzo fajnie mi się w nim pracuje. Dyskusja na temat wyboru frameworka zawsze będzie i pewnie zawsze każdy będzie polecał to co lubi, więc możesz uzyskać tutaj zupełnie różne wypowiedzi.

komentarz 14 października 2017 przez lb478 Użytkownik (940 p.)
Ok. A co więcej możesz powiedzieć nt. Symfony. Jakieś może np. 3 plusy? Może jakieś minusy?
Dlaczego uważasz że fajnie ci się w nim pracuje?

Wiem, że dużo pytam, ale to dlatego że chcę mieć pewność że to właściwy wybór :)
1
komentarz 14 października 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Spędziłem w nim już trochę czasu i widzę, że jest to faktycznie przemyślany kod. Wszystko bierze się skądś, wiadomo co jak dzieje. Jest masa wsparcia, bo jest bardzo popularnym, pełno gotowych bundli. Ciągle rozwijany. W pracy pracujemy w Laravelu i niestety tam wygląda to według mnie znacznie gorzej.

Minusy? Hmm, moim zdaniem nieco wyższy próg wejścia niż do takiego Laravela. Ale później to się zwraca w czytelności i wygodzie pracy, więc nie wiem czy to taka znowu wada.

I właśnie dlatego fajnie mi się w nim pracuje. Widzę, skąd się wszystko bierze. Chociażby przy Symfony IDE jest w stanie mi pomóc i sugerować składnie. Przy Laraverze część rzeczy bierze się "z czapy" (żeby nie powiedzieć brzydziej) i już sugerowania składni nie ma. Bogata dokumentacja też bardzo ułatwia, nie trzeba szukać nie wiadomo gdzie.

Wiem, że dużo pytam, ale to dlatego że chcę mieć pewność że to właściwy wybór :)

No spoko, ale wiesz, że żaden "właściwy wybór" nie istnieje? ;) Jak Ci teraz powiem, abyś napisał małą aplikację to też weźmiesz całe Symfony bo tylko je znasz? Przydałoby się coś mniejszego. A co jak pójdziesz do pracy (jeśli o tym w takim kontekście myślisz)? Ja wolę Symfony, uczyłem się najpierw tylko Symfony, poszedłem do pracy a tam Laravel. Jako że w ofertach przebierać nie mogłem to wziąłem. To też nic strasznego, da się w tym pisać, ale gdybym mógł wybrać to wolałbym Symfony. Radziłbym nie myśleć więc o tym w kontekście jedynego słusznego wyboru.

1
komentarz 14 października 2017 przez lb478 Użytkownik (940 p.)
Symfony, bo praca. Ogólnie tam gdzie mieszkam to są oferty pracy na programistę PHP, który zna w dobrym stopniu Symfony.
No masz rację - "właściwy wybór" to złe określenie, ale grunt to że się zrozumieliśmy :)
Dzięki za pomoc :D

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 266 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2019 w PHP przez niezalogowany
0 głosów
0 odpowiedzi 237 wizyt
pytanie zadane 8 grudnia 2017 w PHP przez lukasz_spr Użytkownik (860 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 212 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2017 w PHP przez lukasz_spr Użytkownik (860 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...