• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Tworzenie stron/Pisanie stron internetowych

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
739 wizyt
pytanie zadane 5 października 2017 w Sieci komputerowe, internet przez MrTenny Początkujący (320 p.)

Witam.

Polecacie jakiś kurs/książkę co do pisania/tworzenia od początku własnej strony internetowej? Coś z html czy php?
Znam język c#/c++.
Możecie też podesłać coś o pozycjonowaniu stron czy też o automatycznym mailingu.
Dziękuję.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 5 października 2017 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)

A ja nie widzę sensu uczenia się biblioteki bez znajomości języka. Jak najbardziej w JS idzie wszystko zrobić i wcale to nie jest takie niewygodne w porównaniu z jQ. Po prostu zamiast operowaniu na kolekcji jQ trzeba operować na natywnej kolekcji DOM co w praktyce sprowadza się do większej ilości pętli for w kodzie. I tyle.

Również nie warto ogarniać BS na początku nauki, bo można sobie wyrobić nieładne nawyki produkowania tony niepotrzebnych elementów HTML, zamiast zrobić to samo na minimalnej ich liczbie, za to ze sprawnym zastosowaniem CSSa.

I naprawdę nie rozumiem nagonki na uczenie się frameworków. Po co? Każdy sam w trakcie swojej nauki uzna, kiedy czegoś takiego potrzebuje. Proponuję do tego nie zachęcać, a wręcz zniechęcać, żeby znać jak najwięcej vanilli. Aktualnie rośnie pokolenie devów, którzy nic nie umieją poza znajomością narzędzi.

+1 głos
odpowiedź 5 października 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Polecam zgłębić temat, HTML jest używane w tworzeniu stron internetowych w zupełnie innym celu niż PHP, więc to zależy, czy chcesz skupić się na front-endzie (HTML, CSS, JS) czy back-endzie (do wyboru PHP, Django [Python], Railsy [Ruby] itp., choć znajomość HTML pomaga). Znajomość C++'a i C# (chyba niewielka, skoro rozdzielasz te nazwy slashem, jakby było to prawie to samo) pomoże w opanowaniu zarówno JS'a, jak i back-endowych języków.
1
komentarz 5 października 2017 przez MrTenny Początkujący (320 p.)
Dzięki za odpowiedź. Nazwy te rozdzieliłem z tego względu, że te dwa języki używałem w tym samym czasie. Raz pisałem gry, znów potem pisanie apek w c# in VS.
+1 głos
odpowiedź 5 października 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

Jeśli chodzi o absolutne podstawy, to kursy Zelenta będą ok

Jednak nie są one na wysokim poziomie (bardzo dobrze tłumaczy, ale tylko podstawy), to takie przyjemne wprowadzenie

Po ogarnięciu co i jak dobrą praktyką jest robienie własnych projektów (bo już jesteś w stanie samodzielnie coś tworzyć), które będą stawiać nowe wyzwania (rób rzeczy które uważasz za trudne, ale możliwe na obecnym poziomie)

Jak chcesz bawić się w FrontEnd, to polecam ogarnąć biblioteki JS, np jQuery i Ajax (2 bez których za dużo nie zrobisz, jeśli nie jesteś mistrzem JS)

Warto ogarnąć Bootstrapa - framework CSS

Co do PHP, polecam framework Symfony3 (dla łagodnego wstępu możesz wcześniej zajrzeć do Laravela albo CI)

W skrócie
Tworzysz projekty podczas których musisz sprawdzać w internecie "jak zrobić ten element?"
+w międzyczasie uczysz się jakiejś biblioteki lub frameworka, lub zaawansowanych elementów języka
Z jednej strony uczysz się myślenia jak programista, z drugiej poszerzasz wiedzę

komentarz 5 października 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Ajax nie jest biblioteką JS, a metodą komunikacji klient-serwer ;)

Nie widzę też sensu uczenie się Laravela czy CI jako wstępu do Symfony, moim zdaniem dobrze jest właśnie wejść w Symfony już na samym początku zabawy z frameworkami. Lepiej natomiast poznać wcześniej samą obiektówkę, MVC, jakieś wzorce projektowe, PSR i nauczyć się korzystać z Composera.

A tak poza tym to się zgadzam.
komentarz 5 października 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Troche źle to przedstawiłem

Polecam Symfony, ale nie jest ono tak lekkie jak np CI, więc nie każdemu może się podobać lub być wystarczająco proste na start (lepiej zacząć od czegoś prostszego i później sprawdzić jak wyglądają bardziej zaawansowane rzeczy)

Najlepiej gdyby ktoś spróbował wszystkiego i z tego wybrał to, co najlepsze dla niego

Co do podziału na frameworki/biblioteki/itp, chodzi mi bardziej o pokazanie "te elementy warto poznać", a nie mówienie "to jest biblioteka", "to jest framework" itd
komentarz 5 października 2017 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)
a ja myślałem, że wybór frameworka jest zależny od projektu, a nie od skilla...

Do całości dodałbym by zachowywał zasady SOLID, DRY, KISS. Czysty kod to książka, którą mogę polecić.
+1 głos
odpowiedź 5 października 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)
Możesz sobie obadać jeszcze https://helion.pl/ksiazki/html-i-css-zaprojektuj-i-zbuduj-witryne-www-podrecznik-front-end-developera-jon-duckett,htcsww.htm#format/d (oprócz typowego frontendu jest trochę ciekawostek wplecionych, co sprawia, że książka jest bardzo atrakcyjna jak dla początkującego).
komentarz 5 października 2017 przez MrTenny Początkujący (320 p.)
Dzięki śliczne!

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 217 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
+2 głosów
2 odpowiedzi 630 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 536 wizyt
pytanie zadane 20 października 2017 w Offtop przez wxa123 Użytkownik (680 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...