• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czysty Php czy framework?

0 głosów
443 wizyt
pytanie zadane 5 października 2017 w PHP, Symfony, Zend przez Wonderpol Obywatel (1,540 p.)
Mam pytanie otóż trochę ogarniam czystego php i czy doszlifowywać go na czysto czy np. w framework'ach(Laravel)?

A tak ogólnie czy opłaca się w tych czasach pisać w czystym Php?
2
komentarz 5 października 2017 przez efiku Szeryf (75,040 p.)
Poucz się Symfony, wyjdzie Ci na dobre z obiektówką ;)

2 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 5 października 2017 przez marcin99b Maniak (52,910 p.)
wybrane 5 października 2017 przez Wonderpol
 
Najlepsza
Ucz sie frameworków bo to taka podstawa w pracy

Warto znać czystego, ale bardziej jako rozszerzenie wiedzy niż podstawę na której będziesz się opierał
7
komentarz 6 października 2017 przez CenterPL Pasjonat (17,090 p.)
Nie zgodzę sie z tym, to trochę jak jQuery - każdy uczy się jQuery po proste, a potem rozkłada ręce, gdy ma cokolwiek napisać w vanilla.js. Bo przecież wszystkiego w jQuery nie zrobisz, a ponadto tracisz na wydajności.

Podstawą jest język, bo to na nim bazuje framework. Ponadto ze swojego, mimo iż dość skromnego, ale jednak, doświadczenia, mogę powiedzieć, że dość często muszę napisać coś, gdzie nie ma żadnego frameworka. Ew w wordpressie, ale to akurat powinno się zaorać :D

Owszem, dobrze jest znać framework, ale nie może iść to w parze z kiepską znajomością języka, w końcu nadal w nim piszesz, a dobra znajomość, w tym wypadku PHP, pomoże też zrozumieć w ogóle jak ten FW działa, a to dość ważne.
–1 głos
odpowiedź 13 marca przez PHPLover Początkujący (400 p.)

Ja ze swojej strony nie polecam brać się za żaden popularny framework, tylko opanować dobrze czysty PHP i ew. napisać jakiś własny lekki framework albo jeszcze lepiej, brać się za jakiś mikroframework PHP.

Wszystkie popularne frameworki to kobyły a z wersji na wersje coraz więcej zawierają kodu i rzadko sam kod frameworka jest optymalizowany. Każda wersja frameworka jest coraz wolniejsza. Są coraz wolniejsze i nikogo to nie obchodzi. Że nie wspomnę, że frameworki mają wszystko to co potrzebujesz, a jeszcze więcej tego czego prawie nigdy nie użyjesz.

Polecam prelekcję Michała Łukasiewicza na 4Developers 2017: "Budowanie aplikacji PHP bez użycia frameworków. Jak zostać samodzielnie myślącym programistą webowym budującym aplikacje skrojone pod potrzeby biznesowe, a nie modę."

https://www.youtube.com/watch?v=7uzE2I3-iUk

Uważaj żeby nie wbijać śrub za pomocą młotka gdy nie trzeba ....

2
komentarz 13 marca przez CzikaCarry Szeryf (75,400 p.)

Wszystkie popularne frameworki to kobyły a z wersji na wersje coraz więcej zawierają kodu i rzadko sam kod frameworka jest optymalizowany. Każda wersja frameworka jest coraz wolniejsza. Są coraz wolniejsze i nikogo to nie obchodzi. Że nie wspomnę, że frameworki mają wszystko to co potrzebujesz, a jeszcze więcej tego czego prawie nigdy nie użyjesz.

Że swojej strony dodam, że symfony w tej kwestii poszło w dobra strone i od wersji 4 istnieje coś takiego jak symfony flex, dzięki czemu framework sam w sobie jest bardzo lekki i ogranicza się praktycznie tylko do samego frameworkBundle, a pozostałe rzeczy, przez które sam framework puchnie doinstalujemy właśnie dzięki symfony flex(pluginowi do composera). Sam framework jest bardzo lekki, doinstalujemy tylko te pakiety, które są nam potrzebne.

4
komentarz 13 marca przez Comandeer Mentor (435,550 p.)

tylko opanować dobrze czysty PHP i ew. napisać jakiś własny lekki framework

…który prędzej czy później nadzieje się na każdy jeden issue, który przez lata rozwoju większych graczy na rynku został już dawno wykryty i załatany.

Wszystkie popularne frameworki to kobyły a z wersji na wersje coraz więcej zawierają kodu i rzadko sam kod frameworka jest optymalizowany.

Wspomniany już przykład Symfony jest najdobitniejszym przykładem, że to nieprawda i obecnie tendencja jest wręcz w drugą stronę. Coś na kształt mikromodularyzacji z ekosystemu npm.

komentarz 15 marca przez PHPLover Początkujący (400 p.)
Dobrze wiedzieć że po tylu latach wpadli na pomysł żeby odchudzić ten framework i im tyle lat zajęło wymyślenie tego, ale wiele to chyba raczej nie zmienia, bo już od dawna są mikroframeworki

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 37 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 1,253 wizyt
pytanie zadane 25 kwietnia 2017 w PHP, Symfony, Zend przez `Krzychuu Stary wyjadacz (11,160 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 439 wizyt
pytanie zadane 5 marca 2017 w PHP, Symfony, Zend przez CzikaCarry Szeryf (75,400 p.)
Porady nie od parady
Odznacz odpowiedź zieloną fajką, jeśli uważasz, że jest ona najlepsza ze wszystkich i umożliwiła ci rozwiązanie problemu.Najlepsza odpowiedź

57,560 zapytań

102,573 odpowiedzi

211,589 komentarzy

29,388 pasjonatów

Przeglądających: 203
Pasjonatów: 6 Gości: 197

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...