• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dysk powoduje zwieszenie komputera

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
145 wizyt
pytanie zadane 12 października 2017 w Sprzęt komputerowy przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)

Witam,

Mam problem z dyskiem. Ten od zawsze działał jak kosiarka (wtedy gdy coś tam sobie mielił) lecz ostatnio pojawiły się realne problemy. Dysk podczas pracy wydaje dziwny, krótkotrwały dźwięk o zmieniającym się tonie po czym wszelka praca z komputerem staje się niemożliwa - myszka chodzi lecz tracę dostęp do danych, w momencie crashuje mi się wszystko, od przeglądarki, przez programy aż po zwykłe foldery. Wówczas nie pozostaje nic innego jak  zresetowanie komputera, który po tym bardzo często nie chce się uruchomić. Albo dokładnie ten sam dźwięk pojawia się podczas uruchomienia i wtedy już nic dalej się nie dzieje, albo podczas odpalania wyskakuje napis:

disk failure insert system disk and press enter

Próbowałem grzebać w ustawieniach bootowania, czasami coś pomaga ale właściwie problem pozostaje ten sam więc domyślam się, że ta chwilowa poprawa to przypadek. Co do charakterystyki dźwięku:

Tak jak mówiłem, dźwięk krótki, o zmiennym tonie, ale gdy przystawię ucho do niego to słyszę jakby sam w środku się resetował? I tak w kołko.

dysk: Seagate ST3500630AS

Czy da się to jakoś naprawić? Czy jednak inwestycja w nowy dysk jest konieczna?

komentarz 12 października 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
odczytaj SMART dysku programem np. CrystalDiskInfo
choć podejrzewam, że szykuje się wydatek na nowy dysk

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 12 października 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Zrób jak najszybciej backup. Objawy świadczą o tym, że dysk niedługo Ci całkowicie padnie i będziesz musiał go wymienić. Miałem to samo, z tymże byłem w grupie ludzi, którzy będą robić backupy. Teraz jestem w tej drugiej, którzy robią :)
komentarz 12 października 2017 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
Jaki program polecasz do backupów?
komentarz 12 października 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Zwykle korzystam z wbudowanego cp :)
komentarz 12 października 2017 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
cp?
komentarz 12 października 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

W moim przypadku backup to skopiowanie danych na inny nośnik za pomocą komendy cp (używam linuxa).

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 438 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2022 w C i C++ przez RufinB Obywatel (1,830 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 221 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2021 w Sprzęt komputerowy przez oscarzasty Nowicjusz (220 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 114 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...