• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

wxWidgets czy QT [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
1,324 wizyt
pytanie zadane 11 czerwca 2015 w C i C++ przez Radfler VIP (101,030 p.)
Tak jak w pytaniu!  Jakoś tak nie mogę się zdecydować. Skończyłem jakiś czas temu bawić się SFML i teraz chciałbym się zabrać za okienka :D Proszę o jakieś dobre argumenty przemawiające za jedną z tych bibliotek :)
Możliwe odpowiedzi:
wxWidgets (9 głosów, 50%)
QT (9 głosów, 50%)

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 11 czerwca 2015 przez draghan VIP (106,230 p.)
wybrane 18 kwietnia 2016 przez Radfler
 
Najlepsza
Przewagą oraz... klątwą wxWidgets w stosuku do Qt, jest natywność. Na każdym wspieranym systemie aplikacja będzie wyglądać jak oryginalnie dla tego systemu stworzona. Na Windowsie XP będzie korzystać z Luny, na Windows 7 z Aero, na Linuksach to już zależy: przeważnie z GTK, aczkolwiek ma również wsparcie dla X11 (nie jestem pewny, musiałbym zajrzeć do manuala). To sprawia, że użytkownik danej aplikacji czuje się swojsko z taką aplikacją - nie odstaje ona od reszty jego ulubionego systemu.
Inaczej sprawa ma się z Qt - tam mamy emulację kontrolek (co nie umniejsza tej bibliotece), przez co na każdym ze wspieranych systemów będzie wyglądać bardzo podobnie.

Co jest wadą natywnych kontrolek...? Ano... Ich standardowy wygląd. Trochę wieje nudą, jak programista się nie postara. ;) Ale bardzo dużo świetnych aplikacji otwartoźródłowych stoi na wxW: np. FileZilla, Code::Blocks, czy Audacity.

Mi się nie spodobała w Qt licencja. Nie lubię jak mi ktoś narzuca ograniczenia. No i czytałem, że kod pisany pod Qt trzeba najpierw przepuścić przez jakiś ichni parser, ale nie wiem, ile w tym prawdy. :P
komentarz 12 czerwca 2015 przez niezalogowany
Tak, o ile wiem, to żeby zrobić taką samą aplikację na np. Macu bądź Linuxie co na Windows, to trzeba pobrać taką i taką wersję Qt :( I to jest chyba jedyny minus :3 A nie! Jeszcze ta licencja...
+1 głos
odpowiedź 11 czerwca 2015 przez niezalogowany
Hm, nie używałem wxWidgets, ale wiem, że zrobiono w nim Code::Blocks i Audacity. Ja używałem Qt (zrobiłem przerwę na rzecz SFML, czyli odwrotnie niż ty, przypadek? ;)) i wiem, że jest bardzo zaawansowane, posiada wiele możliwości, jest też wieloplatformowy, ale wxWidgets chyba jest opensource, czyli że trzeba to sprawdzić ;) Tutaj masz najlepsze video tutoriale jakbyś się jednak na Qt zdecydował http://www.youtube.com/playlist?list=PL2D1942A4688E9D63
komentarz 11 czerwca 2015 przez Radfler VIP (101,030 p.)
Dzięki! Obejrzę sobie kilka odcinków i zobaczę ;)
komentarz 12 czerwca 2015 przez niezalogowany
Spoko, nieważne co wybierzesz. Oba programy są dobre ;)
komentarz 12 czerwca 2015 przez Pan Kulomb Pasjonat (18,630 p.)
Jakie programy?
komentarz 12 czerwca 2015 przez niezalogowany
Oh, przepraszam bardzo, biblioteki programistyczne C++...
+1 głos
odpowiedź 13 czerwca 2015 przez KKZiomek Użytkownik (880 p.)
Tak jak mówi draghan, wxWidgets ma możliwość wyglądania naturalnie na różnych systemach, ale Qt już nie.

Jednak właśnie TO może sprawiać problemy. Bo czasami chcesz, żeby twój program wyglądał tak samo na różnych systemach. Ja wolę osobiście Qt i bardzo polecam. Wg. mojej opinii jest dużo dużo lepsze, bo oprócz aplikacji na komputery można też robić aplikacje na różne inne urządzenia i ma trochę bardziej zaawansowany interfejs. Qt też jest jednym z najpopularniejszych bibliotek GUI na necie.
komentarz 13 czerwca 2015 przez draghan VIP (106,230 p.)
Skoro już się udzielają ludzie, piszący w QT, to skorzystam i dopytam o kilka szczegółów. Tylko proszę mnie nie odsyłać do manuali, bo nie bardzo mam czas na studiowanie tego typu rzeczy.

Czy QT wspiera programowanie sieciowe, bezproblemową obsługę plików na różnych systemach i współbieżność?

Jak to dokładnie jest z kodem źródłowym? Trzeba go parsować osobnym narzędziem, czy nie?
komentarz 14 czerwca 2015 przez KKZiomek Użytkownik (880 p.)
Tak, wspiera sieć, i jest całkowicie Xplatform. Nie wiem o co chodzi z tym drugim pytaniem. Program robiony w Qt jest parsowany, linkowany i kompilowany w Qt.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 281 wizyt
pytanie zadane 2 października 2022 w C i C++ przez Bilib Użytkownik (990 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 481 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2016 w C i C++ przez T.Żurawski Początkujący (290 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...