• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ubuntu odmawia współpracy

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
221 wizyt
pytanie zadane 7 października 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Kotek Nowicjusz (120 p.)

Temat dość ogólny, ponieważ nawet nie jestem w stanie podać konkretniejszego problemu, mam wrażenie, że system buntuje się we wszystkich obszarach. Wygląda to trochę jak problem z jakąś aktualizacją.

Co się konkretnie psuje:
- przeskakujący kursor: piszę coś w jedynym wierszu i w następnej sekundzie jestem w losowym miejscu pisanego dokumentu. Podczas pisania tego podpunktu zdarzyło się to trzy razy!
- próbowałam pobrać aktualizację: wyświetla mi komunikat o błędzie... od paru dni. Nie mogę go ani usunąć, ani pobrać tej aktualizacji od początku. Nic nie działa. Próbowałam poradzić sobie z problemem z poziomu konsoli, ale nie działa mi apt-get (nie mam takiego katalogu, a żaden sposób z gita i szeroko pojętego Internetu nie działa)
- całkowicie naładowany laptop wyłączył się podczas przeglądania Internetu- sam z siebie. Nawet nie trzymałam rąk w pobliżu laptopa, ponieważ czytałam dłuższy artykuł (nie wygasł, tylko całkiem się wyłączył)
- Miałam zainstalowanego IntelliJ, pewnego dnia po prostu zniknął (i nie mogę zainstalować nowego)
- Podczas pisania w CodeBlocks program często wyłącza się sam z siebie (wydaje mi się, że to po naciśnięciu strzałki w prawo na klawiaturze- nie zawsze, kiedy ją nacisnę, ale widzę powiązania: mam tam "enda") 
- ekran mi miga: tzn. to wygląda jakby się odświeżał za często, widać taki przechodzący pasek (coś ze sterownikami?)

Bardzo lubię pracować w Ubuntu, ale powoli zaczyna mnie to przerastać. Na rozwiązanie każdego z tych podpunktów poświęciłam parę godzin- bezskutecznie.

Macie jakieś rady? Może ktoś spotkał się z podobnym problemem?

Dodatkowo pytanie dotyczy języków programowania OCaml i Scala oraz programowania okienkowego w Cpp- jak to "odpalić" na Ubuntu?

Pozdrawiam 
Asia :)

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 7 października 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Wiem, że to nie jest rozwiązanie problemu, ale sam poleciłbym spróbować innej dystrybucji, np. Manjaro lub Antergosa. Pacman jest według mnie dużo bardziej przyjazny od apta/apt-get/dpkg, ze sterownikami również powinno być mniej problemów (ze zmianą z otwartych na zamknięte i na odwrót). Z Code::Blocks mam ten sam problem na Mint Cinnamon, ale nie szukałem workaroundów (choć skoro to powszechne, powinno być coś na ten temat). Na Archu tego nie spotkałem.

Pakiety dla języków – zarówno OCaml, jak i Scala – są dostępne w repozytorium Debiana (na którym bazuje Ubuntu) oraz Archa (na którym bazuje Antergos i Manjaro) pod nazwami `ocaml` i `scala`.

Jeżeli chodzi o okienkowe c++, z jakiej biblioteki korzystałaś na innym systemie (zakładam że Windowsie)?
komentarz 7 października 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
IntelliJ spróbuj uruchomić z terminala, może po prostu plik .desktop (element w menu) zniknął…
komentarz 7 października 2017 przez Kotek Nowicjusz (120 p.)
zawsze uruchamiałam z terminala :D teraz nie działa, system w ogóle nie wykrywa Intellij, jakby nigdy nie istniał
komentarz 7 października 2017 przez Kotek Nowicjusz (120 p.)
Pracowałam wcześniej z innymi językami programowania, od następnego tygodnia będę potrzebowała C++ (na stażu) i dopiero zaczynam z okienkami.
komentarz 7 października 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Standard C++ nie uwzględnia okienek, więc nie wiem, z czego będziesz korzystać (wxWidgets, Qt itd., to wszystko to zupełnie inne technologie), może trochę więcej informacji?
+2 głosów
odpowiedź 7 października 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Canonical odpuścił sobie zadbanie o przyzwoite aktualizacje dla Unity. Lepiej było zainstalować Manjaro lub Linux Mint. Mam też Xubuntu i czasem wyskakują jakieś błędy na wersji stabilnej 16.04. Według mnie Mint jest lepiej dopracowany. Prawdopodobnie winne jest Unity i złe działanie sterowników graficznych, czy inne nie naprawiane bugi systemowe.
komentarz 7 października 2017 przez Kotek Nowicjusz (120 p.)
Kupiłam laptopa bez systemu i przyszedł z Ubuntu :) sama chciałam coś innego, ale nie dokonałam wtedy jeszcze konkretnego wyboru i stwierdziłam, że skoro już mam, to nie będę ruszać.
komentarz 7 października 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Kupić laptopa bez systemu i dostać Ubuntu to jak wynająć mieszkanie, a po wprowadzeniu dowiedzieć się, że masz tam jeszcze lokatora XD
komentarz 8 października 2017 przez Kotek Nowicjusz (120 p.)
Gdyby ten lokator był jeszcze skory do współpracy i pomocy, to nie miałaby nic przeciwko :D

A teraz niestety tak nie jest :/
+1 głos
odpowiedź 7 października 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)

Cześć.

całkowicie naładowany laptop wyłączył się podczas przeglądania Internetu- sam z siebie. Nawet nie trzymałam rąk w pobliżu laptopa, ponieważ czytałam dłuższy artykuł (nie wygasł, tylko całkiem się wyłączył)

 Z tego  wynika że jest problem natury sprzętowej.

Kiedy ostatnio była robiona konserwacja chłodzenia laptopa?Napisz coś więcej o samym laptop

Uruchom Ubuntu lub Mint z jakiegoś innego nośnika w trybie live i przetestuj sprzęt.

 

komentarz 7 października 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Podejrzewałbym sterowniki od graficznej…
komentarz 7 października 2017 przez Kotek Nowicjusz (120 p.)
Laptop jest nowiutki, mam go jakieś trzy tygodnie. Nawiasem mówiąc apt-get działało na początku, musiałam coś popsuć :/

Laptop to Dell Vostro 14 z  i5- 5200U
komentarz 7 października 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)

Plan B.

Uruchom Ubuntu lub Mint z jakiegoś innego nośnika w trybie live i przetestuj sprzęt.

Sprawdź przy okazji czy nowiutki laptop nie leży na miękkiej kołderce,ktora może skutecznie blokować otwory wentylacyjne laptopa. 

komentarz 8 października 2017 przez Kotek Nowicjusz (120 p.)
Nie leży, korzystam tylko przy biurku :)

Chociaż nie mam żadnej podkładki chłodzącej, ani nic takiego- ale nie nagrzewa się jakoś szczególnie.
komentarz 8 października 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Cześć.

To świetnie że się nie nagrzewa,ale czasem dmucham na zimne :)

A jak wyniki testów które zasugerowałem(planB)?

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 139 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 119 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 206 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,087 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...