• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dysk powoduje zwieszenie komputera

0 głosów
64 wizyt
pytanie zadane 12 października 2017 w Sprzęt komputerowy przez VirtualMember Gaduła (3,050 p.)

Witam,

Mam problem z dyskiem. Ten od zawsze działał jak kosiarka (wtedy gdy coś tam sobie mielił) lecz ostatnio pojawiły się realne problemy. Dysk podczas pracy wydaje dziwny, krótkotrwały dźwięk o zmieniającym się tonie po czym wszelka praca z komputerem staje się niemożliwa - myszka chodzi lecz tracę dostęp do danych, w momencie crashuje mi się wszystko, od przeglądarki, przez programy aż po zwykłe foldery. Wówczas nie pozostaje nic innego jak  zresetowanie komputera, który po tym bardzo często nie chce się uruchomić. Albo dokładnie ten sam dźwięk pojawia się podczas uruchomienia i wtedy już nic dalej się nie dzieje, albo podczas odpalania wyskakuje napis:

disk failure insert system disk and press enter

Próbowałem grzebać w ustawieniach bootowania, czasami coś pomaga ale właściwie problem pozostaje ten sam więc domyślam się, że ta chwilowa poprawa to przypadek. Co do charakterystyki dźwięku:

Tak jak mówiłem, dźwięk krótki, o zmiennym tonie, ale gdy przystawię ucho do niego to słyszę jakby sam w środku się resetował? I tak w kołko.

dysk: Seagate ST3500630AS

Czy da się to jakoś naprawić? Czy jednak inwestycja w nowy dysk jest konieczna?

komentarz 12 października 2017 przez shotokan Pasjonat (18,340 p.)
odczytaj SMART dysku programem np. CrystalDiskInfo
choć podejrzewam, że szykuje się wydatek na nowy dysk

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 12 października 2017 przez Benek Nałogowiec (44,910 p.)
Zrób jak najszybciej backup. Objawy świadczą o tym, że dysk niedługo Ci całkowicie padnie i będziesz musiał go wymienić. Miałem to samo, z tymże byłem w grupie ludzi, którzy będą robić backupy. Teraz jestem w tej drugiej, którzy robią :)
komentarz 12 października 2017 przez VirtualMember Gaduła (3,050 p.)
Jaki program polecasz do backupów?
komentarz 12 października 2017 przez Benek Nałogowiec (44,910 p.)
Zwykle korzystam z wbudowanego cp :)
komentarz 12 października 2017 przez VirtualMember Gaduła (3,050 p.)
cp?
komentarz 12 października 2017 przez Benek Nałogowiec (44,910 p.)

W moim przypadku backup to skopiowanie danych na inny nośnik za pomocą komendy cp (używam linuxa).

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 144 wizyt
pytanie zadane 2 sierpnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez alus152 Bywalec (2,710 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 6,250 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 91 wizyt
Porady nie od parady
Możesz zmodyfikować, zamknąć lub ukryć swoje pytanie, za pomocą przycisków znajdujących się pod nim. Nie krępuj się poprawić pochopnie opublikowanego pytania czy zamknąć go po uzyskaniu satysfakcjonującej odpowiedzi. Umożliwi to zachowanie porządku na forum.
Ciekawy innych porad? Odwiedź tę stronę!

45,516 zapytań

85,820 odpowiedzi

171,213 komentarzy

22,082 pasjonatów

Przeglądających: 135
Pasjonatów: 8 Gości: 127

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...