• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

System na SSD podłączony na M.2

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,314 wizyt
pytanie zadane 10 października 2017 w Systemy operacyjne, programy przez StillLearning Nowicjusz (200 p.)
Ostatnio, niezadowolony z prędkości działania Win10 na HDD postanowiłem dokupić dysk SSD na złącze M.2. Jak już trafił w moje ręce, wprawiłem go w odpowiednie miejsce i zainstalowałem Windowsa, korzystając z bootowania Legacy (żeby odpalił się pendrive). Teraz, po zainstalowaniu muszę używać tego trybu, bo przy włączaniu na UEFI, z dobrym ustawieniem kolejności, uruchamia się stary system z HDD. Natomiast przy ustawieniach Legacy, uruchamia się ten nowy, jednak każe mi wybrać między Windows 10 a Windows 10 Pro. Co może być przyczyną?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 10 października 2017 przez grzybu Obywatel (1,760 p.)
problem może polegać na pliku bootloadera kiedy masz UEFI plik widzi jeden system stary na HDD bo na tym został zainstalowany.

Jak masz zainstalowany system na Legacy każe ci wybrac bo widzi 2 systemy.

Możesz przełączyć na  UEFI  i spróbować programem np easybcd (program do edycji pliku rozruchowego) dodać system na ssd ale nie wiem czy tak ci przejdzie bo UEFI może nie widzieć Legacy.

lepszym rozwiązaniem jest przejście na legacy. Zainstalujesz easybcd wyłączysz lub usuniesz z listy systemach rozruchowych stary system na HDD oczywiście robiąc wcześniej kopie i na Legacy będziesz miał SSD a na UEFI na HDD (nie jestem pewien cz jak usuniesz z legacy sektor rozruchowy starego systemu na HDD to na UEFI ci nie wykryje ale nawet jak by tak było to można z powrotem tym programem do edycji rozruchu przywrócić stare ustawienia )
komentarz 10 października 2017 przez StillLearning Nowicjusz (200 p.)
Zastanawiam się... Czy nie łatwiej mi będzie po prostu zrobić format tamtego dysku, zabezpieczając wcześniej istotne pliki, zamiast bawić się i drżeć czy zadziała
komentarz 10 października 2017 przez grzybu Obywatel (1,760 p.)
nie ma co się bać bo tego nie da się zepsuć zobaczysz sobie na yt jak obsługiwać easybcd i tyle bo to jest tylko przeklinanie oraz wiedza gdzie na jakiej partycji jest zainstalowany system. oczywiście możesz porostu szczelić formata kopiując dane ale z tego co zrozumiałem potrzebujesz obu systemów tego na hdd np do gwarancji czy coś
komentarz 10 października 2017 przez grzybu Obywatel (1,760 p.)
Jeżeli nie potrzebujesz tego systemu na hdd to skopiuj dane i format.

Ale może ci wyjść taki błąd że jak usuniesz ten system z HDD i tak plik rozruchowy będzie miał zapisane ze na tym hdd jest system i trzeba będzie porostu usunąć ten wpis tym programem
komentarz 10 października 2017 przez StillLearning Nowicjusz (200 p.)
Nie potrzebuję tamtego systemu, i tak teraz nie chce się uruchomić. Zamiast niego uruchamia się automatyczne naprawianie systemu, które jedyne na co pozwala to format. Więc chyba po prostu skopiuję najważniejsze pliki, przynajmniej te, które nie są blokowane uprawnieniami admina, zrobię format obydwu dysków i postawię wszystko od nowa, żeby nie ryzykować błędami. Pytanie tylko, jeżeli nie będę używał HDD do systemu, to czy muszę go dzielić na partycje?

I jeszcze jedno, jak dokładałem SSD to nie odpiąłem baterii, mogło to coś uszkodzić?
1
komentarz 10 października 2017 przez grzybu Obywatel (1,760 p.)
użyj Linuxa jakiegokolwiek żeby obejść blokadę admina. nie musisz instalować tylko na płytę zgraj obraz iso albo na pendrive przy pomocy pomocy programu rufus. np ubuntu albo tails i widzisz wszystkie pliki.

co do pytania nie musisz go dzielić możesz go używać cały dysk jako 1 partycja a system będzie widział ssd jako systemowa + drugą dysk hdd na dane

Co do dokładania ssd z baterią. jak nic się nie dzieje to raczej ci się nie zepsuło  w teorji wystarczy jak zasilacz jest wyłączony ale najlepiej wyłączyć kabel dla pewności co do laptopów bateria w teorii nie daje napięcia na całą płytę główną  ale baterię warto wyciągnąć. Bateria bios nie ma znaczenia.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 187 wizyt
pytanie zadane 8 grudnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez UltraSF Stary wyjadacz (11,740 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 170 wizyt
pytanie zadane 26 kwietnia 2019 w Sprzęt komputerowy przez Poul2001 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 7,670 wizyt
pytanie zadane 23 sierpnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Krupenz Początkujący (360 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...