• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed jQuery korzystać, czy też nie korzystać?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,264 wizyt
pytanie zadane 7 października 2017 w JavaScript przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
zamknięte 8 listopada 2017 przez shotokan
Witam wszystkich!
Nie wiem, czy wybrałem dobrą kategorię, a na pewno czy to pytanie nie zaleje fala hejtu, ale chciałbym poznać Waszą opinię na temat stosowania jQuery.
Wiele razy spotkałem się na tym forum z opiniami (ujmę to najkrócej, jak mogę), że jQuery jest złe, bo po co dołączać na stronę dodatkowe linijki kodu.
Dziwię się tym stwierdzeniom, ponieważ biblioteka jQuery jest lekka, nawet jak ją dołączymy do strony to tego nie poczujemy (no chyba, że jesteśmy na Ukrainie - bez urazu dla mieszkańców tego kraju, itp.). Stosowanie jej bardzo przyspiesza i ułatwia pracę. Jest darmowa i olbrzymie popularna (znajdziemy ją w większości stron w Internecie).
Dodatkowo proszę spojrzeć jeszcze na inny aspekt: spotkałem się z "faworyzowaniem" frameworków, a przecież one zawierają w sobie też sporo kodu, który nie jest używany w danym projekcie. Albo weźmy najbardziej popularnego Wordpressa. Ten CMS zawiera ponad 1000 plików, sporo różnego rodzaju funkcji itp. a przy tworzeniu strony w tej technologii będziemy używać przeważnie tylko ułamek jego możliwości.
Być może moje rozumowanie jest błędne i coś tu pomijam ważnego dlatego proszę Was o wypowiedzenie się w tym temacie.
Pozdrawiam
komentarz zamknięcia: Uzyskano najlepszą odpowiedź

3 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 7 października 2017 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
wybrane 11 października 2017 przez shotokan
 
Najlepsza

Dziwię się tym stwierdzeniom, ponieważ biblioteka jQuery jest lekka, nawet jak ją dołączymy do strony to tego nie poczujemy (no chyba, że jesteśmy na Ukrainie - bez urazu dla mieszkańców tego kraju, itp.).

Włącz sobie throttle'owanie Sieci w Chrome i zobacz, jak bardzo może zamulać wszystko, gdy przełączysz się np. na opcję "slow 3G".

Co do WP: on działa po stronie backendu, co nie jest aż tak odczuwalne dla użytkownika. Backend jest na tyle szybki w większości przypadków, że nie wpływa na odczucia związane z tym, co i jak przeglądarka pokazuje użytkownikowi. Ilość JS-a po stronie klienta jednak już to robi.

Tak, frameworki frontendowe też są duże, dlatego optymalizuje się je w agresywny sposób, np. code splitting, SSR itd.

jQuery na dobrą sprawę jedyne, co robi na dzień dzisiejszy, to oddziela nasz kod od gołej platformy sieciowej – zatem wprowadza potrzebną warstwę abstrakcji. Niemniej na dzień dzisiejszy w tej roli może je zastąpić coś innego – ekosystem JS-owy jest na tyle bogaty, że jQuery nie jest już potrzebne.

komentarz 7 października 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

No fakt, takie proste, a człowiek o tym nie pomyśli, że wordpress działa na serwerze...ech za stary już chyba jestemsad

+2 głosów
odpowiedź 8 października 2017 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
Tylko po co Ci to jQuery, skoro większość rzeczy można załatwić czystym JSem, ponieważ czego głównie używacie na tym forum przez jQuery? Obsługę AJAX? Powstał fetch. Operacje na DOM? querySelector i macie jQuery. Dodawanie klas / usuwanie / toggle? Macie classList, sprawdzanie czy ma klasę? Macie className. No po co wam to jQuery
komentarz 9 października 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

hahah nie jestem nabuzowana ;p 

No po co wam to jQuery

Po prostu tak strasznie jesteś na nie, że aż musiałam skomentować :P i jakbyś miał za dużo wolnego czasu to z chęcią zobaczę kod do tego sticky menu z płynnym przewijaniem strony.

 

A jakbym wstawiła na forum coś z Reacta to też źle? Bo mam se takie marzenie żeby się go kiedyś nauczyć i myślę, że łatwiej bym pracę znalazła z JS, jQuery i React niż samym JavaScript.

komentarz 9 października 2017 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
Chodziło mi - ludzie na tym forum, którzy szukają pracy a skupiają swoje skrypty tylko na jQuery olewając czysty JS.

Nie no, nie rozumiecie mojego punktu myślenia. Nie uważam, że każda biblioteka jest zła i tylko czysty JS. Trzeba znać wiele rzeczy, swoje słowa kieruje głównie w kierunku jQuery <-> osoba, która szuka pracy, tzn. olewanie JS na koszt jQuery.
komentarz 9 października 2017 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Trzeba znać wiele rzeczy, swoje słowa kieruje głównie w kierunku jQuery <-> osoba, która szuka pracy, tzn. olewanie JS na koszt jQuery.

I tu się zgodzę. Niemniej wydźwięk Twojej odpowiedzi jest zgoła inny:

 No po co wam to jQuery

No więc tłumaczę po co ;) 

komentarz 9 października 2017 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
Więc przesadziłem w słowach :)
komentarz 11 października 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
No i jaka ładna dyskusja się wywiązała...:)
0 głosów
odpowiedź 7 października 2017 przez Ciapuch Obywatel (1,040 p.)
Podam tylko jeden punkt widzenia, za to dość istotny - jak zajmujesz się programowaniem zawodowo i masz oddać projekt "na wczoraj", to nie zastanawiasz się nad tym czy będzie miał kilkadziesiąt kb więcej czy mniej, tylko po prostu załączasz sobie zewnętrzną bibliotekę i tyle.
2
komentarz 7 października 2017 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
I dlatego z takim podejściem pracujesz za głodową, jak na programistę JS, stawkę w firmie, która nie przykłada wagi do tworzonego produktu.
3
komentarz 7 października 2017 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Pracuję zawodowo, mam projekty "na wczoraj" i mam zakaz używania zewnętrznych bibliotek, a każde rozwiązanie powinno być jak najbardziej eleganckie i tym samym – względnie małe.

Składanie z klocków działa tylko do pewnego poziomu, po przekroczeniu którego nic więcej się w taki sposób już nie da osiagnąć.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,533 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2021 w JavaScript przez neku220 Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 163 wizyt
pytanie zadane 2 lipca 2020 w JavaScript przez Bartek12 Mądrala (5,510 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 401 wizyt
pytanie zadane 24 maja 2019 w JavaScript przez iframeeh Użytkownik (680 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...